Galerie dookoła świata: origami, Balenciaga i sztuka holenderska

Ostatnia aktualizacja: 11.08.2021 15:00
 - O tej wystawie już jest głośno w świecie mody. Muzeum Cristóbala Balenciagi prezentuje 100 prac znakomitych projektantów: Azzedine Alaïi i Cristóbala Balenciagi, oraz wystawę online poświęconą "rzeźbiarzom kształtu" - opowiada dziennikarka Adrianna Janiszewska.
zdj. ilustracyjne
zdj. ilustracyjneFoto: shutterstock.com/Sandra_M.jpg

Zobacz
jenny holzer bilbao pap 1200.jpg
Galerie dookoła świata: Neron, Holzer i Kandinsky

Mistrz nas wszystkich

Wśród znawców Cristóbal Balenciaga uchodził za "Picassa świata mody". Hiszpański projektant był jednym z pierwszych kreatorów, którzy wzięli na warsztat przestrzeń między ciałem a ubraniem. To on ubrał kobiety w tuniki, szmizjerki czy spódnice bombki. - Celem tej wystawy jest pokazanie rozwoju estetyki Balenciagi na przestrzeni aż pięciu dekad - od roku 1937 aż do 1968, kiedy to projektant niespodziewanie zamknął firmę i wycofał się z branży - mówi Janiszewska.

Posłuchaj
09:16 CZWÓRKA Stacja Kultura - galerie 12.08.2021.mp3 Najciekawsze wystawy online poleca Ada Janiszewska (Stacja Kultura/Czwórka)

W pracy Medulla, Don Yaw Kwaning bada nowe zastosowania dla popularnego w Holandii sitowia, a Daan Roosegaarde z pierścienia zanieczyszczonego powietrza stworzył pierścionek Smog Free Ring Adrianna Janiszewska

Pierścionek ze smogu

Stedelijk Museum w Amsterdamie przygotowało wystawę zbiorczą artystów i projektantów działających od lat 80. ubiegłego wieku aż do teraz, i mających realny wpływ na kształtowanie rzeczywistości. - Globalizacja, migracje, dekolonizacja, cyfryzacja, ekspansja rynku pierwotnego i wtórnego, uznanie różnych diaspor w sztuce i społeczeństwie nie pozostały niezauważone przez twórców - opowiada autorka cyklu "Galerie dookoła świata". - Ekspozycja obejmuje sztukę wizualną, jak i design. Na wystawie "Tomorrow ia a Different Day" zobaczymy prace takich artystów, jak: Steve McQueen, Rineke Dijkstra, Wolfgang Tillmans, Marlene Dumas, Sheila Hicks, Simnikiwe Buhlungu, Harvey Bouterse, Remy Jungerman i Danielle Dean.

Posłuchaj także:

Origami for Life

Podczas pierwszego lockdownu - w marcu 2020 roku - belgijski projektant Charles Kaisin poprosił swoich fanów o stworzenie origami i nadesłanie mu tych prac. Za każde przesłane origami patroni muzeum wpłacali pieniądze, aby wesprzeć badania naukowe związane z COVID-19. - Teraz w belgijskim muzeum artysta uwolnił 20 000 papierowych ptaków - opowiada rozmówczyni Kasi Dydo. - Jest to monumentalna instalacja o wysokości 5 metrów i długości 16 metrów. Wystawę "Origami for Life" prezentują Royal Museums of Fine Arts of Belgium w Brukseli, a wcześniej można ją było oglądać m.in. w Paryżu.

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Materiał przygotowała: Adrianna Janiszewska

Data emisji: 12.08.2021

Godzina emisji: 10:14

kul


Czytaj także

Galerie online. Nowy Jork, Los Angeles, Moskwa

Ostatnia aktualizacja: 31.03.2021 15:00
Włączamy komputer lub smartfon i ruszamy w świat sztuki. Dziś najciekawsze wystawy z całego świata oglądamy właśnie w sieci. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wakefield, Drezno i Santander - sztuka online

Ostatnia aktualizacja: 02.06.2021 12:30
Brytyjska rzeźba, holenderskie arcydzieła i sztuka iberyjska ze słynnym malarzem w tle - zapraszamy na cotygodniowy przegląd wystaw w światowych galeriach.
rozwiń zwiń