Henry Moore - buntownik, rzeźbiarz, architekt otoczenia

Ostatnia aktualizacja: 25.03.2019 16:10
Po ponad 20 latach prace klasyka nowoczesnej rzeźby powróciły do Krakowa. W tamtejszym Muzeum Narodowym rozpoczęła się niezwykła wystawa-spacer "Moc natury. Henry Moore w Polsce".
Audio
  • Moc sztuki Henry'ego Moora w Krakowie (Stacja Kultura/Czwórka)
Prezentacja rzeźb Henryego Moorea
Prezentacja rzeźb Henry'ego Moore'aFoto: WILL OLIVER/PAP

Henry Moore bardzo inspirował polskich rzeźbiarzy końca lat 50., a teraz w sztuce można zaobserwować renesans zainteresowania estetyką tego okresu Agata Małodobry

- Podczas studiów nie interesował go obowiązkowy program. Moore wolał spędzać czas w Muzeum Historii Naturalnej i w British Musem, gdzie oglądał sztukę spoza kanonu - opowiada kurator Agata Małodobry. - Dlatego myślę, że jego prace mogą spodobać się młodemu pokoleniu wielbicieli sztuki, które ceni szczerość - wyjaśnia 

Ekspozycja w Muzeum Narodowym w Krakowie daje możliwie pełen obraz rozwoju Henry’ego Moore’a jako artysty. - Moore nadał nowe znaczenie rzeźbie plenerowej. Przywrócił ją ludziom, wtopił harmonijnie w pejzaż miast - tłumaczy kurator wystawy.


Czytaj także
Wisława Szymborska 1200.jpg
Norwegia zakochuje się w Szymborskiej!

Jakie dzieła znalazły się w kolekcji Muzeum Narodowego i jak długo będą gościły w Polsce? O tym w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Data emisji: 25.03.2019

Godzina emisji: 10.36

kul/kd

Czytaj także

Schronisko dla roślin - jak działa takie miejsce?

Ostatnia aktualizacja: 30.04.2018 11:25
Czasem naszym roślinom brakuje słońca, czasem mają za dużo wody. Gdy zaczynają więdnąć, najczęściej po prostu je wyrzucamy. Ale, jak przekonuje Katarzyna Dziedzic, współzałożycielka Schroniska dla roślin, jest sposób na to, by dać im drugie życie i dobry dom.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Polecamy książki i seriale. Do których warto zajrzeć?

Ostatnia aktualizacja: 18.02.2019 12:21
W programie zagoszczą m.in. Łukasz Muszyński i Kinga Michalska. Będziemy polecać seriale, które warto obejrzeć i książki, po które trzeba sięgnąć. 
rozwiń zwiń