Nieprzeciętny 2018 Michał Brańka debiutuje w muzyce

Ostatnia aktualizacja: 24.08.2021 13:25
W skład zespołu Tara Gayan, oprócz Michała, wchodzą interdyscyplinarni artyści: Agnieszka Mendel i Maciej Hanusek. - Tworzymy rodzaj pewnej mozaiki. To jest kawałek historii tego, jak się spotkaliśmy, co przebrzmiewa zarówno w samym "Tribute to Life", jak i w całej naszej twórczości - mówi Michał Brańka w Czwórce. - Jesteśmy trochę takimi podróżnikami - i życiowymi, i muzycznymi.                                                       
Zwycięzca Nieprzeciętnych 2018 Michał Brańka
Zwycięzca Nieprzeciętnych 2018 Michał BrańkaFoto: Bartosz Bajerski/Polskie Radio

Twórczość grupy inspirowana jest myślą dalekowschodnich muzyków, poetów i filozofów i pobrzmiewa kinem drogi, a gotowany przez nich koktajl brzmieniowy wymyka się klasyfikacji istniejących gatunków. Milo Kurtis powiedział, że Tara Gayan to muzyka kosmiczna, a oni sami definiują swój vibe jako: CosmoRetro-SynthEtno. W tym bogatym muzycznym pejzażu usłyszymy vintage’owe barwy gitar, elektronikę, fuzję tematów indyjskich z zachodnią perspektywą muzyki alternatywnej i indie-rocka.


Posłuchaj
12:49 Czwórka/Stacja Kultura - nieprzecietny 2018 24.08.2021.mp3 Michał Brańka, Nieprzeciętny 2018 opowiada o swoim muzycznym debiucie

 

Michała Brańkę poznaliśmy jako Nieprzeciętnego w 2018 roku. Związany z Fundacją Czerwone Noski Clown w Szpitalu, dzięki swojemu poczuciu humoru i pozytywnemu nastawieniu do życia pomagał najmłodszym pacjentom w walce z ciężkimi chorobami. Odwiedzał w szpitalach dzieci, rodziców i personel po to, by choć na chwilę zmienić szpitalną rzeczywistość. W Fundacji działa w dalszym ciągu, teraz jednak wraz z przyjaciółmi poprzez muzykę prezentuje swoje inspiracje muzyczne. Właśnie pojawił się pierwszy singiel grupy Tara Gayan "Tribiute To Life".

- Muzyka była w moim życiu od dawna, bo na bębnach gram kilkanaście lat, a dwa lata temu dołączyłem do zespołu Tara Gayan - opowiada Michał Brańka w Czwórce. - Wcześniej muzyką zajmowałem się głównie w teatrze. Wywodzę się z takiego nurtu teatralnego, gdzie byłem jednocześnie aktorem i muzykiem. Tutaj jest to stricte muzyczna przygoda. Jesteśmy trio mocno interdyscyplinarnym, bo też poznaliśmy się w teatrze.

Nieprzeciętni Brańka 2018_1200.jpg
Michał Brańka zwycięzcą plebiscytu Nieprzeciętni 2018

TARA GAYAN - Tribute To Life / TARA GAYAN

Jak mówi dziennikarz muzyczny Damian Sikorski, trio zaskakuje muzycznie. - Na początku spodziewałem się, że będzie to piosenkowe granie, zbliżone do Michała, jakiego poznaliśmy w 2018 roku, jako Nieprzeciętnego - opowiada w audycji. -Okazuje się, że ich muzyka jest bardzo nieprzeciętna, bo jest to pejzaż vintage’owego grania, elektroniki i wielu barw muzycznych z całego świata.

Zespół podróżuje i to podróże inspirują ich do tworzenia nowych dźwięków. Historia w "Tribute to Life" jest również związana z podróżowaniem i jest rodzajem mozaiki. - Kręcąc klip, wybraliśmy się w podróż do Izraela. Tej iskry życia poszukiwaliśmy w Izraelu na pustyni Negew, w okolicach Morza Martwego, w kibucu - tłumaczy artysta. - Wyruszyliśmy w podróż, a obrazy stamtąd znalazły się w klipie do tego utworu. Myślę, że z każdym kolejnym utworem ten pejzaż muzyczny, który staramy się tworzyć będzie coraz bogatszy. Mam nadzieję, że będziemy zaskakiwać.

Posłuchaj także:

Grupa w tym roku planuje wydać cztery single, a w przyszłym roku debiutancki albumu "Indian stories" - Bardzo obecne są w naszej muzyce myśli dalekowschodnich poetów, muzyków i filozofów. Mocno pracują w nas Indie i tematy hinduskie - mówi Michał Brańka. - W tym pierwszym albumie będziemy starali się to wszystko ze sobą ułożyć i zaprezentować. Daleko temu jednak do tradycyjnej muzyki indyjskiej, jest to nasza autorska i wypływająca głęboko z nas impresja.

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Materiał przygotował: Damian Sikorski

Data emisji: 24.08.2021

Godzina emisji:10.38

aw/kul

Czytaj także

Record Store Day. "Słuchanie winyli jest jak randkowanie"

Ostatnia aktualizacja: 19.04.2018 13:00
- Najpierw trzeba pomyśleć, jakiej muzyki chcemy posłuchać, wybrać odpowiedni krążek, położyć go na gramfonie, poświęcić mu czas. To bardzo intymna forma kontaktu z utworem, której nie da się zastąpić serwisem streamingowym - opowiada Ula Kaczyńska, współprowadząca Record Store Day w Czwórce. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Carbon Silesia Festival 2021. Święto muzyki elektronicznej

Ostatnia aktualizacja: 09.08.2021 13:35
- To dwa dni nieustającej muzyki pod znakiem doskonałych artystów. Wystąpi ponad trzydziestu wykonawców na trzech scenach, ale atrakcji poza sceną będzie jeszcze więcej - zapowiadał organizator wydarzenia Igor Fleiszer. 
rozwiń zwiń