Filmy na weekend: "Aida", "Najmro", "A-ha. The Movie"

Ostatnia aktualizacja: 17.09.2021 15:45
W ten weekend na ekrany naszych kin wchodzi 7 nowych tytułów. Są wśród nich nominowana do Oscara "Aida", dokument muzyczny o fenomenie zespołu A-ha oraz "Najmro", który kocha, kradnie, ale szanuje.
Aida, reż. Jasmila banić. Na zdj. Jasna Djuricic
"Aida", reż. Jasmila Žbanić. Na zdj. Jasna DjuricicFoto: Gutek Film / mat. prasowe

Posłuchaj
16:10 Czwórka Stacja Kultura - premiery 17.09.2021.mp3 Krytyk Łukasz Muszyński ocenia filmowe premiery (Stacja Kultura/Czwórka) 

"Aida" jak lekcja wiedzy o społeczeństwie

Jasmila Žbanić urodziła się w Jugosławii w 1974 roku. W swoim najnowszym filmie powraca do jednej z najczarniejszych kart współczesnej historii Europy - masakry w Srebrenicy. - "Aida" to jeden z najmocniejszych filmów tego roku. Ogląda się go jak dreszczowiec, z mocno zaciśniętym gardłem - przekonuje krytyk Łukasz Muszyński. - Główną bohaterką jest nauczycielka i tłumaczka, która próbuje scalić świat, zapobiec zagładzie. To z jej punktu widzenia oglądamy wydarzenia, które doprowadziły do jednego z największych w historii ludobójstw. "Aida" nie jest filmem o wojnie, tylko o cywilach. Powinna być pokazywana w szkołach średnich, na lekcjach wiedzy o społeczeństwie.   

Aida (2020) zwiastun PL / GutekFilm

Dobry polski film rozrywkowy? To jest możliwe

Kobiety go kochały, a mężczyźni podziwiali. Milicja dawała za jego głowę milionowe nagrody, a jego brawurowe wyczyny śledziła cała Polska. Zdzisław Najmrodzki był legendarnym celebrytą półświatka w PRL, a jego historia stała się inspiracją dla reżysera Mateusza Rakowicza. - Do tej pory określenie "dobra polska komedia akcji" brzmiała jak oksymoron, ale "Najmro" udowadnia, że cuda się zdarzają - śmieje się rozmówca Kasi Dydo. - Mateusz Rakowicz czerpie z zagranicznych wzorców, ale nie jest to "tanie małpowanie". Sceny akcji nie wprawiają widza w stan zażenowania i bardzo dobrze wypadają aktorzy Dawid Ogrodnik i Rafał Zawierucha.

Najmro - zwiastun 2 / Kinoholicy

Zmęczone gwiazdy światowego popu

Marzeniem norweskiego zespołu pop A-ha była międzynarodowa sława. Kiedy w 1985 utwór "Take on me" wszedł na 1. miejsce na liście Billboardu, to pragnienie się spełniło. Sława ma jednak swoją cenę i rachunek ten niestety trzeba było uregulować. - Dziś muzycy wyglądają jak zmęczone gwiazdy popu. Jeżdżą na koncerty osobnymi samochodami, śpią w różnych hotelach i nie spotykają się poza sceną. Łączy ich przedsiębiorstwo pod nazwą "A-ha" i niewiele więcej, co pokazuje film Thomasa Robsahma - dodaje krytyk filmowy.   

A-HA The Movie | OFFICIAL TRAILER | A Film by Thomas Robsahm and Aslaug Holm / First Hand Films

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Gość: Łukasz Muszyński (krytyk filmowy, Filmweb.pl)

Data emisji: 17.09.2021

Godzina emisji: 10.15

kul

Czytaj także

Filmy o miłości. Czy są w stanie zaskoczyć widza?

Ostatnia aktualizacja: 12.02.2021 12:00
- Wydawałoby się, że w tym gatunku wszystko już zostało powiedziane i pokazane. Na szczęście nadal są filmowcy, którym chce się kombinować i nawet jeśli nie odkrywają Ameryki, to kręcą ciekawe "życiówki" - przekonuje Łukasz Muszyński z Filmwebu. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Weekend w kinie: "The Suicide Squad", "Piękna i rzeźnik", "Klątwa młodości"

Ostatnia aktualizacja: 06.08.2021 16:50
Kiedy w 2016 roku reżyser David Ayer pokazał swojoją wersję "Legionu samobójców", to raczej nie zjednał sobie ani krytyków, ani fanów uniwersum DC. Pięć lat później do kin wchodzi "The Suicide Squad" Jamesa Gunna i krytyk Łukasz Muszyński daje mu jedną z najwyższych not.  
rozwiń zwiń