"Powidoki" nauczą rozumieć malarstwo

Ostatnia aktualizacja: 15.12.2010 15:50
Książka "Powidoki" ma przybliżać dzieciom fascynujący świat malarstwa Władysława Strzemińskiego. Autorki były gośćmi Czwórki.
Audio

– Wyobraźmy sobie przestrzeń kosmiczną. Jest tam szkoła, w której promienie słoneczne uczą się, jak odbijać się od siatkówki oka człowieka, jak wędrować przez kosmos, docierać do Ziemi. O tym właśnie są "Powidoki" – zdradza Ewa Stiasny z wydawnictwa "Dwie siostry".

Teorię powidoków stworzył malarz Władysław Strzemiński. Zauważył to zjawisko i uczynił tematem swoich obrazów. Powidoki to fantastyczne kształty, smugi i błyski, jakie widzimy pod powiekami, gdy zamkniemy oczy po chwili wpatrywania się w bardzo jasny punkt, np. źródło światła. – Książka ma za zadanie rozpropagować malarstwo wśród dzieci, przybliżyć sztukę młodemu odbiorcy – mówi autorka książki Tina Oziewicz.

– Gdy usłyszałam, że mam napisać tekst to obrazów Strzemińskiego, to się przeraziłam – wspomina.– To tak gigantyczne nazwisko, a książka miała być skierowana do dzieci ze szkoły podstawowej – tłumaczy.

Zilustrowanie książki przeznaczonej dla dzieci, a zarazem traktującej o malarstwie, było trudnym zadaniem – podkreśla Aleksandra Cieślak, autorka ilustracji do "Powidoków". – Polegało na balansowaniu między malarstwem Strzemińskiego a tekstem Tiny Oziewicz. O ile obrazy są dosyć abstrakcyjne, o tyle u Tiny postaci są bardzo uczłowieczone. Moim zadaniem było znalezienie złotego środka między abstrakcją Strzemińskiego, a zabawnym tekstem – wyjaśnia.

– Dziecko jest bardzo krytycznym odbiorcą – przekonuje Aleksandra Cieślak. – Jeśli mu się podoba, daje się ponieść książce, jeżeli nie, rzuca ją w kąt. Wśród dorosłych czytelników panują mody i trendy: można nimi manipulować. Dzieciom natomiast warto uzmysławiać, że mają wybór – dodaje.

Więcej w rozmowie z gośćmi "Stacji Kultura": Ewą Stiasny z wydawnictwa "Dwie siostry", autorką tekstu Tiną Oziewicz oraz ilustratorką Aleksandrą Cieślak. Dźwięki i filmy znajdziesz w boksie po prawej stronie.

Am/ŁSz

Czytaj także

Odmienić stereotyp krasnoludka

Ostatnia aktualizacja: 25.11.2010 16:35
Książka "Co krasnale mają w nosie" to propozycja dla czytelników od lat ośmiu do… nieskończoności – przekonują goście "Stacji Kultura".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Powidoki życia Władysława Strzemińskiego (galeria)

Ostatnia aktualizacja: 10.12.2010 10:30
Wystawa w łódzkim Muzeum Sztuki o najważniejszej postaci sztuki awangardowej w Polsce, artyście radykalnym i wszechstronnym.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wszystkie smaki PRL-u

Ostatnia aktualizacja: 13.12.2010 15:42
Kuchnia PRL-u była kuchnią przede wszystkim domową. Żywność bardziej szanowano, bo jej zdobycie wymagało zachodu - mówi Błażej Brzostek, autor książki "PRL na widelcu".
rozwiń zwiń