Odmienić stereotyp krasnoludka

Ostatnia aktualizacja: 25.11.2010 16:35
Książka "Co krasnale mają w nosie" to propozycja dla czytelników od lat ośmiu do… nieskończoności – przekonują goście "Stacji Kultura".
Audio

Tak jak ludzie mają sprawy na głowie, tak krasnoludki maja sprawy w nosie – wyjaśnia Agata Juszczak, autorka ilustracji do książki Doroty Matloch "Co krasnale mają w nosie?".

Co każdy szanujący krasnal mieć powinien? – Przede wszystkim mysz tropną, która pomaga krasnalowi odnaleźć drogę do domu, zazwyczaj bardzo dobrze ukrytego. Mimo że drzwi są żółtego koloru, z dotarciem na miejsce zawsze jest problem – tłumaczy Agata Juszczak. – Potrzebne mu również mrówki kucharskie i coś, co krasnala określa, czyli czapka – wyjaśnia autor oryginalnej koncepcji graficznej książki Rafał Bagiński. – Kobiety krasnale natomiast to niebywałe strojnisie: lubią biżuterię i mają co najmniej kilka czapek na zmianę – zdradza Agata Juszczak.

"Co krasnale mają w nosie?" to książka skierowana i do dzieci, i do dorosłych. Wiek potencjalnych czytelników mieści się w przedziale od ósmego roku życia do… nieskończoności. – Chcemy tą książką wychować nowe pokolenie czytelników, rozbudzić abstrakcyjne myślenie, przełamać współczesny stereotyp krasnoludka – przekonuje Agata Juszczak.

– W każdym z nas jest dziecko. Im dłużej w nas pozostaje, tym lepiej orientujemy się, co może siedzieć w głowie dzieciaków – zapewnia Rafał Bagiński. – Zdecydowałam się na zilustrowanie tej książki głównie ze względu na tematykę i tekst, który jest bardzo dowcipny i trochę wariacki – wyjaśnia Agata Juszczak.

– Wygląd i typografia nie mogły być inne, musiały być równie szalone, jak obie autorki – żartuje Rafał Bagiński, odpowiedzialny za oryginalną oprawę książki. – Mam zasadę, że tekst żyje tylko wtedy, jeśli zwraca uwagę – tłumaczy.

Więcej w rozmowie Kasi Dydo i Kuby Kukli z Agatą Juszczak i Rafałem Bagińskim. Kliknij ikonę głośnika/kamery w boksie po prawej.


Am

Czytaj także

Ze skrzydłami, na walizkach - Lech Majewski w Czwórce

Ostatnia aktualizacja: 25.11.2010 13:49
Czwórka poleca kolekcję filmów jednego z najbardziej wszechstronnych a zarazem zagadkowych polskich reżyserów. Posłuchaj rozmowy z artystą w "Stacji Kultura".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Z Bogiem można żartować

Ostatnia aktualizacja: 23.11.2010 18:39
Napisanie biografii Boga to zadanie dla kamikadze. Jeszcze się nie roztrzaskałem – Szymon Hołownia w Czwórce o książce „Bóg. Życie i twórczość”.
rozwiń zwiń
Czytaj także

W histerii nie ma nic złego

Ostatnia aktualizacja: 24.11.2010 13:10
Ona się szamocze, bo czegoś od życia chce – tak o bohaterce swoich opowiadań mówiła w Czwórce Iza Kuna, autorka książki „Klara”.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Ze skrzydłami, na walizkach - Lech Majewski w Czwórce

Ostatnia aktualizacja: 26.11.2010 08:10
Czwórka poleca kolekcję filmów jednego z najbardziej wszechstronnych a zarazem zagadkowych polskich reżyserów. Posłuchaj rozmowy z artystą w "Stacji Kultura".
rozwiń zwiń