Winylowe białe kruki - "Characters" Steviego Wondera w Czwórce

Ostatnia aktualizacja: 09.11.2021 11:30
- Nie ulega wątpliwości, że Stevie Wonder jest jednym z największych geniuszy muzycznych w historii muzyki popularnej. Mimo przeciwności losu starał się napełniać swoje utwory nadzieją i dawką powalającego optymizmu - mówi autor cyklu "Białe kruki" Damian Sikorski. - Jego muzyka jest genialna i ponadczasowa. Te kompozycje się nie starzeją. 
Stevie Wonder w 2011 r.  na koncercie w Rio de Janeiro
Stevie Wonder w 2011 r. na koncercie w Rio de JaneiroFoto: shutterstock/ A.RICARDO

"Characters" to dwudziesty pierwszy album studyjny amerykańskiego piosenkarza i autora tekstów Steviego Wondera, wydany pod koniec 1987 roku. Album zawiera sześć singli, w tym nominowane do nagrody Grammy "Skeletons" i "You Will Know", które osiągnęły pierwsze miejsce na liście Billboard R&B.

Posłuchaj
13:30 Czwórka/Stacja Kultura - stevie wonder 09.11.2021.mp3 Damian Sikorski opowiada o płycie "Characters" Steviego Wondera (Stacja Kultura/Czwórka)

- "Characters" był bardzo oczekiwany. Po jego wydaniu album otrzymał mieszane recenzje krytyków. Zadebiutował na 17. miejscu listy Billboard. Choć to i tak wysokie miejsce - opowiada Damian Sikorski. - Każdy oczekiwał takiego sukcesu jak od albumu "Music of My Mind". Myślę jednak, że dziś jest to płyta bardzo wyszukiwana, o czym świadczą aukcje internetowe i ceny, jakie osiąga ten album.

Grzegorz Ciechowski PAP_1200.jpg
Winylowe białe kruki - "Tak Tak!" Obywatela G.C.

Sprawdź:

Stevie Wonder jest jednym z artystów z największą liczbą sprzedanych albumów w historii. Jego nagrania sprzedały się w liczbie ponad 100 milionów płyt na całym świecie. Jest czwartym rekordowym zdobywcą nagród Grammy w dziejach przemysłu fonograficznego - zdobył w sumie aż dwadzieścia dwie statuetki.

Źr. Youtube /Stevie Wonder - Get It feat. Michael Jackson

Album zawiera również wielki hit - duet z Michaelem Jacksonem "Get it", który stał się wielkim przebojem w 1987 roku.


Wielkim wzorem dla Steviego Wondera był Ray Charles, który był jego idolem. W swojej muzyce artysta mieszał takie gatunki jak R&B, jazz, pop, funk, soul, reggae, rock'n'roll, a także muzykę afrykańską i progresywną. - To też słyszymy na tym krążku, dlatego uważam, że w 2021 roku ten album jest tak popularny i poszukiwany przez kolekcjonerów muzyki - dodaje dziennikarz.

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Goście: Damian Sikorski 

Data emisji: 09.11.2021

Godzina emisji: 11.16

aw

Czytaj także

"Będzie głośno!" ma 5 lat. Kto debiutował w Czwórce?

Ostatnia aktualizacja: 07.10.2021 13:00
Marta Zalewska, Mery Spolsky, Bass Astral x Igo, Sonbird, Odet i Arek Kłusowski - wśród muzyków, którzy debiutowali w Czwórce są gwiazdy z pierwszych miejsc list przebojów, zdobywcy złotych płyt i artyści, którzy błyskawicznie wyprzedają bilety na koncerty.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Winylowe białe kruki - "Thriller" Michaela Jacksona w Czwórce

Ostatnia aktualizacja: 02.11.2021 12:45
Damian Sikorski w cyklu "Białe kruki" opowiada o najcenniejszych wydaniach płytowych. Tym razem bohaterem audycji jest album "Thriller". - To jest album ponadczasowy, który dziś brzmi bardzo aktualnie -  mówi dziennikarz. 
rozwiń zwiń