Winylowe białe kruki - "Thriller" Michaela Jacksona w Czwórce

Ostatnia aktualizacja: 02.11.2021 12:45
Damian Sikorski w cyklu "Białe kruki" opowiada o najcenniejszych wydaniach płytowych. Tym razem bohaterem audycji jest album "Thriller". - To jest album ponadczasowy, który dziś brzmi bardzo aktualnie -  mówi dziennikarz. 
Michael Jackson, Thriller
Michael Jackson, "Thriller"Foto: shutterstock/Blueee77

"Thriller" to szósty solowy studyjny album Michaela Jacksona. Został wydany 30 listopada 1982 roku przez wytwórnię Epic Records, a nagrany - w Westlake Recording Studios w Los Angeles.


Posłuchaj
14:54 Czwórka/Stacja Kultura Thiller- Michael Jackson 02.11.2021.mp3 Damian Sikorski opowiada o płycie "Thriller" Michaela Jacksona (Stacja Kultura/Czwórka)

 

- To wyjątkowy album, który przyniósł artyście największy rozgłos. W pierwszym tygodniu sprzedano 8 mln egzemplarzy, a dotychczas oficjalnie ponad 100 mln. W 1984 roku stał się najlepiej sprzedawanym albumem na świecie, bijąc rekord Guinnessa - zaznacza Damian Sikorski. - Album został szeroko doceniony przez branżę. Zdobył siedem nagród Grammy, w tym za album roku, osiem nagród American Music Award i trzy MTV Music Award.

Do nagrania "Thrillera" zaangażowano doskonałych muzyków - z grupy Toto, Van Halen oraz Paula McCartneya.


Grzegorz Ciechowski PAP_1200.jpg
Winylowe białe kruki - "Tak Tak!" Obywatela G.C.

Czytaj także:


Quincy Jones (który był również producentem płyty) z Michaelem Jacksonem napisali ponad 30 utworów, z których 9 znalazło się ostatecznie na płycie. - Jest to świetnie wyprodukowany album. Uwielbiam tę płytę - zdradza dziennikarz. - Brzmi doskonale w każdych warunkach i na każdym sprzęcie. Znalazły się na niej same dobre kompozycje. Wszystkie są doskonale wyprodukowane, zagrane i zaśpiewane.

Źr. Youtube/Michael Jackson - Thriller (Official Video)


Samo nagranie płyty kosztowało 750 tys. dolarów, a rozmach finansowy był ogromny. Znalazło to również odzwierciedlenie w produkcji teledysków, bo obraz do tytułowej piosenki "Thriller" to w zasadzie krótki film. Jego premiera była przełomem, jeżeli chodzi o sposób kręcenia klipów, a Jackson był pierwszym afroamerykańskim artystą, którego utwory grano w MTV. - Myślę, że Michael Jackson przetarł szlaki innym afroamerykańskim artystom. Bez niego nie zaistniałby komercyjnie Prince - mówi Damian Sikorski. - Jackson miał wielu naśladowców, którzy chcieli grać, śpiewać tak jak on i mieć podobne brzmienie w swoich kompozycjach. Był artystą kopiowanym, ale jak wiemy, "król jest tylko jeden".


Źr. Youtube/ Tribute to Michael Jackson Symfonicznie: Kukulska, Badach, Dąbrowska, Cugowski


Utwory Michaela Jacksona doczekały się wielu coverów. Z jego twórczością zmierzyli się m.in.: Nick Sinckler, Natalia Kukulska, Kuba Badach, Ania Dąbrowska czy Piotr Cugowski, którzy wystąpili w "Tribute to Michael Jackson", z orkiestrą symfoniczną pod batutą Jacka Piskorza.


***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Gość: Damian Sikorski 

Data emisji: 02.11.2021

Godzina emisji: 11.15

aw

Czytaj także

"Teraz Ja!!!". Poznajcie Wronę - artystkę, która wygrała konkurs " Wydaj płytę z Będzie Głośno!"

Ostatnia aktualizacja: 02.09.2021 09:00
- Do tej pory jestem oszołomiona i ogromnie się cieszę, że płyta, którą stworzyłam w moim pokoju w trakcie kwarantanny, niedługo będzie mogła ujrzeć światło dzienne - mówi w Czwórce Wrona. Jej solowa kariera rozpoczęła się na początku 2018 roku i doprowadziła do wygranej w 5.odsłonie Czwórkowego konkursu "Wydaj płytę z Będzie Głośno!". 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Debiutanci na winylu "Będzie głośno!" Kordowska, Dżentelmenels i Szpilersi

Ostatnia aktualizacja: 22.10.2021 20:44
Czwórkowa audycja "Będzie głośno!", która obchodzi w tym roku pięciolecie, doczekała się własnego, czarnego krążka! Do sprzedaży trafił winyl "The Best of Będzie Głośno!" - to płyta kolekcjonerska - wytłoczono jedynie 500 sztuk. Artyści, których utwory znalazły się na tym winylu, mówią o wydarzeniu mistycznym. 
rozwiń zwiń