"Sen o smaku lukrecji". Jak powstała gorzko-słodka okładka płyty Wrony?

Ostatnia aktualizacja: 15.11.2021 14:20
Za nami premiera albumu Wrony "Sen o smaku lukrecji" oraz występ artystki na scenie Czwórki. Płyta laureatki piątej edycji konkursu "Wydaj Płytę z Będzie Głośno!", Weroniki "Wrony" Jasiówki, pojawiła się w sklepach i serwisach streamingowych. - Długo rozmawialiśmy z Wroną o zamyśle nad szatą graficzną płyty - mówi w Czwórce Patryk Grabowski, autor okładki płyty. - Było to dla niej tak samo ważne, jak brzmienie samego krążka. 
Wrona i Damian Sikorski tuż przed koncertem artystki w Czwórce
Wrona i Damian Sikorski tuż przed koncertem artystki w CzwórceFoto: Czwórka/Karina Terzoni

wrona koncert galeria bartosz bajerski 1200.jpg
Jestem-szczęśliwa - Wrona po premierze płyty

Tegoroczną odsłonę konkursu "Wydaj płytę z Będzie głośno" Wrona wygrała jednogłośnie! Jurorów zachwyciła talentem, barwną osobowością i charakterem. Bo Wrona wie, czego chce i wie, jak to robić. Artystka również miała duży wpływ na warstwę graficzną swojego debiutanckiego albumu. - Wrona jest świadomą artystką, to ona naprowadzała mnie na to, jak ta płyta powinna wyglądać - zdradza gość audycji. - Ja służyłem dobrą radą i swoim doświadczeniem. Była to bardzo fajna współpraca.


Posłuchaj
14:01 Czwórka/Stacja Kultura - płyta Wrony - grafika 15.11.2021.mp3 Patryk Grabowski opowiada o stronie graficznej płyty Wrony "Sen o smaku lukrecji" (Stacja Kultura/Czwórka)

 

Wrona, w swoich wywiadach wielokrotnie podkreślała, że teksty, które znalazły się na płycie, odzwierciedlają jej stosunek do świata, który bierze się z buntu. W tym kontekście różowa okładka wygląda dość zaskakująco i przełamuje całą konwencję. - Z jednej strony na okładce mamy róż, ale też panuje na niej trochę chaos. Ta płyta jest bardzo ekspresyjna, ale też przez to wyjątkowa - opowiada rozmówca Gosi Jakubowskiej. - Róż jest komentarzem do samego tytułu płyty "Sen o smaku lukrecji", czyli taki gorzko-słodki sen. Lukrecja ma w sobie coś takiego, że jest słodka, ale pozostawia po sobie gorzki posmak. Trochę tak miało być zarówno w warstwie graficznej, jak i brzmieniu płyty: słodko-gorzka historia.


Wrona "Sen o smaku lukrecji"
Wrona "Sen o smaku lukrecji"

Okładka płyty jest dość minimalistyczna. Różowe tło, zdjęcie Wrony, logotyp, okraszony rękopisem artystki. - Cały bunt i zbiór emocji znajduje się na krążku - mówi Patryk Grabowski. - Patrząc na płytę i na opuszczoną głowę Wrony na froncie, możemy się zastanawiać, co tam jest w środku.


Posłuchaj także:

Grabowski ma już na swoim koncie współpracę z artystami, którzy wygrali konkurs "Wydaj płytę z Będzie Głośno!" i jest autorem wielu okładek. Jednak, jak mówi, ta współpraca różniła się od wcześniejszych. - Zdecydowanie było więcej dialogu z samą artystką. Pomimo młodego wieku Wrona wyróżnia się tym, że jest bardzo dojrzałą artystką - podkreśla. - Jesteśmy prawie rówieśnikami, więc łatwo było się nam dogadać i świetnie się uzupełnialiśmy. Szybko znaleźliśmy porozumienie, jeśli chodzi o język wizualny tej płyty.

Źr. Czwórka/Wrona - Double Tap


wrona poprawiona 1200.JPG
Aleksander Rutkowski. Reżyser, który "nakręcił" Wronę

Wrona gra "Sen o smaku lukrecji" [GALERIA ZDJĘĆ >>>]

Do wydawnictwa dołączony jest booklet zawierający teksty, rękopisy Wrony. Na pochodzących z sesji zdjęciowej fotografiach, autorstwa Anny Powałowskiej, został również uwieczniony proces pracy nad okładką. Wszystko jest utrzymane w jednolitej konwencji. - Chciałem, żeby to wszystko trzymało się pewnego klucza wizualnego - przyznaje gość Czwórki. - Pomoc Wrony była nieoceniona, otrzymałem od niej pakiet rękopisów, zapisanych w formacie, który ułatwiał mi swobodne jego wykorzystanie przy tym projekcie. Projektując okładki dla artystów, ważna jest dla mnie idea danego artysty, tego, jak on czuje muzykę, a ja te uczucia usiłuję wyrazić w sposób wizualny. Mam nadzieję, że się udało.

Sprawdź:

WRONA, czyli Weronika Jasiówka, to wokalistka, autorka tekstów, producentka oraz perkusistka, występująca w formie solo actu, wykonująca muzykę electro/alternative/pop. Jest współzałożycielką rockowego girls bandu Brain’s All Gone, z którym zagrała ponad 200 koncertów w kraju i za granicą. Jej solowa kariera rozpoczęła się na początku 2018 roku, w momencie wypuszczenia singla "Divide&Conquer", który był efektem współpracy z duetem DJ-ów z Kalifornii - La Riots.


***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Małgorzata Jakubowska

Gość: Patryk Grabowski (autor okładki płyty Wrony "Sen o smaku lukrecji")

Data emisji: 15.11.2021

Godzina emisji: 11.19

aw

Czytaj także

Bovska w poszukiwaniu "dzikiej dziewczynki". Nowy singiel artystki

Ostatnia aktualizacja: 27.10.2021 13:50
- "Dzika" to piosenka o relacji z ogromną wewnętrzną siłą, która istnieje w każdej kobiecie. Jest to utwór o tęsknocie za nią i wołaniu jej. Jest o spotkaniu z prawdą o sobie samej - opowiada Bovska. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

KIWI: chciałabym, żeby moja płyta zaczarowała

Ostatnia aktualizacja: 01.11.2021 15:18
Pracę nad pierwszym albumem Wiktorii Nazarian, znanej jako KIWI, dobiegają końca. W "Stacji Kultura" artystka zdradza, co ją inspiruje i jaka nie będzie jej płyta.
rozwiń zwiń