Winylowe białe kruki - " The Joshua Tree" U2 w Czwórce

Ostatnia aktualizacja: 23.11.2021 20:40
- W dorobku grupy U2 jest kilka płyt, które zasługują na miano płyty wszech czasów, a jedną z nich jest "The Joshua Tree" - mówi Damian Sikorski.
U2  - The Joshua Tree - zdęcie promocyjne albumu
U2 - "The Joshua Tree" - zdęcie promocyjne albumu Foto: Forum

Płyta trafiła na 1. miejsce list sprzedaży w Wielkiej Brytanii, USA, Irlandii, a także w wielu innych krajach i rozeszła się w ilości ponad 25 milionów egzemplarzy na świecie. Tym samym zapewniła zespołowi U2 w składzie: Bono, The Edge, Adam Clayton oraz Larry Mullen Jr - status supergwiazd.


Posłuchaj
13:02 CZWORKA/ Stacja Kultura = Białe Kruki U2 - 23.11.2021.mp3 Damian Sikorski opowiada o płycie "The Joshua Tree" U2 (Stacja Kultura/Czwórka

 

Piąty album studyjny U2 "The Joshua Tree", ukazał się 9 marca 1987 r. i zawierał takie przeboje jak "With Or Without You", "I Still Haven’t Found What I’m Looking For", a także "Where The Streets Have No Name".

- Ta płyta była największym sukcesem komercyjnym grupy. Piosenki, które się znalazły na tym albumie, były zupełnie inne niż na poprzednich czterech krążkach - opowiada Damian Sikorski. - Był to sukces komercyjny, ale i artystyczny. Wielu krytyków dotychczas uważa, że "The Joshua Tree" jest największym albumem grupy U2.

Źr. U2. - The Joshua Tree 2017 


Peter Gabriel w Poznaniu 2003 forum_fot Tadeusz Pekacz__1200.jpg
Winylowe białe kruki: "So" Petera Gabriela w Czwórce

Jak mówi dziennikarz, siła tej płyty tkwi w kompozycjach i tekstach napisanych przez Bono, które w tamtym czasie były bardzo ważne. W niespokojnych czasach lat 80., rządów Ronalda Reagana i Margaret Thatcher, obok takich artystów jak Bob Dylan, Bruce Springsteen, The Clash - grupa U2 odważnie komentowała kryzys gospodarczy oraz wydarzenia polityczno-społeczne. - Jednak to album "The Joshua Tree" stał się jednym z ważniejszych rockowych symboli lat 80. - mówi Damian Sikorski.

Czytaj także: 

Na albumie znalazło się 11 utworów, a każdy z nich to wyjątkowa kompozycja. - Już trzy pierwsze single, które otwierają album, były zjawiskowe, a nakręcone do nich teledyski niezapomniane - opowiada dziennikarz. - Między innymi słynny klip nakręcony w Los Angeles, na dachu jednego z budynków.
Zespół zagrał nielegalnie i zgromadził przed budynkiem tłumy. Mimo poniesionych konsekwencji wykonanie przeszło do historii, a U2 znalazło w przyszłości wielu naśladowców, nawet w Polsce.


Źr. Youtube/ U2 - Where The Streets Have No Name (Official Music Video)


- Siła U2 polega na tym, że przede wszystkim od początku grają w niezmienionym składzie. Tworzą unikalną, muzyczną rodzinę - tłumaczy rozmówca Kasi Dydo. - Mają własny styl, charakterystyczne gitary, brzmienie i piosenki. Bono, jako charyzmatyczny lider, fascynuje fanów, zarówno dokonaniami artystycznymi, jak i działalnością filantropijną. Za jego sprawą cały zespól angażuje się w sprawy społeczne i ekologiczne.


***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Gość: Damian Sikorski 

Data emisji: 23.11.2021

Godzina emisji: 11.15

aw

Czytaj także

"Na szczycie" - życie Grubsona na kartach książki

Ostatnia aktualizacja: 11.12.2018 14:59
To nie autobiografia, ale książka o ciężkiej pracy i drodze na szczyt. - I o tym, że tego szczytu nie ma. Nie istnieje "szczyt kariery" i moment, w którym wszystko jest łatwe - mówili Tomasz "Grubson" Iwańca i Przemysław Corso, współautorzy książki o życiu rapera.
rozwiń zwiń