"Dobre rady Johna Wilsona". Co w drugim sezonie serialu?

Ostatnia aktualizacja: 26.11.2021 06:00
W nowym sezonie twórca komediowego serialu dokumentalnego podpowie m.in. jak inwestować w nieruchomości. Ale przede wszystkim znów opowie nam o dolach i niedolach współczesnego nowojorczyka. Polska premiera - 27 listopada 2021 roku.
John Wilson
John WilsonFoto: mat. pras. HBO

Posłuchaj
19:33 CZWÓRKA Sacja Kultura - serial 25.11.2021.mp3 Na czym polega fenomen Johna Wilsona i jego dobrych rad? (Stacja Kultura/Czwórka) 

Kino-oko Johna Wilsona 

Bohaterem serialu "Dobre rady Johna Wilsona" jest zatroskany nowojorczyk starający się na co dzień udzielać porad, przy jednoczesnym rozwiązywaniu swoich osobistych problemów. - Dla mnie jest to esej dokumentalny. Wilson wiedzie swoją narrację z offu i wzbogaca ją różnymi obrazami nowojorskiego życia, które przypominają posty wrzucane na Instagram. Między tym, co mówi, a tym, co pokazuje, zachodzi ciekawa relacja oparta na wzajemnym komentarzu - mówi krytyczka filmowa Kaja Klimek. - Do tego są wywiady, spotkania z różnymi ludźmi, i jest wspaniała "landlordka", czyli gospodyni budynku, w który Wilson mieszka. 

Serial, który daje poczucie człowieczeństwa

Jest też Nowy Jork, który w niczym nie przypomina metropolii, jaką znamy z innych seriali. - Wilson wyciąga z nowojorczyków człowieczeństwo. Pokazuje ich zwyczajność, dzięki czemu widzowie mogą z nimi empatyzować i sami lepiej odnaleźć się w życiu. Gdybym miała serial określić emotką, która opisuje nastrój, użyłabym tej o nazwie "poczucie człowieczeństwa" - wyjaśnia rozmówczyni Kasi Dydo.

Przechadzki z włóczykijem

Pomysłodawca serialu - John Wilson - występuje w nim i jako narrator, i jako operator kamery. - Wilson, oprócz tego, że jest dokumentalistą, jest też flanerem, włóczykijem. Chodzi po mieście dla samego chodzenia. Niekoniecznie czegoś szuka, nie musi dotrzeć do konkretnego celu, tylko przechadza się i obserwuje, a swoje refleksje notuje przy użyciu kamery - opowiada gość Czwórki. - Na przykład interesują go otwory w budynkach: okna, drzwi, dziury, które układają się w uśmiechnięte albo skwaszone buźki. Domyślam się, że taki introwertyczny, zdziwaczały, ale zaintrygowany rzeczywistością człowiek nie dla każdego będzie idealnym kompanem we włóczeniu się. Ale ja w jego towarzystwie czuję się doskonale - podsumowuje Kaja Klimek.

Zobacz także:

How To with John Wilson (2021) | Season 2 Official Trailer | HBO

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Gość: Kaja Klimek (dziennikarka, krytyczka)

Data emisji: 25.11.2021

Godzina emisji: 10.15

kul/pj

Czytaj także

Nieśmieszna komedia, pytanie o zło w nas i arcydzieło - Kaja Klimek ocenia seriale

Ostatnia aktualizacja: 27.08.2020 11:59
Serialowe wybory dorosłych widzów coraz częściej dotyczą animacji. By sprostać ich oczekiwanim platformy streamingowe prześcigają się w propozycjach. Najnowsza z nich "Hoops" raczej jednak nie będzie hitem. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Plotkara" z 2007 roku wraca w 2021. Czy to też będzie hit?

Ostatnia aktualizacja: 04.11.2021 13:13
W 2007 roku serial "Plotkara" podbił serca nastolatek, był fenomenem kulturowym, wpływał na modę, na rozrywkę. Teraz powraca. Czy "Plotkara" z 2021 roku ma sens?
rozwiń zwiń