"Inteligenci" w teatrze. Kim dziś są?

Ostatnia aktualizacja: 27.12.2021 13:22
Jeśli ktoś jeszcze nie ma planów na sylwestrowy wieczór, to może wybrać się na spektakl "Inteligenci" na scenie Spektaklove w Małej Warszawie. Autorem tej sztuki jest Marek Modzelewski, dramaturg, ale też praktykujący lekarz.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: metamorworks/shutterstock

Marek Modzelewski scenarzystą, dramaturgiem i lekarzem, specjalistą w zakresie radiologii i diagnostyki obrazowej. W rozmowie z Kasią Dydo przyznaje, że stara się rozdzielać te dwa światy, w szpitalu być lekarzem, a pasją zajmować się po godzinach. - Nie wiem, czy moja specjalizacja lekarska jest poetycka, ale z pewnością praca z ludźmi pomaga w pisaniu - przyznaje gość Czwórki. - Dotykanie prawdziwego świata trzyma cię w ryzach, pokazuje, jaki świat jest naprawdę - dodaje. 

Teatralni inteligenci

- Spektakl "Inteligenci" to historia inteligenckiej rodziny, otwartej, tolerancyjnej, w której wiele mówi się o otwartości - zdradza Marek Modzelewski. - W przedstawieniu rodzina przygotowuje się do komunii młodszego syna, a w ten dzień czekają na starszego syna, który ma wrócić od kolegi. Szesnastolatek wraca pobity. Nie chcę zdradzać zbyt wiele, ale okazuje się, że starszy syn inteligentów związał się z bliżej nieokreśloną organizacją nacjonalistyczną, trochę faszystowską. Wszyscy są zszokowani, jak to się mogło wydarzyć - dodaje. 

Gość Kasi Dydo zdradza, że trochę inspiracji do napisania tej sztuki dostarczyła mu powieść Philipa Rotha "Amerykańska sielanka", którą uważa za jedną z najlepszych książek, jakie miał okazje przeczytać. - W przedstawieniu pojawiają się pytania, jak w naszym wspaniałym, pięknym, ułożonym świecie pojawia się zło? Czy to my popełniliśmy błąd? Jakimi rodzicami byliśmy? Skąd to się wzięło? - wymienia scenarzysta. 

Inteligenci dziś 

Przedstawienie w Małej Warszawie ma wiele płaszczyzn, porusza wiele współczesnych problemów, zadaje pytanie, czym dziś jest inteligencki dom. - Ja się nad tym zastanawiam cały czas - przyznaje dramaturg. - Przyglądam się sobie, swojej rodzinie, temu, co dziś znaczy pojęcie inteligencji. Wydaje mi się, że dziś obrosło ono przeróżnymi konotacjami wynikającymi z podziałów społeczno-politycznych. Inteligencja kojarzy się z określoną stroną sceny politycznej, po drugiej stronie stawia się ludzi mniej wykształconych. Wszyscy dziś posługują się hasłami, frazesami, brakuje dialogu - dodaje. 

Marek Modzelewski zdradza, że spektakl przygląda się temu zjawisku, ale nie daje odpowiedzi co zrobić, żeby się porozumieć, jak "zakopać wykopane rowy" między ludźmi. 

Ci, którzy wybiorą się w sylwestrową noc do Małej Warszawy, będą mieli okazję spotkać się z dramaturgiem osobiście. Za reżyserię spektaklu odpowiada Wojciech Malajkat, a na scenie zobaczymy Agatę Kuleszę, Izę Kunę, Wojciecha Malajkata, Macieja Tomaszewskiego. 


Posłuchaj
13:26 czwórka stacja kultura 27.12.2021.mp3 Marek Modzelewski opowiada o spektaklu "Inteligenci" (Stacja Kultura/Czwórka)

 

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Gość: Marek Modzelewski (dramaturg, scenarzysta, lekarz)

Data emisji: 27.12.2021

Godzina emisji: 11.15

pj

Czytaj także

Któż zdoła się ostać? Apokalipsa inspiruje twórców Nowych Epifanii

Ostatnia aktualizacja: 23.02.2021 13:17
2020 rok drastycznie przerwał wydarzenia 11. odsłony festiwalu Nowe Epifanie. 2021 rok całkowicie przeniósł imprezę do internetu. To nowe wyzwania, ale i przestrzenie udostępnione do dyspozycji artystów. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Lot nad kukułczym gniazdem" w teatrze i głowie widza

Ostatnia aktualizacja: 15.09.2021 15:01
Reżyser Cezary Iber na teatralne deski, a szczególnie przed teatralną publiczność powraca ze spektaklem klasycznym, "Lotem nad kukułczym gniazdem". Jednoznacznie odcina się od ekranizacji powieść, ale jak podkreśla nie można uniknąć pewnych wzorców, które są zapisane w książce. 
rozwiń zwiń