Wystawy online. Co warto zobaczyć w galeriach na świecie?

Ostatnia aktualizacja: 17.02.2021 14:30
Banksy w Warszawie, Helmut Newton w Toruniu, a co na świecie? Jak co tydzień Ada Janiszewska opowiada o najciekawszych ekspozycjach, które możemy zwiedzać wirtualnie.

Posłuchaj
11:49 CZWORKA Stacja Kultura - galerie 17.02.2021.mp3 Ada Janiszewska o najciekawszych wystawach online (Stacja Kultura/Czwórka)

 

Serial "Santa Barbara" z rosyjskiej perspektywy

Opera mudlana "Santa Barbara" gościła na antenie amerykańskiej telewizji od 30 lipca 1984 do 15 stycznia 1993. Dzięki antenom satelitarnym serial dostępny był także w Polsce oraz w Rosji. Pochodząca z Moskwy Diana Marcosian oglądała go w swoim rodzinnym domu, a teraz - wraz z ze scenarzystą amerykańskiej telenoweli, reżyserem castingu i grupą aktorów - stowrzyła projekt "Santa Barbara", który oglądać można w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w San Francisco. - Poprzez serię inscenizowanych fotografii oraz instalację wideo film, Marcosian próbuje zrekonstruować historię swojej rodziny, ale z perspektywy matki, do której po raz pierwszy odnosi się jako do kobiety, a nie jako rodzica - opowiada Ada Janiszewska. - Wystawa bada naturę rodziny i amerykański sen, a także wzajemne zależności między wyidealizowaną wizją życia w Kalifornii a rzeczywistością doświadczaną przez imigrantów.

Photographers in Focus: Diana Markosian on turning her family story into a soap opera / NOWNESS

Czy czarno-biały rysynek może być kolorowy?

Muzeum Albertina w Wiedniu postanowiło udostępnić zwiedząjącym tę instutycję online wielkoformatowe prace z własnej kolekcji. - Na wystawie "Black White & Grey" zobaczymy prace takich artystów, jak m.in. Eduard Angeli, Sonja Gangl, Birgit Knoechl i Ulrike Lienbacher. Ale to tylko niektóre nazwiska - opowiada autorka cyklu "Galerie dookoła świata". - Kuratorom tej ekspozycji zależało na tym, by poszerzyć wymiar tradycyjnego rysunku i to nie tylko w kwestii formatu. Natomiast punktem współnym wszystkich prac jest to, że prezentują różnorodne światy skonstruowane wyłącznie przy użyciu kontrastu światła i ciemności.

Discover the ALBERTINA MUSEUM! / Albertina Museum

Art Institute of Chicago - 24/h ze sztuką

Do muzeów i galerii, które udostępniają swoje zasoby online, dołączył Instytut Sztuki w Chicago. - W posiadaniu chicagowskiej placówki są bezcenne kolekcje dzieł sztuki z całego świata i ze wszystkich epok. Słynie ona przede wszystkim ze zbiorów malarstwa impresjonistycznego i postimpresjonistycznego oraz amerykańskiego - mówi dziennikarka Czwórki. - Od 2009 r., kiedy do użytku oddany został nowy pawilon - Modern Wing - ARTIC (Art Institute of Chicago) znalazł się na drugim miejscu w USA pod względem wielkości. Instytut istnieje od 1893 roku, a w jego ramach działa także renomowana uczelnia wyższa.

The Art Institute of Chicago: The First 125 Years / ARTIC

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Michał Piwowarek

Materiał przygotowała: Ada Janiszewska 

Data emisji: 17.02.2021

Godzina emisji: 10.17

kul

Czytaj także

Galerie dookoła świata: selfie Muncha i klejnoty w Amsterdamie

Ostatnia aktualizacja: 23.09.2020 15:00
- Nie trzeba jechać do Rosji, by poznać historię i skarby tego kraju. Rosyjskie klejnoty prezentowane są teraz w Holandii, w amsterdamskim oddziale Ermitażu - namawia Ada Janiszewska, autorka cyklu "Galerie dookoła świata".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Galerie na świecie - swetry, koronawirus i portrety

Ostatnia aktualizacja: 04.11.2020 13:16
Kultowe swetry, wzory wprost ze Skandynawii, 5 maleńkich portretów czasów zamknięcia i produkcje artystyczne czasów koronawirusa - sprawdź, co serwują światowe galerie. 
rozwiń zwiń