Piękne czytanie. Książki naukowe i podręczniki spod ręki artystów

Ostatnia aktualizacja: 03.01.2022 12:41
Czytanie i nauka mogą być piękne. Można się o tym przekonać w Pałacu Krzysztofory w Krakowie, gdzie trwa wystawa "Piękne czytanie", która prezentuje projekty graficzne i druki książek publikowanych przez Uniwersytet Pedagogiczny w Krakowie. 
Na wstawie Piękne czytanie zobaczymy podręczniki o wyjątkowej szacie graficznej
Na wstawie "Piękne czytanie" zobaczymy podręczniki o wyjątkowej szacie graficznejFoto: sirtravelalot/shutterstock

Ekspozycja "Piękne czytanie" prezentuje różnorodne tematycznie książki, podręczniki szkolne i akademickie z dziedziny fizyki, medycyny, biologii, języka polskiego, matematyki czy pedagogiki, zaprojektowane typograficznie i ilustracyjnie przez studentów Instytutu Sztuki i Designu Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie. Jej część poświęcona jest dawnym podręcznikom akademickim, tym z XIX i XX wieku, które pochodzą ze zbiorów Biblioteki Głównej UP.

- To są bardzo interesujące obiekty, które można zaprezentować. Oczywiście podstawowym warunkiem jest pokazanie ich środków, czyli otwartych rozkładówek - mówi profesor Agnieszka Dutka z Instytutu Sztuki i Designu oraz kuratorka ekspozycji. - Po otwarciu takiej publikacji widać ducha epoki i ducha książki. Można poznać zasady projektowania z dawnych lat i porównać je z obecnymi - dodaje. 

Dusza książek naukowych

Profesor podkreśla, że niezwykłość tej wystawy polega na tym, że ona zderza dwa punkty widzenia w opracowaniu wizualnym książek, takich, z którymi każdy na pewnym etapie życia ma coś wspólnego. - To książki, dzięki którym wiedzę albo się zdobywa, albo poszerza. Można zastanowić się, jak to, co dziś widzimy jako nowoczesny sposób projektowania, będzie odbierane za 100 lat - podpowiada. - Na wystawę nie wybrałam książek z czasów mojej nauki, choć natknęłam się na mój podręcznik do matematyki z liceum, ale są tu podręczniki, z których wiedzę czerpali moi rodzice czy dziadkowie. To mnie wzrusza i dzięki temu czuję ciągłość - dodaje. 


Posłuchaj
05:55 czwórka stacja kultura 03.01.2022.mp3 "Piękne czytanie" - wystawa podręczników, które zachwycają projektem, typografią i grafiką (Stacja Kultura/Czwórka)

 

Ilustracja i treść 

Główną tezą ekspozycji jest to, że język sztuki zastosowany w procesie projektowym i wydawniczym ułatwia percepcję treści. Taki cel też stawiali sobie studenci i absolwenci Instytutu Sztuki i Designu UP, których prace również można zobaczyć w Pałacu Krzysztofory. 

- Na wystawie można zobaczyć jeden mój bryt książki, która jest zbiorem esejów naukowych, psychologicznych, filozoficznych, które oscylują wokół tematyki błędów pamięci, modyfikacji wspomnień - mówi Artur Róg, absolwent Uniwersytetu Pedagogicznego. - Ten projekt jest o tyle specjalny, że nie jest to publikacja, która na pierwszy rzut oka wygląda na książkę naukową. To projekt idący w stronę książki artystycznej. W jego przypadku siatka projektowa jest modularna i zmienia się z rozdziału na rozdział. Przez co rozkład elementów: tekstów, grafik i fotografii odrobinę się zmienia. Czytelnik może mieć wrażenie, że zawartość tej publikacji żyje trochę własnym życiem, co jest nawiązaniem do pewnych zagadnień poruszanych w tekstach - dodaje. 

Rozmówca Czwórki podkreśla, że doświadczenie tej książki jest ciekawym i ważnym elementem jej czytania. Zwraca też uwagę, że sama wystawa "Piękne czytanie" jest pewnego rodzaju hołdem złożonym książce jako medium, które dziś niesłusznie uważane jest za starzejące się czy przechodzące do lamusa. 

Wystawę można oglądać do 30 stycznia. 

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Materiał: Aleksandra Opala 

Data emisji: 03.01.2022

Godzina emisji: 10.35

pj

Czytaj także

Językowy atlas zwierząt. Zofia Różycka rysuje "Zwierzyniec" prof. Jerzego Bralczyka

Ostatnia aktualizacja: 06.11.2019 17:00
Dlaczego naiwniacy to dzięcioły, a mądrale - stare wróble i co ma wspólnego robak z chrobotaniem? Na te pytania w książce "Zwierzyniec" odpowiada specjalista od słów - profesor Jerzy Bralczyk, a Zofia Różycka dodaje do tego rysunkowy komentarz.
rozwiń zwiń