"Easy" - serial bez napinki do zobaczenia w sieci

Ostatnia aktualizacja: 20.01.2022 13:50
"Easy" to historia mieszkańców Chicago, którzy błądzą w labiryncie miłości, technologii i kultury. Serial trafił do sieci w 2016 roku i doczekał się trzech sezonów. 
Co tydzień w Stacji Kultura Kaja Klimek poleca najlepsze seriale w internecie
Co tydzień w "Stacji Kultura" Kaja Klimek poleca najlepsze seriale w internecieFoto: shutterstock.com/Kaspars Grinvalds

- Dawno już nie miałam tak, żebym odpaliła serial, który ktoś mi polecił, i obejrzała go niemalże za jednym razem - przyznaje krytyczka filmowa Kaja Klimek. - Twórcą "Easy" jest Joe Swanberg, którego znają wszyscy fani amerykańskiego kina niezależnego i nurtu "mumblecore" oraz stali bywalcy American Film Festival we Wrocławiu.

Mumblecore, czyli "kino mamroczące", to zbiorcze określenie grupy niskobudżetowych filmów, których bohaterami są dwudziestolatkowie i trzydziestolatkowie. Nazwa ta najczęściej łączona jest z realistycznym sposobem opowiadania i niemal amatorską estetyką filmowych dzieł. - I taka jest też produkcja Swanberga. Mamy tutaj z życia wzięte historie, które mogłyby się przydarzyć każdemu z nas - wyjaśnia gość Czwórki. - Serial jest antologią i jego bohaterowie zmieniają się z odcinka na odcinek, ale żyją w tej samej wspólnocie. W ich role wcielają się świetni aktorzy i widać, że w tych kreacjach czują się bardzo "easy". W tym gronie są m.in. Elizabeth Reaser, Orlando Bloom i Dave Franco.

Postacie w serialu zmagają się z codziennymi kłopotami i problemami w miłości, seksie, a ich życie nierozerwalnie związane jest z nowymi technologiami. - Byli tacy, którzy zarzucali tej produkcji, że pokazuje nudę życia bohaterów, także seksualnego - opowiada Kaja Klimek. - Tymczasem "Easy" to "życióweczka". Raz jest stagnacja, raz feeria kolorów, raz seks po prostu nie działa. I pod tym względem Swanberg odczarowuje mit romantycznej relacji. Stworzył ludzkich bohaterów i autentyczne relacje między nimi.

Posłuchaj
15:54 CZWÓRKA Stacja Kultura - klimek 20.01.2022.mp3 "Easy" - o serialu opowiada Kaja Klimek (Stacja Kultura/Czwórka) 

Posłuchaj także:

Serial zadebiutował na platformie Netflix 22 września 2016 roku i jak podkreśla rozmówczyni Kasi Dydo, nadal działa. - Oczywiście należy mieć tę świadomość, że "Easy" powstał 6 lat temu i pewne tematy, które porusza, dziś postrzegamy w innej perspektywie. Ale ja ten serial traktuję jako katalog ludzkich zachowań i przeżyć. Nie każdy z każdym musi się identyfikować, ale może wybrać coś dla siebie - podsumowuje Kaja Klimek.

Easy - Season 2 | Official Trailer [HD] | Netflix

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Gość: Kaja Klimek (krytyczka filmowa)

Data emisji: 20.01.2022

Godzina emisji: 10.15

kul


Czytaj także

Seriale online: Winslet jako Mare, "Halston", "Kolej podziemna"

Ostatnia aktualizacja: 20.05.2021 14:00
Wiosną na platformy stramingowe wkroczyli poważnu gracze z Hollywood - Kate Winslet jako detektyw i Ewan McGregor w roli projektanta mody. Jak poradzili sobie z tym wyzwaniem?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nowości serialowe 2022 - nie tylko "House of the Dragon"

Ostatnia aktualizacja: 06.01.2022 16:26
Na liście seriali, które pojawią się w tym roku będzie sporo nowości, m.in. "Ród Smoka", czyli "House of the Dragon". Czekamy także na kolejną odsłonę hitu "Władca Pierścieni" i ekranizację komiksu "Sandman".
rozwiń zwiń