Octopus Film Festival. Trwa święto kina pod patronatem Czwórki

Ostatnia aktualizacja: 06.08.2020 13:36
Na sześć dni Stocznia Gdańska i tereny AmberExpo zamieniły się w wielkie kino. Do 9 sierpnia trwa "najbardziej nieokrzesany festiwal filmowy", czyli Octopus Film Festival, a Czwórka objęła to wydarzenie swoim patronatem.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Fer Gregory/Shutterstock

Filmy kamera 1200.jpg
Octopus Film Festival 2020. Sprawdź, co będzie się działo

Trzecia odsłona to nie tylko filmy, ale i mnóstwo dobrej zabawy. Wszystko oczywiście - w związku z pandemią - odbywa się także online, ale na miejscu jest dziennikarz Czwórki Błażej Hrapkowicz. - Głównym założeniem festiwalu jest to, że pokazywane są filmy gatunkowe i kino klasy B. Teraz to w większości filmy uznane za kultowe, które stają się przyczynkiem do wspólnej zabawy - mówił ekspert. 

Posłuchaj
12:31 2020_08_06-11-15-18_CZWÓRKA_Kulltura.mp3 O Octopus Film Festival opowiada Błażej Hrapkowicz (Stacja Kultura/Czwórka) 

- Panuje atmosfera ogromnej ulgi i radości, że udało się wszystko zorganizować. Nawet w reżimie sanitarnym - przy zachowaniu odpowiednich odległości między widzami i zasad bezpieczeństwa - wszyscy znakomicie się bawią, a frekwencja jest bardzo dobra - mówił dziennikarz. - Widać, że po lockdownie wszyscy spragnieni są kulturalnych doznań, to bardzo optymistyczny wniosek w kontekście przyszłości takich festiwali.

ZOBACZ WIĘCEJ Patronaty Czwórki >>>

W tym roku podczas festiwalu po raz pierwszy - jak wyliczał Błażej Hrapkowicz - odbędzie się sekcja konkursowa. - Pod hasłem "Nowe Kino Gatunków" mamy do czynienia naprawdę ze świetnymi obrazami, to starannie wyselekcjonowane filmy - mówił Błażej Hrapkowicz. - Poza tym są filmy "uroczo nieudane", na przykład pokazywany już "Commando" z Arnoldem Schwarzenneggeren, podczas którego dialogi na żywo czytał Piotr Cyrwus. 

Źr. IFC Films/Swallow/Offcial Trailer 2019

Festiwal otworzył "Niedosyt", amerykański film z 2019 roku. Reżyserem jest Carlo Mirabella-Davis, a w rolach głównych występują Haley Bennett, Austin Stowell i Denis O'Hare. To film, który - jak podkreślał Błażej Hrapkowicz - skupia w sobie to wszystko, na czym zależało organizatorom. - Główna bohaterka, kobieta pozornie szczęśliwa, poddawana jest w domu psychicznej przemocy. Jej mąż gnębi ją oczywiście "w białych rękawiczkach" i z uśmiechem na ustach. Dlatego główna bohaterka połyka niewielkie przedmioty, co z czasem staje się jej sposobem na odreagowanie i robi się coraz bardziej niebezpieczne. To opowieść o nieprzepracowanej traumie, kobieta podejmuje decyzje, które mają uszczęśliwić wszystkich wokół, a sama nie jest szczęśliwa. To film przewrotny, nieoczywisty, dla wielu pewnie kontrowersyjny - opowiadał Błażej Hrapkowicz. 

ZOBACZ WIĘCEJ Nadchodzi Octopus Film Festival >>>

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Michał Piwowarek

Gość: Błażej Hrapkowicz (krytyk filmowy, dziennikarz Czwórki, autor audycji "Hrapkowidz")

Data emisji: 06.08.2020

Godzina emisji: 10.14

kd/kul

Czytaj także

"xABo: Ksiądz Boniecki". Dokumentalne kino drogi

Ostatnia aktualizacja: 19.07.2020 19:58
24 lipca do kin trafi dokument "xABo: Ksiądz Boniecki". O produkcji rozmawialiśmy z reżyserką Aleksandrą Potoczek. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Galerie na świecie: świat przyszłości, fajerwerki i memy

Ostatnia aktualizacja: 05.08.2020 14:40
Nie trzeba wyruszać w świat, żeby obejrzeć najciekawsze wystawy w galeriach i muzeach z najbardziej odległych zakątków naszego globu. Co tydzień udowadnia to Ada Janiszewska przezentując autorski przegląd propozycji ze świata sztuki.
rozwiń zwiń