Sztuka, natura, powieść - co słychać w kulturze?

Ostatnia aktualizacja: 08.03.2022 12:38
W ostatnim czasie szczególnie potrzebne są nam współpraca, nadzieja i wytchnienie. Warto tego szukać w kulturze i naturze. Zapraszamy na spacer po galeriach świata i na naukę malowania akwarelami. 
Świat kultury wciąż kusi nas wieloma propozycjami
Świat kultury wciąż kusi nas wieloma propozycjamiFoto: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Jak w każdą środę w "Stacji Kultura" Ada Janiszewska zabierze nas w podróż po galeriach. Zaprezentuje autorską selekcję ekspozycji, które możemy zobaczyć wirtualnie oraz na żywo w galeriach, muzeach i centrach kultury na całym świecie.

Wraz z Olą Opalą sprawdzimy, jak na moment zwolnić tempo życia i zbliżyć się do natury poprzez naukę malowania akwarelami roślin i kwiatów. Lapin, urbansketcher i ilustrator, zaprasza w świat ilustracji botanicznej, w której można znaleźć spokój, ciszę i naturę, będąc nawet w środku miasta. Lapin uważa, że rysowanie poprzez obserwację jest skuteczną metodą w rozwijaniu kreatywności oraz uważności i świadomości, a potrzebujemy do tego jedynie szkicownika, akwareli i ulubionych kwiatów. Sprawdzimy czy to tak działa?

O 10.45 jak zwykle zaprosimy na naszą wyjątkową lekturę. Tym razem czytamy "Przygody Sherlocka Holmesa" sir Arthura Conana Doyle’a, w tłumaczeniu Tadeusza Everta.  Wybrane przez Teatr Polskiego Radia opowiadania: "Srebrzysta gwiazda", "Stały pacjent", "Ostatnia zagadka" czyta Szymon Roszak, aktor Teatru Współczesnego w Warszawie.

W drugiej godzinie audycji opowiemy o filmie dokumentalnym "Don’t Pay Me", który będzie miał swoją premierę już 11 marca w Czytelni słów i dźwięków "Elektra". Obraz to portret ludzi prowadzących alternatywny styl życia w Europie. Ich cechą wspólną jest aktywna negacja konwencjonalnego priorytetu gromadzenia pieniędzy i dóbr. Wolą oni dzielić się swoją wiedzą, domem, jedzeniem, umiejętnościami i czasem. Film pokazuje, co to znaczy być wolontariuszem w świecie rządzonym przez konsumpcjonizm i materializm, i jak cenną może to być przygodą.

Przyjrzymy się też biografii Marii Skłodowskiej-Curie napisanej przez Angelikę Kuźniak.

***

Na audycję z cyklu "Stacja kultura" w środę (09.03) o godzinie 10.05 zaprasza Gosia Jakubowska

pj

Czytaj także

Jak znaleźć prawdziwą miłość w sieci? "Obiecuj mniej, dawaj więcej"

Ostatnia aktualizacja: 09.02.2022 15:26
- Mamy dziś bardzo wielu singli i nie wszyscy są nimi z wyboru. Ciężko jest dziś znaleźć miłość, choćby z powodu pandemii. Relacje zrobiły się bardziej wirtualne. Jednak da się rozpocząć trwałą i udaną relację w sieci i przenieść ją do prawdziwego świata - przekonywała psychoterapeutka Joanna Godecka. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Nadchodzi festiwal Nowe Epifanie

Ostatnia aktualizacja: 28.02.2022 15:56
"Czemuś mnie opuścił?" to hasło 13. interdyscyplinarnego festiwalu wielkopostnego Nowe Epifanie organizowanego przez Centrum Myśli Jana Pawła II, instytucję kultury m.st. Warszawy. Festiwal rozpocznie się 2 marca i potrwa do 10 kwietnia. W programie: osiem premier teatralnych, koncerty, instalacja, wydarzenie kulinarne. 
rozwiń zwiń