Winylowe białe kruki - "Please Please Me" The Beatles w Czwórce

Ostatnia aktualizacja: 09.03.2022 18:10
Damian Sikorski w cyklu "Białe kruki" opowiada o najcenniejszych wydaniach płytowych. Tym razem bohaterem audycji jest album "Please Please Me" The Beatles. - To płyta wyjątkowa. Do dziś artyści czerpią z dorobku Beatlesów - mówi dziennikarz. 
The Beatles - Ringo Starr, George Harrison, John Lennon, Paul McCartney na początku kariery
The Beatles - Ringo Starr, George Harrison, John Lennon, Paul McCartney na początku kariery Foto: PAP/DPA

"Please Please Me" to debiutancki album studyjny brytyjskiego zespołu The Beatles. Wydany 22 marca 1963 w Wielkiej Brytanii krążek, trafił na rynek w pośpiechu, aby pomnożyć sukces singli "Please Please Me" i "Love Me Do". Na płycie znalazło się czternaście utworów, w tym osiem napisanych przez duet Lennon & McCartney. Jak podkreśla Damian Sikorski, nie byli oni jedynymi świetnymi twórcami w zespole. - Uważam, że George Harrison pisał przepiękne kompozycje i żałuję, że więcej się ich nie znalazło na płytach grupy - mówi


Popularność była pierwsza

Przed wydaniem swojej pierwszej płyty Beatlesi byli już popularni. Grupa już wtedy grała mnóstwo koncertów i dała się poznać szerokiej publiczności. - Byli znani nie tylko w Liverpoolu i Londynie, ale w zasadzie kochała już ich cała Wielka Brytania. Za chwilę usłyszał o nich cały świat - opowiada dziennikarz. - Koncerty to było coś magicznego. Beatlesi porywali publiczność do tańca, a ona znała te kompozycje. Album musiał się więc szybko ukazać.

George Harrison i producent zespołu George Martin chcieli nagrać album, który odda ducha ich koncertów. Był podobno nawet plan, żeby nagrać album koncertowy w The Cavern Club, w którym Beatlesi najczęściej występowali. - Tak się nie stało, ale grupa weszła do studia Abbey Road i ukazał się album, który zrewolucjonizował muzykę - opowiada Damian Sikorski. - Każdy fan Beatlesów zapewne zgodzi się, że każda kompozycja z tej płyty jest hitem i nie należy ich rozdzielać. Album jest bardzo spójny i każda piosenka wniosła ogromny wkład w rozwój światowej muzyki. Niewątpliwie tytułowy utwór "Please Please Me", wśród wielu innych, okazał się wielkim hitem.


Źr.Youtube/The Beatles - Please Please Me (Washington Coliseum, 1964)


Natychmiastowy sukces

The Beatles nagrali płytę w lutym 1963 roku, w rekordowym czasie 9 godzin 45 minut. W marcu album był już w sprzedaży. "Please Please Me" od razu zdobył uznanie magazynów i krytyków muzycznych. Odniósł także olbrzymi sukces komercyjny, który wywindował Beatlesów na szczyty popularności.

Płyta zawiera kompozycje Paula McCartneya i Johna Lennona, ale grupa sięgnęła także po utwory innych wykonawców. Jednym z nich był słynny "Twist and shout", autorstwa duetu Phil Medley i Bert Burns. Był wykonywany wcześniej przez innych twórców, ale dopiero dzięki Beatlesom piosenka odniosła ogromny sukces.

Źr. Yotube/The Beatles - Twist & Shout - Performed Live On The Ed Sullivan Show 2/23/64


Album był wielkim hitem i przez wiele tygodni królował na listach przebojów. - Co ciekawe w tamtych czasach najlepiej sprzedawała się muzyka filmowa. Jednak Beatlesi zmienili historię muzyki i dopiero kolejny album grupy zastąpił "Please Please Me" - mówi gość audycji. - Tak naprawdę Beatlesi nie schodzili z list przebojów. Do dziś mają rzesze fanów na całym świecie, a ich twórczość inspiruje kolejne pokolenia artystów.

Czytaj także: 


Posłuchaj
11:27 Czwórka/Stacja Kultura - Beatlesi 09.03.2022.mp3 Damian Sikorski opowiada o płycie "Please Please Me" zespołu The Beatles (Stacja Kultura/Czwórka)

 

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Gosia Jakubowska

Gość: Damian Sikorski 

Data emisji: 09.03.2022

Godzina emisji: 11.15

aw

Czytaj także

Winylowe białe kruki - "So" Petera Gabriela w Czwórce

Ostatnia aktualizacja: 16.11.2021 12:50
- "So" Petera Gabriela, to absolutnie genialny album - mówi dziennikarz muzyczny Damian Sikorski. - Znalazł się w pierwszej dziesiątce najlepszych płyt lat 80. według magazynu Rolling Stone.  
rozwiń zwiń

Czytaj także

Winylowe białe kruki - " The Joshua Tree" U2 w Czwórce

Ostatnia aktualizacja: 23.11.2021 20:40
- W dorobku grupy U2 jest kilka płyt, które zasługują na miano płyty wszech czasów, a jedną z nich jest "The Joshua Tree" - mówi Damian Sikorski.
rozwiń zwiń