Polecamy książki. Robert Matzen "Audrey Hepburn. Wojowniczka"

Ostatnia aktualizacja: 03.05.2022 15:39
Książka amerykańskiego pisarza i publicysty Roberta Matzena "Audrey Hepburn. Wojowniczka" to biografia słynnej gwiazdy filmowej.
Woskowa figura Audrey Hepburn w Muzeum Madame Tussauds w Pekinie
Woskowa figura Audrey Hepburn w Muzeum Madame Tussauds w PekinieFoto: PAP/ROLEX DELA PENA

Robert Matzen to amerykański pisarz i publicysta, specjalizujący się w historii Hollywood i II wojny światowej. - To człowiek, który naprawdę zna się na biografiach gwiazd - podkreśliła Kinga Michalska i dodała, że "Wojowniczka" to nie pierwsza jego książka o Audrey Hepburn. - Podczas II wojny światowej, gdy była jeszcze małą dziewczynką, aktorka doświadczyła dramatycznych rzeczy. Robert Matzen napisał o tym w książce "Audrey Hepburn. Tancerka ruchu oporu". Niewątpliwie doświadczenie, które zdobył jako filmowiec, pomogło mu w przybliżaniu nieznanych faktów z życia gwiazd - mówiła Kinga Michalska.  

Jak tłumaczyła gość Czwórki, bohaterka książki - zwłaszcza po swoim udziale w filmie "Śniadanie u Tiffany'ego" - stała się ikoną popkultury, elegancji, mody i stylu. - Jest kojarzona z jednym wizerunkiem, powielanym w mediach. Tymczasem jej role były różnorodne i ciekawe, a poza tym aktorka jeździła do zapomnianych zakątków świata i przez ostatnie lata życia była ambasadorką specjalną, a potem dobrej woli UNICEF-u. Wspierała ofiary wojny, szczególnie kobiety i dzieci m.in. w Somalii, Bangladeszu czy Etiopii - tłumaczyła Kinga Michalska.

Podkreśliła, że lata wojny były bardzo istotnym czasem w życiu aktorki. - Robert Matzen napisał we wstępie do książki, że powinien podziękować jej poprzednim biografom za to, że pomijali ten okres, a był on niezwykle ważny, bo wojna dotknęła rodzinę Hepburn. Jej ojciec miał faszystowskie sympatie, co spowodowało, że rodzina się podzieliła. Potem, w czasie wojny Hepburn i jej bracia zaczęli angażować się w ruch oporu. Aktorka doświadczyła prawdziwego głodu, co spowodowało, że przez następne lata borykała się z problemami zdrowotnymi - mówiła Kinga Michalska. - W wywiadach podkreślała zresztą, że to dzieci są pierwszymi ofiarami wojny. 

Posłuchaj
09:13 czwórka hepburn 2022_05_03-11-32-56.mp3 O książce "Audrey Hepburn. Wojowniczka" Roberta Matzena opowiada Kinga Michalska (Stacja Kultura//Czwórka) 

ZOBACZ WIĘCEJ Kinga Michalska poleca książki >>>

W książce "Audrey Hepburn. Wojowniczka" Robert Matzen opisuje przede wszystkim późne lata 80., aż do 1993 roku, gdy aktorka zmarła. - Pokazuje, w jaki sposób pracowała dla UNICEF-u. Organizacja ta pomogła rodzinie Hepburn w czasie wojny, więc aktorka uważała, że powinna zaangażować się w tę działalność, występować przed kamerami i mówić głosem tych, którzy nie mają głosu, dzięki swojej popularności dając im prawdziwą nadzieję - mówiła gość Czwórki. 

Sprawdź także:

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Marta Zinkiewicz

Gość: Kinga Michalska

Data emisji: 3.05.2022

Godzina emisji: 11:05


Czytaj także

"Azyl" Diane Ackerman. Historia Antoniny Żabińskiej

Ostatnia aktualizacja: 04.04.2017 16:22
- "Azyl" to historia Antoniny i Jana Żabińskich, szefów warszawskiego zoo w okresie wojennym, którzy dając schronienie żydowskim uciekinierom z getta, uratowali wiele ludzkich istnień - opowiadała Kinga Michalska.
rozwiń zwiń