Matura 2022. Historia sztuki - o czym warto pamiętać?

Ostatnia aktualizacja: 11.05.2022 13:54
W tym odcinku maturalnej powtórki z historii sztuki przypomnimy m.in. zasady analizy dzieła malarskiego, powiemy o znaczeniu kompozycji i kolorystyki.
Historia sztuki będzie jednym z tematów audycji
Historia sztuki będzie jednym z tematów audycjiFoto: Africa Studio/Shutterstock

Program rozpoczniemy po godz. 10.05 od cyklu "Sztuka Młodych". Tym razem wraz z reporterem Czwórki Szymonem Jaworskim zaprosimy Was na powtórkę do matury z historii sztuki. W tym odcinku przypomnimy zasady analizy dzieła malarskiego na egzaminie maturalnym z tego przedmiotu. Analiza na maturze jest ważna, bo często przybiera formę rozprawki podobnej do tej, na języku polskim - ukazuje cechy epoki, oczekiwania odbiorców i indywidualny styl artysty.

Jakie znaczenie ma kompozycja i kolorystyka? W jakim stopniu o wymowie obrazu decyduje jego temat? W drugiej części powiemy o sztuce socrealistycznej. Przypomnimy także działalność polskich artystów w latach 40. i 50. XX wieku, powiemy o takich nazwiskach, jak Maria Jarema, Tadeusz Kantor, Andrzej Wróblewski, Władysław Hasior. Omówimy także termin assamblage.​

Po godz. 10.30 jak co tydzień na zaprosimy na "Cykl modowy", który przygotuje Ada Janiszewska. Tematem będzie postać Grażyny Hase. Była to modelka, projektantka mody, właścicielka galerii sztuki, warszawianka, która współtworzyła życie artystyczne i towarzyskie stolicy. Zaprosimy też na wystawę w Muzeum Warszawy, która będzie poświęcona tej postaci.

W Czwórce nie zabraknie też lektury. W maju przypomnimy postać wybitnej polskiej himalaistki, Wandy Rutkiewicz. Do 31 maja o godz. 10.45 będzie można posłuchać jej historii spisanej przez Annę Kamińską w książce "Wanda: opowieść o sile życia i śmierci. Historia Wandy Rutkiewicz". Biografię czyta Marta Wągrocka, aktorka Teatru Narodowego.

Po godz. 11.15 w naszym studiu pojawi się Kaja Klimek, krytyk filmowy. Tematem rozmowy będzie "Heartstopper", brytyjski serial telewizyjny z gatunku coming-of-age romance stworzony dla Netflix na podstawie webkomiksu i powieści graficznej o tym samym tytule autorstwa Alice Oseman. W rolach głównych występują Kit Connor i Joe Locke.

Zobacz także: 

***

Na audycję Stacja Kultura zapraszamy w czwartek (12.05) po godz. 10.05. Program poprowadzi Kasia Dydo

kd

Czytaj także

Jak znaleźć prawdziwą miłość w sieci? "Obiecuj mniej, dawaj więcej"

Ostatnia aktualizacja: 09.02.2022 15:26
- Mamy dziś bardzo wielu singli i nie wszyscy są nimi z wyboru. Ciężko jest dziś znaleźć miłość, choćby z powodu pandemii. Relacje zrobiły się bardziej wirtualne. Jednak da się rozpocząć trwałą i udaną relację w sieci i przenieść ją do prawdziwego świata - przekonywała psychoterapeutka Joanna Godecka. 
rozwiń zwiń