"Pani Basia" - to film, który porusza wiele problemów

Ostatnia aktualizacja: 11.05.2022 21:30
W dniu premiery filmu "Pani Basia" gościem audycji jest reżyser obrazu Paweł Deląg. - Niepodważalnie wierzę w jedną rzecz, że w człowieku ważny jest człowiek - mówi aktor i reżyser w Czwórce.
Paweł Deląg
Paweł DelągFoto: Czwórka/Kamil Jasieński

Paweł Deląg po raz kolejny stanął za kamerą, żeby nagłośnić jeden z istotnych problemów dotyczących zanieczyszczenia powietrza i związanych z tym chorób. 11 maja ma premierę krótkometrażowy film "Pani Basia".

- Temat ekologii myślę, że dotyka i porusza wszystkich. Jest dla nas bardzo istotny i ważny. Wydaje mi się, że zmiany klimatyczne i skutki, jakie za sobą niosą są tematem i sprawą, z którymi będziemy żyli - mówi reżyser filmu. - Zarówno kultura, literatura, jak i filmy pośrednio lub bezpośrednio będą wokół tego tematu w pewien sposób krążyły.

Film "Pani Basia" wyświetlany był jako film otwarcia na 4. Międzynarodowym Festiwalu Filmów Ekologicznych Green Film w Krakowie. Trwający pół godziny obraz porusza wiele trudnych wątków, a fabuła jest inspirowana historiami prawdziwych osób, które musiały się zmierzyć z chorobą nowotworową. Jedna to historia mamy kolegi Pawła Deląga, współscenarzysty filmu, która zmagała się nie tylko z chorobą, ale także bezdusznością publicznej służby zdrowia. Jest jeszcze druga bohaterka.

- Zaproponowałem osobę, która jest bliska memu sercu. Babcię mojego starszego syna panią Barbarę, która była osobą nieskończenie dobrą, miała w sobie światło, była nauczycielką i dobrze wychowała swoje dzieci - opowiada gość audycji. - To ją miałem przed oczami - Panią Basię - taki zresztą tytuł ma film. Chciałem, żeby widz też wiedział, że to może być każdy z nas.

W filmie obok wątku zanieczyszczenia powietrza i wynikającej z niego choroby nowotworowej pojawia się także wątek samotności w chorobie i opieki zdrowotnej, która nie jest idealna. Jednak jak zapewnia Paweł Deląg, jest też coś optymistycznego.


Źr. YouTube/Pani Basia - zwiastun


- Ja niepodważalnie wierzę w jedną rzecz, że w człowieku ważny jest człowiek. Ten film zwraca na to uwagę. I kończy się, kiedy główna bohaterka mówi "bo najważniejsze, że cały świat jest we mnie" - opowiada rozmówca Kasi Dydo. - W tej naszej pędzącej rzeczywistości, w pandemii i gdy za wschodnią granicą wojna, żebyśmy nie zapominali, że to jest najcenniejsze i najważniejsze w nas - to, co nosimy w sercach. Myślę, że ta bohaterka, która niesie pewnego rodzaju pogodzenie, ale też światło i dobro, wskazuje nam, co jest sensem tego człowieczeństwa.

Muzykę do filmu stworzył Kortez. - Gdzieś coś zaiskrzyło między nami. Obejrzał film i stwierdził, że zrobi muzykę - wspomina Paweł Deląg. - Mam nadzieję, że to nie ostatni nasz wspólny projekt.


***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Gość: Paweł Deląg (aktor, reżyser, producent)

Data emisji: 11.05.2022

Godzina emisji: 11.45

aw


Czytaj także

W weekend idziemy do kina. Przegląd filmowych premier

Ostatnia aktualizacja: 28.05.2021 13:05
Przez ostatnie kilkanaście miesięcy filmy oglądaliśmy głównie w domu. Od ubiegłego tygodnia znów możemy chodzić do kina i to na najbardziej wyczekiwane premiery.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Downton Abbey" czy nowy "Doctor Strange"? Co warto obejrzeć?

Ostatnia aktualizacja: 06.05.2022 17:12
Polska produkcja "F***ing Bornholm", z Maciejem Stuhrem i Agnieszką Grochowską, "Doctor Strange w multiwersum obłędu" Marvela, w którym powraca Benedict Cumberbatch, i "Downtown Abbey: Nowa epoka" w kinach. Krytyk Łukasz Muszyński ocenia filmowe premiery.
rozwiń zwiń