Najpierw Monroe, teraz Kardashian. Historia pewnej sukienki

Ostatnia aktualizacja: 19.05.2022 14:30
Na tegorocznej gali MET, która od lat odbywa się w Metropolitan Museum of Art słynna amerykańska celebrytka Kim Kardashian wystąpiła w legendarnej sukience Marylin Monroe. Zarówno wtedy jak i dziś strój wywołał kontrowersje. 
Kim Kardashian w kreacji Marylin Monroe na gali MET  w Nowym Jorku - 2022 rok.
Kim Kardashian w kreacji Marylin Monroe na gali MET w Nowym Jorku - 2022 rok.Foto: PAP/Newscom/John Angelillo

Naked dress, czyli Marylin naga

19 maja 1962 roku ówczesny prezydent Stanów Zjednoczonych John Fitzgerald Kennedy obchodził 45. urodziny, które przeszły do historii popkultury za sprawą gwiazdy Hollywood Marylin Monroe, jej występu i niezwykłej sukienki. Suknię stworzył dla Monroe projektant kostiumów Jean Louis na podstawie szkicu wykonanego przez Boba Mackie'ego. - Ta kreacja to typowa "naked dress", czyli sukienka, która ma sprawiać wrażenie, że ubrana w nią osoba jest naga - opowiada autorka cyklu modowego Ada Janiszewska. - Uszyto ją z cielistego materiału, który ozdobiono kilkoma tysiącami  kryształków. Legenda mówi, że  sukienka była tak dopasowana, że Marilyn Monroe nie mogła włożyć pod nią bielizny. Leżała na niej jak druga skóra. 

Kardashian vs. Monroe

Marilyn Monroe zapłaciła za suknię 1440 dolarów. W 1999 roku sprzedano ją na aukcji za trochę ponad milion dolarów, a w 2016 roku Ripley’s Believe It Or Not Museum - instytucja kolekcjonująca niezwykłe artefakty - zapłaciło za nią blisko 5 mln dolarów. W tym roku w kreacji, której wartość dziś szacuje na 10 mln. dolarów dolarów, wystąpiła Kim Kardashian na MET Gali w Nowym Jorku. Miała ją na sobie zaledwie kwadrans, ale to wystarczyło, żeby celebrytka natychmiast znalazła się w centrum uwagi. - Jedni zarzucali jej, że naraziła suknie na zniszczenie. Inni komentowali wagę Kardashian, która, żeby zmieścić się w sukienkę, musiała szybko schudnąć 8 kg - dodaje rozmówczyni Kasi Dydo.

Posłuchaj
05:49 CZWÓRKA Stacja Kultura - monroe 19.05.2022.mp3 Sukienka za miliony. Historia stroju, w którym Marylim Monroe zaśpiewała "Happy Birthday, Mr. President" (Stacja Kultura/Czwórka)

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Materiał: Ada Janiszewska

Data emisji: 19.05.2022

Godzina emisji: 11.45

kul


Czytaj także

Huppert, Kardashian, Bieber. Balenciaga zmienia reguły gry

Ostatnia aktualizacja: 17.02.2022 13:50
Co łączy Isabelle Huppert i Kim Kardashian? Miłość do Balenciagi. Ikona francuskiego kina i słynna celebrytka zostały gwiazdami najnowszej kampanii paryskiego domu mody. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Oszałamiająca kariera i spektakularny upadek Johna Galliano

Ostatnia aktualizacja: 31.03.2022 16:19
Rok 1996 był przełomowy dla marki Dior. Do zespołu dołączył angielski projektant John Galliano. Z jego pojawieniem się nastąpiła zmiana całej marki. Czerpiąc z oryginalnego New Look Christiana Diora i idei kobiecości, Galliano stworzył krawieckie interpretacje zarówno historii, jak i popkultury. Był gwiazdą, aż do 2011 roku. 
rozwiń zwiń