"Fashion For Peace" - projektanci mody pomagają Ukrainie

Ostatnia aktualizacja: 30.03.2022 15:20
Anna October, Anton Belinskiy, DressX, Gunia Project, Ienki Ienki i Gudu to ukraińscy lub działający na Ukrainie projektanci, którzy połączyli siły w projekcie "Fashion For Peace", żeby pomóc swojemu krajowi. 
Akcja Fashion For Peace to okazja, żeby pomóc Ukrainie i dowiedzieć się czegoś więcej o ukraińskich projektantach (zdj. ilustracyjne)
Akcja "Fashion For Peace" to okazja, żeby pomóc Ukrainie i dowiedzieć się czegoś więcej o ukraińskich projektantach (zdj. ilustracyjne)Foto: Dmitry Abaza/Shutterstock

Kultowy magazyn mody pomaga Ukrainie

To wspólna inicjatywa "Vogue Singapore" i "Vogue Ukraine". - Prace projektantów dostępne są na specjalnej platformie  i można je kupić, płacąc kryptowalutą - opowiada dziennikarka Weronika Puszkar. - Decyzja ta była podyktowana faktem, że banki też padają teraz ofiarą ataków, więc kryptowaluta wydaje się w tej chwili bezpiecznym środkiem płatniczym. Zebrane w ten sposób środki trafią do organizacji charytatywnej Save The Children Ukraine.

Maki - ukraiński symbol piękna i młodości

Uczestniczący w akcji artyści stworzyli obrazy, szkice i fotografie, które celebrują kulturę, tradycje i wrażliwość projektową Ukrainy. Każda grafika jest unikalnym wyrazem etosu marki i osobistej historii, a jednocześnie odzwierciedla to, co dla projektantów oznacza słowo "dom". - Znakiem rozpoznawczym Anny October są romantyczne sukienki, a jej inspiracją - wszechstronność ukraińskich kobiet. Na potrzeby "Fashion For Peace" projektantka stworzyła m.in. wirtualne maki, które w kulturze Ukrainy symbolizują piękno i młodość - opowiada rozmówczyni Kasi Dydo. - Dla Lashy Mdinaradzego, dyrektora kreatywnego Gudu, udział w projekcie był pierwszym spotkaniem ze sztuką NFT.  Prace, które zaprezentował, to refleksje na temat toczącej się wojny na Ukrainie. W projekcie "On the Side of Good" można na przykład dostrzec różne printy i połączenia kolorystyczne, wzmacniające bezgraniczną miłość do Ukrainy - kraju, w którym narodziła się marka.

Posłuchaj
11:01 CZWÓRKA Stacja Kultura - fashion 30.03.2022.mp3 "Fashion For Peace" - jak projektanci mody wspierają Ukrainę? (Stacja Kultura/Czwórka)

Digital art - co to jest?

Inwestycja w wirtualną sztukę może wkrótce zrewolucjonizować rynek. - NFT oznacza, że zakup takiej jednostki danych jest unikatowy i nadaje się do stworzenia kolekcji. Co więcej, jego kopiowanie jest niemożliwe ze względu na specyfikę samych tokenów - wyjaśnia Weronika Puszkar. W Polsce crypto artem zajmuje się m.in. Adriana, która jako jedyna polska artystka została zaproszona do jednego z najważniejszych wydarzeń crypto art na świecie: Digital Fashion Week w Nowym Jorku. - To, co digital art odróżnia od tradycyjnej sztuki, to jej format - mówiła w Czwórce. - Musi być ona stworzona w programie komputerowym, a jeżeli została stworzona w normalnej formie, to musi zostać przekonwertowana na format digitalowy. Następnie wprowadza się ją w kryptorynek. Jest to rzecz, która funkcjonuje tylko wirtualnie i nie da się jej sprzedać fizycznie.

Sprawdź także:

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Materiał: Weronika Puszkar 

Data emisji: 30.03.2022

Godzina emisji: 11.45

kul


Czytaj także

Modopolis. Moda etyczna, czyli jaka?

Ostatnia aktualizacja: 18.12.2021 10:40
- W fast fashion brakuje marek, które łamią konwenanse i pokazują, że etyczny sposób myślenia o modzie jest możliwy - mówi Aleksandra Dudek, producentka konkursu Modopolis. - Tacy projektanci tworzą w duchu upcyklingu i recyklingu, ograniczają nadprodukcję i wspierają firmy, które dbają o swoich pracowników. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Huppert, Kardashian, Bieber. Balenciaga zmienia reguły gry

Ostatnia aktualizacja: 17.02.2022 13:50
Co łączy Isabelle Huppert i Kim Kardashian? Miłość do Balenciagi. Ikona francuskiego kina i słynna celebrytka zostały gwiazdami najnowszej kampanii paryskiego domu mody. 
rozwiń zwiń