Setki kostiumów od najlepszych projektantów. Gala MET - wczoraj i dziś

Ostatnia aktualizacja: 09.12.2021 19:22
Od ponad 70 lat gala MET cieszy się ogromny zainteresowaniem. To wyjątkowa impreza, organizowana raz w roku przez Costume Institute nowojorskiego MET - mówi się, że dla gwiazd, celebrytów i części polityków to najważniejsze wydarzenie sezonu. 
Rihanna i Asap Rocky na gali MET
Rihanna i Asap Rocky na gali METFoto: Charles Guerin/ABACAPRESS.COM/PAP/Abaca

Zwykle gala odbywa się w pierwszy poniedziałek maja. W 2020 roku pierwszy raz w swej historii się nie odbyła. Pandemia skłoniła też organizatorów do przełożenia imprezy w 2021 roku. Gwiazdy stanęły na czerwonym dywanie dopiero w drugi poniedziałek września 2021. W tym roku tematem imprezy był styl amerykański, co pozwoliło nam obserwować w kreacjach liczne odniesienia do popkultury, amerykańskiego filmu, różnych aspektów mody. - Kendal Jenner założyła kreację Givenchy stworzoną na wzór tej, którą miała na sobie kiedyś na gali MET Audrey Hepburn - przypomina Ada Janiszewska, Czwórkowa reporterka. 

Pierwsze kolacje

Gala MET pierwszy raz została zorganizowana w 1948 roku. Właściwie wtedy jeszcze trudno było mówić o gali. Początkowe lata organizacji tego wydarzenia to późnowieczorne kolacje, których celem było zbieranie funduszy na działalność Instytutu Kostiumów. Pierwszą zorganizowała publicystka modowa Elaonor Lambert. Spotkania zwykle rozpoczynały się o północy w miejscach takich jak Rainbow Room czy Central Park. 

Przemiana

Formę, w jakiej znamy galę MET dziś, nadała wydarzeniu dopiero w 1971 roku Diana Vreeland, redaktor naczelna magazynu "Vogue", która została konsultantką Instytutu. Redaktorka na galę zapraszała m.in. swe wpływowe przyjaciółki. Jej pomysłem jest też koncepcja, by gale miały jakiś temat, motyw przewodni. Vreeland sama także ustalała listę gości. Na galach MET bywali m.in. Andy Warhol, Diana Ross czy Cher. W 1996 roku udział w niej wzięła księżna Diana, ubrana w suknię Diora. 

Od 1995 roku listę gości ustala Anna Wintour, która objęła pieczę nad wydarzeniem. Wszyscy zaproszeni goście muszą dostosować się do tematu wydarzenia. Tegoroczny: "American Independence" dostarczył projektantom szerokie pole interpretacji. Wiele kreacji przykuło uwagę mediów i znawców mody, były też takie, które szokowały i niekoniecznie zachwycały. 

Setki kostiumów od najlepszych projektantów

Anna Wintour przed swoimi gośćmi, z których dużą część stanowią celebryci, stawia niemałe wyzwanie: podczas gali MET nie można używać telefonów. Goście mają jednak do dyspozycji studio portretowe, w którym mogą uwiecznić pewne wspomnienia z gali. Dodatkowym ograniczeniem jest wiek - na wydarzenie wpuszczane są jedynie osoby, które ukończyły 18 lat. Granica wieku jest niemałym wyzwaniem dla organizatorów gali, gdyż w świecie sław coraz częściej liczą się niepełnoletnie gwiazdy YouTube czy TikToka. 


Posłuchaj
11:00 czwórka stacja kultura 09.12.2021.mp3 Historię gali MET opowiada Adrianna Janiszewska (Stacja Kultura/Czwórka)

 

The 10 best dressed from the Met Gala 2021 | Bazaar UK/Harper's Bazaar UK

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Gosia Jakubowska

Materiał przygotowała: Ada Janiszewska 

Data emisji: 09.12.2021

Godzina emisji: 11.39

pj


Czytaj także

Kolorowy wulkan. O wizerunku scenicznym Wrony

Ostatnia aktualizacja: 17.09.2021 17:30
- Potrzebę wyrażania wewnętrznego ja miałam od zawsze i na każdym polu. W muzyce, w sztuce, w modzie. Ale nigdy nie robiłam tego według planu, tylko z potrzeby chwili - opowiada Weronika "Wrona" Jasiówka, laureatka 5. odsłony naszego konkursu "Wydaj płytę z Będzie Głośno". 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dom Mody Herse. Symbol nowoczesności i wyrafinowania

Ostatnia aktualizacja: 11.11.2021 14:40
Od 1868 roku - przez prawie 70 lat - uczył Polki i Polaków stylu i elegancji. Dziś Dom Mody Herse nadal uznawany jest za symbol luksusu i miejsce, w którym jak w soczewce, skupiła się historia Warszawy.
rozwiń zwiń