Yves Saint Laurent. Wystawa w rozmiarze XXL

Ostatnia aktualizacja: 16.02.2022 12:20
W tym roku mija 60. lat od pierwszego pokazu francuskiego projektanta Yves'a Saint Laurenta. Z tej okazji sześć prestiżowych muzeów w Paryżu przygotowało ekspozycje prezentujące powiązania "geniusza mody" z wielką europejską sztuką. 
Sukienki zaprojektowane przez Yvesa Saint Laurenta, inspirowane malarstwem Pierrea Bonnarda. To jeden z obiektów  na ekspozycji Yves Saint Laurent aux musees w paryskim Muzeum Sztuki Nowoczesnej.
Sukienki zaprojektowane przez Yves'a Saint Laurenta, inspirowane malarstwem Pierre'a Bonnarda. To jeden z obiektów na ekspozycji 'Yves Saint Laurent aux musees' w paryskim Muzeum Sztuki Nowoczesnej.Foto: PAP/EPA/Mohammed Badra

Seksapil w garniturze

Yves Saint Laurent został protegowanym wielkiego Christiana Diora, mając zaledwie 21 lat. 5 lat później - 29 stycznia 1962 roku, w Hôtel Forain na Rue Spontini - projektant zorganizował swój pierwszy wybiegowy pokaz couture. Oglądały go księżniczki, baronowe i pisarka Françoise Sagan. Obecni na pokazie dziennikarze mieli mieszane uczucia - jedni się zachwycali i porównywali YSL do Coco Chanel, inni byli bardzo rozczarowani, a nawet zniesmaczeni. Za to kobiety - oczarowane, bo Yves Saint Laurent, ubierając swoje klientki w przezroczyste tkaniny i smokingi, dał im swobodę, ale nie odebrał seksapilu. 

Muzeum YSL w Marrakeszu

Pierwszą monograficzną ekspozycję dzieł projektanta zorganizowało The Metropolitan Museum of Art w 1983 roku. Po śmierci Saint Laurenta w 2017 roku w Paryżu powstało Musée Yves Saint Laurent. Drugie możemy podziwiać w Marrakeszu. Muzeum przylega do przepięknego ogrodu Majorelle, gdzie znajdowała się posiadłość projektanta, a jego kolekcja obejmuje pięć tysięcy strojów i piętnaście tysięcy akcesoriów, a także tysiące szkiców, fotografii i przedmiotów. Wszystkie ściany pomalowane są na czarno, a muzyka, którą słyszymy w tle, to ulubione utwory projektanta w wykonaniu m.in. Marii Callas i grupy Rolling Stones. Wystawa wygląda jak obraz, aby pokazać życie Yves'a jako artysty, malarza i projektanta marki.  


Muzeum Yves Saint Laurenta w Marrakeszu Muzeum Yves Saint Laurenta w Marrakeszu

Posłuchaj
12:50 CZWÓRKA Stacja Kultura - wystawy 16^.02.2022.mp3 Najciekawsze wystawy na świecie poleca Ada Janiszewska (Stacja Kultura/Czwórka)

"XXL" - Yves Saint Laurent w najważniejszych galeriach w Paryżu

- W projekcie "XXL" biorą udział Centre Pompidou, Musée d’Art Moderne de Paris, Musée du Louvre, Musée d’Orsay, Musée National Picasso-Paris oraz Musée Yves Saint Laurent Paris - wymienia dziennikarka Ada Janiszewska. - Każda z tych instytucji rzuca zupełnie inne światło na twórczość słynnego kreatora, na jego związki z francuską muzyką oraz sztuką. I tak, Narodowe Muzeum Picassa łączy YSL z mistrzem kubizmu Pablem Picassem i pokazuje całą kolekcję Yves'a Saint Laurenta jesień-zima 1979 inspirowaną kubistycznym baletem "Parada" Siergieja Diagilewa.  Natomiast w Luwrze, w Galerie d’Apollon, gdzie są prezentowane francuskie klejnoty koronne, można podziwiać uszytą z organzy i haftowaną złotem oraz kryształami górskimi marynarkę Yves'a Saint Laurenta z 1990 roku.

Pokazy w paryskich muzeach rozpoczęły się 29 stycznia i potrwają do 15 maja 2022 roku.

Co ciekawego w muzeach w Kapsztadzie i Edynburgu?

Bohaterką nowej wystawy w Narodowym Muzeum w Edynburgu jest… maszyna do pisania. Ekspozycja została tak przygotowana, żeby pokazać społeczny i technologiczny wpływ tego urządzenia na życie człowieka oraz jego rolę w sztuce i kulturze popularnej. - Wystawę można oglądać osobiście i wirtualnie, a wśród obiektów są m.in. pierwsze filmy reklamowe nakręcone z myślą o promocji maszyn do pisania - mówi autorka przeglądu najciekawszych wystaw w muzeach na świecie. - W 99 Loop Gallery w Kapsztadzie czynna jest wystawa "Blue moon", na której prezentowane są prace belgijskiego artysty Wima Legranda - dodaje.

How do you design a LEGO typewriter? / NationalMuseumsScotland

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Materiał przygotowała: Ada Janiszewska 

Data emisji: 16.02.2022

Godzina emisji: 10.15

kul

Czytaj także

Galerie dookoła świata: origami, Balenciaga i sztuka holenderska

Ostatnia aktualizacja: 11.08.2021 15:00
 - O tej wystawie już jest głośno w świecie mody. Muzeum Cristóbala Balenciagi prezentuje 100 prac znakomitych projektantów: Azzedine Alaïi i Cristóbala Balenciagi, oraz wystawę online poświęconą "rzeźbiarzom kształtu" - opowiada dziennikarka Adrianna Janiszewska.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Galerie na świecie i w sieci. Od pop-artu do historii ubioru

Ostatnia aktualizacja: 29.09.2021 18:30
Tym razem wraz z Adą Janiszewską zapraszamy do Pittsburgha, Londynu, Nowego Jorku i Los Angeles.
rozwiń zwiń