Startuje 20. Miesiąc Fotografii w Krakowie. Co ciekawego zobaczymy?

Ostatnia aktualizacja: 25.05.2022 12:20
Jak co roku, Kraków ma coś dla fanów fotografii. Przez najbliższy miesiąc można będzie wziąć udział w wydarzeniach i wystawach w ramach Miesiąca Fotografii w Krakowie. Dla odwiedzających organizatorzy przewidzieli wiele atrakcji. 
Startuje Miesiąc Fotografii w Krakowie
Startuje Miesiąc Fotografii w Krakowie Foto: Pixabay.com

20. Miesiąc Fotografii w Krakowie należy do najważniejszych europejskich wydarzeń fotograficznych i jest jedną z największych cyklicznych imprez poświęconych sztukom wizualnym w Polsce. Jubileuszowa edycja wydarzenia rozpocznie się 26 maja w Krakowie i jak zapowiadają organizatorzy będzie szczególnie zaangażowana w otaczającą nas rzeczywistość. Będzie odnosiła się do aktualnych zjawisk społecznych i politycznych, ale nie tylko.

Ta wyjątkowa odsłona festiwalu będzie także gestem solidarności z Ukrainą i nie tylko. - Wspólnie z zaprzyjaźnionym od lat partnerem łódzkim Fotofestiwalem przygotowujemy blok poświęcony nie tylko Ukrainie ale też temu co się dzieje na Białorusi. Tam cały czas sytuacja jest dramatyczna - mówi Tomasz Gutkowski z Fundacji Sztuk Wizualnych, organizator wydarzenia. - Pokażemy także reprezentację bardzo współczesnej młodej fotografii ukraińskiej. Prezentowane będą bardzo różne rzeczy począwszy od fotografii modowej na intymnej skończywszy. Chcemy pokazać, że obrazy z Ukrainy to nie tylko wojna.

Ważnym punktem festiwalu będzie konferencja "(un) Welcome" poświęcona sytuacji na granicy polsko-białoruskiej, którą obserwowaliśmy jesienią i zimą ubiegłego roku. - Będziemy rozmawiać o tym także na poziomie obrazów, które dostarczały nam media - mówi gość audycji. - Konferencja odbędzie się z udziałem wielu znakomitych gości.

Flagową wystawą tegorocznego festiwalu będzie "I Was Lookin’ Back to See if You Were Lookin’ Back at Me to See Me Lookin’ Back at You" to jest wystawa, która jest rozwinięciem tworzonego od wielu lat projektu artystyczno-badawczego pt. "Why pictures?".

Źr. Facebook/Miesiąc Fotografii 

- Wystawa będzie miała miejsce w Nowej Hucie w dawnym kinie Światowid. pomimo skomplikowanego tytułu skierowana będzie do młodego odbiorcy - to będzie rodzaj przygody. Prezentowane będą klasyczne zdjęcia Nowej Huty, fotografie Władysława Hasiora i Henryka Hermanowicza, ale też współczesne projekty Ireny Kalickiej i Jana Płatka. Ten duetu będzie zachęcał do zabawy Okulograf, czyli urządzenie które bada jak zachowuje się ludzkie oko - tłumaczy rozmówca Kasi Dydo. - Jest to wystawa o styku człowieka, technologii i obrazu. Chcemy za pomocą różnego rodzaju doświadczeń pokazać, że karmimy internet i algorytmy własnym obrazem wykonując selfie i udostępniając je. Chcemy uświadomić zwiedzającym jakie może to nieść za sobą konsekwencje. 


Posłuchaj
15:23 Czwórka/Stacja Kultura Miesiąc Fotografii w Krakowie. 25.05.2022.mp3 Miesiąc Fotografii w Krakowie - o wydarzeniu opowiada Tomasz Gutkowski, organizator wydarzenia (Stacja Kultura/Czwórka)

 

W ramach Miesiąca Fotografii w Krakowie odbędzie się także wiele wydarzeń i wystaw. Tradycyjnie festiwal będzie promował debiutantów, dawał przestrzeń do studenckiej wymiany doświadczeń i eksperymentów oraz skłaniał do twórczej zabawy obrazami w ramach licznych warsztatów i spotkań. Festiwal potrwa do 26 czerwca.

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Gość: Tomasz Gutkowski (Fundacji Sztuk Wizualnych, organizator wydarzenia)

Data emisji: 25.05.2021

Godzina emisji: 11.15

aw/mat.pras.

Czytaj także

"Życie zawieszone między czasem". Jacenty Dędek sfotografował polską prowincję

Ostatnia aktualizacja: 02.07.2020 16:00
Katarzyna Dędek i Jacek Dędek w podróż po polskiej prowincji wyruszyli w 2010 roku. Odwiedzili, sfotografowali i opisali 421 miasteczek i wsi "zawieszonych między czasem". - Okazało się, że takich miejsc pozostawionych samych sobie jest w Polsce cała masa - opowiada współautor albumu "Portretprowincji.pl".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Albert Einstein i jego język. Słynny portret, który trafił do popkultury

Ostatnia aktualizacja: 18.01.2021 12:18
Myśląc o naukowcu, przypominamy sobie ujęcie, na którym - patrząc prosto w obiektyw - wystawia język jak dziecko. Zdjęcie trafiło do świadomości zbiorowej i jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych portretów Einsteina.
rozwiń zwiń