Relacje, relaks, rozwój i religia - jak osiągnąć w życiu szczęście? Zobacz WIDEO

Ostatnia aktualizacja: 20.10.2020 20:00
- Warto mieć w życiu pasje i dbać o bliskie relacje, doceniać "małe rzeczy", ale też nauczyć się bronić własnych granic. Zawsze znajdzie się w naszym życiu powód do smutku, więc trzeba też umieć znaleźć powody do dumy - mówił Jakub Bronisław Bączek, prowadzący w Czwórce webinar "Jak podnieść jakość swojego życia?".
Jakub B. Bączek
Jakub B. BączekFoto: Kamil Jasieński/Czwórka

jan mela 1200.jpg
Jan Mela: w życiu ważne jest, by mieć dokąd wracać

- To, że czujemy się szczęśliwi bądź nieszczęśliwi jest efektem działania trzech różnych obszarów naszego życia. Wpływają na to w dużej mierze geny, to także kwestia naszego nastawienia i narracji w głowie, na trzecim miejscu tej listy postawiłbym czynniki, których nie kontrolujemy: środowisko, w jakim się wychowaliśmy, czy media, z których informacje do nas docierają - tłumaczył ekspert.

Posłuchaj
25:46 2020_10_20-20-09-27_PR4_Bączek webinar.mp3 Jakub B. Bączek o swoich receptach na szczęście (Strefa prywatna/Czwórka) 

Jak podkreślał, pieniądze szczęścia nie dają, ale... w niektórych sytuacjach jednak tak. - Według badań poziom naszego szczęścia może być definiowany przez zarobki. Jeśli zarabiamy do pewnej kwoty miesięcznie - ten poziom rośnie. Jeśli zaczniemy zarabiać więcej, nasze szczęście przestaje zależeć od pieniędzy, a wręcz maleje - wyliczał ekspert. Jak tłumaczył, pieniądze są szczególnie ważne, gdy z powodu ich braku nie jesteśmy w stanie zaspokajać podstawowych potrzeb. - Jeśli się je już ma, to właśnie te pieniądze - paradoksalnie - stają się nierzadko powodem nieszczęścia. Zaczynamy "odstawać" od reszty społeczeństwa, i wtedy pojawia się osamotnienie - mówił gość Czwórki. 

Artur sójka 1200.jpg
"Networking receptą na sukces zawodowy" - zobacz webinar Artura Sójki

Czytaj także:

W osiąganiu poczucia zadowolenia z życia pomaga "Zasada czterech R": religia, relacje, relaks i rozwój. - Okazuje się, że ciągłe uczenie się, czytanie, słuchanie mentorów, czy poznawanie języków obcych wzmacnia pewność siebie, co przekłada się na poczucie szczęścia - mówił Jakub B. Bączek. - Zaangażowanie w coś, co według nas ma głębszy sens, także podnosi nasz poziom zadowolenia z życia.

Czytaj także:

Marek Kamiński 1200.jpg
"Jestem zmianą" - filozofia życia według Marka Kamińskiego

Jak tłumaczył, pasją może być też praca, a wypalenie zawodowe bywa często wymówką, ucieczką, pretekstem, by spocząć na laurach. Dlatego warto mieć coś poza nią. - Pasję, która kompensuje nam wysiłek zawodowy. Jeśli więc ktoś pracuje umysłowo, warto, by miał aktywne hobby. Jeśli ktoś pracuje fizycznie, mógłby zająć się na przykład sztuką. Chodzi o to, by znaleźć sobie coś, czego nie ma na co dzień - radził ekspert. Jak podkreślał, nie należy bać się trudnych emocji. - Złość, wstyd, frustracja - to emocje, które mówią nam coś o naszym własnym życiu, pozwalają nam wskazać, w którą stronę powinniśmy iść i co powinniśmy zmienić, a co naprawić - mówił gość Czwórki. 

ZOBACZ WIĘCEJ Webinary w Czwórce >>>
___

Dotychczas na naszej antenie odbyły się trzy webinary. Pierwszy "Jestem szczęściarzem - każde doświadczenie niesie jakieś dobro", poprowadził Jan Mela - podróżnik, społecznik, zdobywca biegunów, młody tata. W kolejny wtorek zaprosiliśmy na spotkanie z Arturem Sójką, trenerem, moderatorem sesji networkingowych, mówcą. Wydarzenie odbyło się pod hasłem "Networking receptą na sukces zawodowy". Jakub B. Bączek to trzeci prelegent w cyklu październikowych webinarów Czwórki. Jest autorem webinaru pt. "Jak podnieść jakość swojego życia?". ZOBACZ WEBINAR >>> 

Jakub B. Bączek/mat. pras. Jakub B. Bączek/mat. pras.

***

Tytuł audycji: "Strefa prywatna"

Prowadzi: Jakub Jamrozek

Goście: Jakub B. Bączek (trener mentalny mistrzów świata i olimpijczyków - mistrz świata w siatkówce z reprezentacją Stefana Antigi, pomysłodawca i twórca Akademii Trenerów Mentalnych, autor i współautor książek m.in. "Determinacja", "Efektywność osobista i biznesowa" czy "Mistrzowskie strategie")

Data emisji: 20.10.2020

Godzina emisji: 20.09

Czytaj także

Internetowy hejt. "Walczmy z mową nienawiści w sieci"

Ostatnia aktualizacja: 26.09.2014 17:20
"Ona ma czoło myślą nieskalane" - to jeden z komentarzy, jakie można znaleźć na popularnym portalu internetowym pod tekstem o znanej osobie. Skąd biorą się takie hejty i czy są sposoby na to, by z tymi "wyrazami uwielbienia" walczyć?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Miłość w czasach nowych technologii

Ostatnia aktualizacja: 14.04.2016 18:35
- Restauracje, w których każdy gość musi odłożyć swój telefon do specjalnego pudełka, żeby skupić się na rozmowie, stają się coraz bardziej popularne - mówi dr Leszek Bukowski.
rozwiń zwiń