Helmut Newton potrafił przekroczyć granice widzialnego

Ostatnia aktualizacja: 01.10.2020 15:02
Centrum Sztuki Współczesnej w Toruniu do swych wnętrz zaprasza fotografie Helmuta Newtona, jednego z najbardziej kontrowersyjnych twórców XX wieku. Zaczynał od dokumentowania mody, z czasem nie stronił od prowokacji. 
Klisza aparatu fotograficznego, zdjęcie ilustracyjne
Klisza aparatu fotograficznego, zdjęcie ilustracyjneFoto: gagnonm1993/Pixabay

Historia fotograficzna artysty zaczęła się dawno temu, bo jeszcze w jego dzieciństwie. Artysta w 1932 roku kupił sobie pierwszy aparat fotograficzny. Cały negatyw poświecił na zdjęcia w berlińskim metrze. Jedynym zdjęciem, które mu wtedy wyszło było ostatnie na kliszy, szybko cyknięte, na którym została uwieczniona antena radiowa. Jednak to nie technika była w polu zainteresowań młodego artysty. 

Posłuchaj
14:20 czwórka stacja kultura 1.10.2020 newton.mp3 O wystawie "Helmut Newton: Lubię silne kobiety" opowiada Marek Żydowicz, kurator ekspozycji (Stacja Kultura/Czwórka)

 

- Helmut Newton to specyficzna osobowość. On wpisuje się w taki bardzo silny zjawisk artystycznych i psychologii sztuki, który nazywam kompensacją seksualno-erotyczną - wyjaśnia Marek Żydowicz, polski kurator ekspozycji. - On nigdy nie krył swego seksualnego apetytu i motywacji. Szybko ją odkrył, bo już jako małe dziecko zdał sobie sprawę, że inspirują go obrazy młodych, pięknych kobiet. To stało się jego lejtmotywem w pracy fotograficznej - dodaje. 


Wystawa w Toruniu będzie prezentowała bardzo duży przekrój fotografii Helmuta Newtona, od najwcześniejszych zdjęć, do ostatnich. I choć dziś nazywamy go artystą kultowym, to warto wspomnieć, że swą karierę Newton zrobił późno. W wieku 55 lat miał pierwszą wystawę, w wieku 60 lat wydał pierwszy album. Marek Żydowicz zauważa, że Newton przecierał szlak nowym tendencjom, nowym zjawiskom. Zwraca uwagę, że to postać wychowana na fotografii ilustracyjnej, znanej z kolorowych pism, osoba która sama odkrywała cały świat fotografii, w pewnym momencie zauroczona zdjęciami paparazzi. 


Otwarcie wystawy "Helmut Newton: Lubię silne kobiety" zaplanowano na 16 października. Wystawa została zorganizowana we współpracy CSW z Fundacją Tumult i Fundacją Helmuta Newtona z Berlina

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Gość: Marek Żydowicz (kurator wystawy)

Data emisji: 01.10.2020

Godzina emisji: 11.36

pj/kul

Zobacz więcej na temat: Czwórka Kasia Dydo Toruń
Czytaj także

"Do czysta". Wystawa Mariny Abramović w Toruniu

Ostatnia aktualizacja: 27.02.2019 11:00
"Do czysta" to wystawa poświęcona twórczości Mariny Abramović, działającej od pięciu dekad artystki performatywnej, ikony sztuki współczesnej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Galerie dookoła świata: portrety, RPA, świat biznesu i animacje

Ostatnia aktualizacja: 30.09.2020 15:00
Wciąż trudno wybrać się w zagraniczną podróż. W Czwórce nie przestajemy więc zwiedzać wirtualnie. W "Przeglądzie wystaw w galeriach światowych" ruszamy do Sydney, Chicago, Wilna i Londynu. 
rozwiń zwiń