Winylowe białe kruki - "Back to Black" Amy Winehouse

Ostatnia aktualizacja: 09.06.2022 14:40
- "Back to Black" to drugi krążek Amy Winehouse, brytyjskiej wokalistki, postaci barwnej i nietuzinkowej - mówi Damian Sikorski. - Ten genialny, ponadczasowy album to zapis życia artystki.
Amy Winehouse
Amy Winehouse Foto: materiały prasowe MFF T-Mobile Nowe Horyzonty

Amy Winehouse to postać niezwykle barwna i daleka od stereotypów. Artystka, obdarzona niespotykanym głosem i talentem, zachowywała się niczym muzycy Sex Pistols. Pierwsza płyta wokalistki - "Frank" - ukazała się w roku 2003 i przez długi czas nie znikała z brytyjskiego "TOP 20". Z tego albumu pochodziły doskonale przyjęte single "Stronger Than Me", "Take the Box", "In My Bad" i "Pumps". Te piosenki i cały album przyniosły Amy kilka nominacji do Brit Award. Płyta "Frank" w ciągu pierwszego roku sprzedaży pokryła się platyną.

- To jest wokalistka, którą każdy fan muzyki zna i otarł się o niezwykłą twórczość tej młodej osoby. Amy miała w niesamowity sposób poukładane w swojej głowie dźwięki soul i jazzu. Było w tym też dużo rock'n'rolla i rythm and bluesa - opowiada Damian Sikorski. - Do tego niezwykła barwa głosu. Takie wokalistki rodzą się raz na milion, a może i rzadziej.

Jak zauważa dziennikarz, pod względem lirycznym "Back to Black" to doskonała płyta, szczera i prawdziwa. - To był zapis jej lęków, obaw, koszmarów, wyrzutów oraz próba autoterapii. Która, jak pokazała historia, okazała się nieudana - tłumaczy rozmówca Kasi Dydo. - Po rozstaniu ze swoim partnerem potrzebowała czegoś kojącego. Wyraziła to w tych piosenkach. Amy Winehouse wyśpiewała swoje życie na tym albumie.

Piosenka "Rehab", pierwszy singiel z płyty, to autentyczna opowieść o tym, jak wokalistka odmówiła udania się na kurację odwykową dla alkoholików, którą sugerowali jej menadżer i wytwórnia.

Mimo imprezowego stylu życia do muzyki artystka podchodziła świadomie. Wiedziała, jak mają brzmieć jej kompozycje i z kim chce pracować. Nikt w jej składzie nie był przypadkowy, a wybierała fantastycznych muzyków.

Amy Winehouse - Back to Black/Amy Winehouse

- Wokalistka zawsze była szczera i śpiewała w oryginalny sposób. Każda piosenka miała swoją melodię i schemat, ale ona śpiewała tak, że potrafiła zaczarować i zrobić z piosenki kompozycję - mówi Damian Sikorski. - Pod względem muzycznym płyta "Back to black" była różnorodna, ale była spójna, miała wspólny mianownik - przekaz był niesamowity. Amy potrafiła posklejać dźwięki różnych stylów muzycznych niezwykle umiejętnie, a jej utwory zasługują, żeby mówić o nich jako o dobrych kompozycjach.


Posłuchaj
17:46 czwórka stacja kultura 07.06.2022 11.14.53 11.32.39.mp3 O płycie Amy Winehouse "Back to Black" opowiada Damian Sikorski (Stacja Kultura/Czwórka)
 

Jak zapewnia dziennikarz, Amy Winehouse zapisała się na kartach historii muzyki, a jej albumy będą inspiracją dla przyszłych pokoleń.

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Gość: Damian Sikorski 

Data emisji: 9.06.2022

Godzina emisji: 11.14

aw/pj

Czytaj także

Winylowe białe kruki - "Characters" Steviego Wondera w Czwórce

Ostatnia aktualizacja: 09.11.2021 11:30
- Nie ulega wątpliwości, że Stevie Wonder jest jednym z największych geniuszy muzycznych w historii muzyki popularnej. Mimo przeciwności losu starał się napełniać swoje utwory nadzieją i dawką powalającego optymizmu - mówi autor cyklu "Białe kruki" Damian Sikorski. - Jego muzyka jest genialna i ponadczasowa. Te kompozycje się nie starzeją. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Winylowe białe kruki - "Foo Fighters" zespołu Foo Fighters

Ostatnia aktualizacja: 26.04.2022 15:00
Damian Sikorski w cyklu "Białe kruki" opowiada o najcenniejszych wydaniach płytowych. Tym razem bohaterem audycji jest debiutancki album grupy Foo Fighters zatytułowany po prostu "Foo Fighters". - Można powiedzieć, że debiutancki krążek Dave Grohl nagrał sam - mówi dziennikarz w audycji.
rozwiń zwiń