Winylowe białe kruki: Nirvana i "MTV Unplugged in New York" w Czwórce

Ostatnia aktualizacja: 16.03.2022 11:20
W kolejnej odsłonie cyklu "Białe Kruki", Damian Sikorski opowiada o najcenniejszych wydaniach płytowych. Tym razem bohaterem audycji jest album o płycie "MTV Unplugged in New York" grunge'owego zespołu Nirvana.​ - Nirvana do dziś jest jednym z najpopularniejszych zespołów i jest słuchana przez kolejne pokolenia fanów - mówi dziennikarz. 
Nirvana
NirvanaFoto: materiały promocyjne

Nirvana to jedna z ważniejszych zespołów lat 90. Wraz z innymi grupami ze Seattle stworzyli grunge, a miliony nastolatków na całym świecie oszalało na punkcie nowego brzmienia.

Koncert Nirvany został zorganizowany przez MTV w listopadzie 1993 roku, jako jeden z serii koncertów MTV Unplugged, w którym wykonawcy grali na instrumentach akustycznych.

- Lata 80. i 90. to były z pewnością złote lata stacji MTV, która biła rekordy popularności. Była w stanie wypromować każdego muzyka, ale pod jednym warunkiem - musieli mieć teledyski - mówi Damian Sikorski. - Stacja wpadła na pomysł, żeby zorganizować serię koncertów i w 1987 roku grupa Jethro Tull zapoczątkowała koncerty akustyczne. Zagrali jako trio bez prądu. Jednak seria koncertów akustycznych zaczęła się tak naprawdę w 1989 roku. To była prawdziwa uczta i hit, która trwa do dziś, bo koncerty unplagged w dalszym ciągu są popularne.

Początkowo Nirvana nie była przekonana do tego pomysłu, a Kurt Cobain nie chciał zagrać koncertu. - Zespół był znany z tego, że gra duże głośne koncerty i nie wyobrażali sobie, takiej formy, że nagle na ich koncercie publiczność siedzi na krzesłach i ich obserwuje grających i też siedzących - opowiada dziennikarz. - Jednak grupa podeszła do zadania profesjonalnie i postanowili solidnie przyłożyć się do nagrania.

Koncert poprzedziły dwa dni prób i przygotowań, a grupa zdecydowała się nagrać koncert za pomocą jednego ujęcia. 18 listopada 1993 roku odbył się koncert, który do dziś jest uznawany za jeden z najpopularniejszych z serii koncertów MTV Unplagged.


Źr. Youtybe/Nirvana - The Man Who Sold The World (MTV Unplugged)

Co ciekawe Nirvana nie zagrała największych hitów, które były promowane podczas tego typu występów. Zagrali mniej znane utwory w tym covery, do jednych z nich należał "The Man Who Sold The World" Davida Bowie. Na koncercie pojawiły się także takie utwory jak "Come as You Are", czy "Something in the Way".Płyta została wydana 1 listopada 1994 roku, ponad pół roku po samobójczej śmierci lidera grupy, Kurta Cobaina i rozpadzie zespołu. Jest to trzecia najlepiej sprzedająca się płyta Nirvany. Jej sprzedaż na całym świecie wynosi ok. 16 milionów egzemplarzy.


Posłuchaj
15:57 Czwórka/Stacja Kultura - Nirvana 16.03.2022.mp3 O płycie "MTV Unplugged in New York" zespołu Nirvana opowiada Damian Sikorski (Stacja Kultura/Czwórka)

 

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Gość: Damian Sikorski 

Data emisji: 15.03.2022

Godzina emisji: 11.15

aw

Czytaj także

Wojna na Ukrainie. "Wykorzystujemy technologię w służbie dobra"

Ostatnia aktualizacja: 28.02.2022 14:31
- Staramy się wykorzystywać technologię w służbie dobra i bezpieczeństwa - mówił w rozmowie z Czwórką Jacek Siatkowski, szef fundacji Tech To The Rescue, która rozpoczęła inicjatywę "Tech For Ukraine". Projekt ma na celu wsparcie obywateli Ukrainy przez programistów i firmy technologiczne z całej Polski i nie tylko.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Informacje dla uchodźców z Ukrainy w jednym miejscu

Ostatnia aktualizacja: 09.03.2022 20:40
Ukraińska sytuacja jest coraz bardziej dramatyczna, a do naszego kraju przybywają kolejne osoby, które uciekają przed wojną. Szukają pomocy, lecz nie zawsze wiedzą gdzie i jak jej szukać. Grupa wolontariuszy z branży e-commerce stworzyła portal informacyjny dla uchodźców z Ukrainy, który ma im w tym pomóc.
rozwiń zwiń