Okulary przeciwsłoneczne - znamy je od XII wieku

Ostatnia aktualizacja: 16.06.2022 16:51
Historia okularów przeciwsłonecznych ma już ponad 900 lat. Jak się okazuje już wtedy ludzie sięgali po kolorowe szkła chroniące przed promieniami słonecznymi. Na przestrzeni lat okulary pomagały sędziom na salach sądowych, chroniły oczy celebrytów przed blaskiem fleszy, a miały też pomagać chorym na choroby weneryczne.  
Okulary przeciwsłoneczne to dziś nieodłączny element każdej letniej stylizacji
Okulary przeciwsłoneczne to dziś nieodłączny element każdej letniej stylizacjiFoto: pixabay

Od Inuitów, przez Chiny

Historia okularów przeciwsłonecznych sięga XII wieku, jednak już prehistoryczne ludy Inuitów chroniły oczy przed mocnym słońcem, dodatkowo odbijanym od śniegu.

Spłaszczone okulary z kości słoniowej miały blokować promienie słońca. Podobno były stosowane w starożytnych Chinach i Rzymie. Wśród legend pojawia się jedna, która mówi, że cesarz Rzymu Nero obserwował walki gladiatorów przez polerowane klejnoty. 

Uznaje się, że pierwsze okulary przeciwsłoneczne zostały wynalezione w XII wieku przez Chińczyków. - Była to prosta płyta z kwarcu, która miała blokować promienie Słońca. Płyta była osadzona w dość prymitywnych ramkach, które miały utrzymywać szkła na twarzy użytkownika - opisuje Ada Janiszewska. - Takie okulary nie chroniły przed promieniami UV, ale świetnie sprawdzały się jako zasłona twarzy np. w sądzie korzystali z nich sędziowie, by podczas wygłaszania wyroków nie zdradzić swych emocji - dodaje. 

W 1430 roku Chińczycy do Włoch wprowadzają okulary korekcyjne. XVIII wiek przynosi eksperymenty z kolorowymi soczewkami. James Ayscough w 1752 roku różnymi kolorami soczewek chce poprawiać jakość widzenie słabowidzącym. Te o żółto-bursztynowej barwie dedykuje osobom chorym na kiłę, której jednym z objawów są problemy ze wzrokiem, wrażliwość na światło. 

XX wiek - czas na okulary przeciwsłoneczne jakie znamy

Dziś okulary przeciwsłoneczne to nieodłączny element letnich stylizacji celebrytów, blogerek modowych czy instagramerek. W nowych kształtach, wielkościach, kolorach prześcigają się też znani projektanci mody. A wszystko zaczęło się w początku XX wieku. 


Posłuchaj
09:18 czwórka stacja kultura 16.06.2022.mp3 Historię okularów przeciwsłonecznych opowiada Ada Janiszewska (Stacja Kultura/Czwórka)

 

XX wiek, a szczególnie lata 30. to moment przełomowy dla okularów przeciwsłonecznych. Właśnie wtedy pojawiły się na twarzach celebrytów i gwiazd. Pozwalały im się ukryć, ale też chroniły ich oczy przed blaskiem fleszy aparatów fotograficznych. 

Dużą rolę w historii okularów przeciwsłonecznych odegrał Sam Foster, założyciel Foster Grant, który w 1929 roku sprzedał pierwszą parę okularów produkowanych na masową skalę. Od 1929 roku popularne były, znane do dziś, Aviatory produkowane przez markę Ray Ban dla amerykańskiego lotnictwa. 

Z okularów korzystały gwiazdy świata kina, mody, muzyki. Niezwykle charakterystyczne okulary nosił Karl Lagerfeld, po koci kształt sięgała Audrey Hepburn, dom mody Prada stawiał na trójkątne kształty, a okrągłe okulary nie bez powodu, do dziś, nazywamy lenonkami. 


Obok modnych wzorów, dziś powinniśmy przede wszystkim zwracać uwagę, czy nasze okulary przeciwsłoneczne mają filtr promieni UV, szkodliwych dla naszego wzroku

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Materiał: Ada Janiszewska 

Data emisji: 16.06.2022

Godzina emisji: 11.38

pj

Czytaj także

Kolorowy wulkan. O wizerunku scenicznym Wrony

Ostatnia aktualizacja: 17.09.2021 17:30
- Potrzebę wyrażania wewnętrznego ja miałam od zawsze i na każdym polu. W muzyce, w sztuce, w modzie. Ale nigdy nie robiłam tego według planu, tylko z potrzeby chwili - opowiada Weronika "Wrona" Jasiówka, laureatka 5. odsłony naszego konkursu "Wydaj płytę z Będzie Głośno". 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak Tom Ford odmienił losy domu mody Gucci?

Ostatnia aktualizacja: 09.06.2022 15:52
- Tom Ford miał niezwykłe wyczucie stylu, a jednocześnie był świetnym marketingowcem, miał zmysł komercyjny i rozumiał rynek, zmienił więc oblicze marki Gucci - mówił Piotr Szaradowski, historyk mody.
rozwiń zwiń