Kasia Moś śpiewa piosenki Karin Stanek

Ostatnia aktualizacja: 28.06.2022 15:10
Pod koniec maja miała premierę płyta "Kasia Moś - Karin Stanek", którą artystka oddaje hołd gwieździe lat 60. Krążek wydany został nakładem Agencji Muzycznej Polskiego Radia. - Płytę robiliśmy najlepiej, jak potrafiliśmy. Wypłynęło to prosto z nas i z serca - mówi Kasia Moś w Czwórce. - Bardzo się cieszę, że ten album powstał. 
Fragment okładki singla Tato, kup mi dżinsy
Fragment okładki singla "Tato, kup mi dżinsy"Foto: mat. pras.

Karin Stanek, kolorowa "dziewczyna z gitarą" i słynna gwiazda big-beatu lat 60 pochodziła z Bytomia. Z tego samego miasta pochodzi Kasia Moś i jej starszy brat Mateusz. Również z Bytomiem związany jest też Mateusz Kołakowski. Nic dziwnego, że ta pracująca razem twórczo trójka została zainspirowana repertuarem legendy polskiej sceny. "Kasia Moś - Karin Stanek" to nowe wersje 11 utworów z repertuaru Karin Stanek. 


Album koncepcyjny

- Jest to album koncepcyjny, trzeba go przesłuchać od początku do końca, bo piosenki wchodzą jedna w drugą - mówi dziennikarz muzyczny Damian Sikorski. - Piosenki w bardzo udany sposób zostały wywrócone na drugą stronę. To też pozwala poczuć artyście, że płyta jest także jego.

Jak podkreślają twórcy albumu, robienie coverów, szczególnie uznanych hitów, wymaga odwagi. - Pierwowzór jest zawsze najlepszy i nie można się z nim porównywać. Bo to nie ma sensu - mówi Kasia Moś. - Zawsze byłam ciekawa, gdy artyści brali na swój warsztat utwory innych wykonawców i je zmieniali. Ciekawiło mnie, jak ktoś może to inaczej zrobić. Inaczej spojrzeć na ten język dźwięków i to było zawsze dla mnie bardzo wartościowe. Uwielbiałam to. Inspiracji muzycznych jest wiele, bo sięgamy do wielu stylów. Chcieliśmy, żeby ta płyta była ciekawa.  


Zaczęło się od koncertu

Zaczęło się od przygotowań do koncertu z okazji 10. rocznicy śmierci Karin Stanek, który odbył się w Bytomiu. Tam Kasia Moś po raz pierwszy zaśpiewała piosenkę z repertuaru gwiazdy. Potem projekt ewoluował również koncepcyjnie i aranżacyjnie. I tak doszło do nagrania płyty. Na płycie pojawiły się tytuły bardzo popularne w latach 60., jak i mniej znane, poruszające piosenki wykonywane przez Karin Stanek.

Kasia Moś – TATO KUP MI DŻINSY / Karin Stanek (Official Video) / Kasia Moś

- Karin miała zdecydowanie trudniejszy start niż my. Mimo że bardzo chciała się uczyć, musiała zrezygnować ze szkoły i pomagać mamie. Jednak osiągnęła tak wiele - zauważa artystka. - Ona z tym swoim trudnym dzieciństwem potrafiła pisać tak radosne piosenki. Nam, mimo lepszej sytuacji, czasami trudno takie nuty uchwycić. Bardzo się cieszę, że powstała ta płyta.

Posłuchaj
13:38 Czwórka/Stacja kultura - Kasia Moś "Karin Stanek" 28.06.2022.mp3 Kasia Moś opowiada o płycie "Karin Stanek" i muzycznych planach (Stacja Kultura/Czwórka)

 

Kasia Moś nie osiada na laurach, za chwilę pojawi się wakacyjna piosenka, do której tekst napisała Paulina Przybysz, muzykę stworzył Mateusz Krautwurst, pojawia się także Jarecki i Kasta. - To jest taki nasz kwartet. Jak po raz pierwszy usłyszałam tę piosenkę, zakochałam się w niej od razu. To jest muzyczny świat i klimat, który ja kocham - opowiada artystka. - Bardzo się cieszę i mam nadzieję, że piosenka znajdzie swoich odbiorców.

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Materiał przygotował: Damian Sikorski 

Data emisji: 28.06.2022

Godzina emisji: 11.15

aw

Czytaj także

Kasia Moś o Karin Stanek: pokazuję jej inne oblicze

Ostatnia aktualizacja: 31.01.2022 18:30
Nagrywanie coverów, szczególnie jeśli ktoś kiedyś uczynił już taką piosenkę hitem, wymaga odwagi. Ale Kasi Moś jej nie brakuje, dlatego teraz postanowiła zaśpiewać piosenki Karin Stanek.  
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kasia Moś o tym, co w życiu naprawdę ważne [POSŁUCHAJ]

Ostatnia aktualizacja: 06.03.2022 12:08
– Ważna jest odwaga, żeby walczyć o swoje marzenia, o swoje życie o swoich najbliższych, o nasze wartości życiowe, o miłość – podkreślała w Trójce Kasia Moś. 
rozwiń zwiń