Najgorsze wakacje i najlepsze galerie sztuki - wakacyjne przedpołudnie

Ostatnia aktualizacja: 05.07.2022 13:08
Program rozpoczniemy od wirtualnych wizyt w najważniejszych galeriach sztuki w różnych regionach świata. Powiemy też o najgorszych wakacyjnych przygodach gwiazd.
Sztuka będzie jednym z tematów audycji
Sztuka będzie jednym z tematów audycjiFoto: Africa Studio/Shutterstock

Po godz. 10.15 na przegląd wystaw w galeriach światowych zaprosi Ada Janiszewska

Po godz. 10.30  otworzymy nowy wakacyjny cykl "Najgorsze wakacje ever", w którym rozmawiać będziemy z aktorami, muzykami i artystami na temat ich najgorszych wakacji. Każdy ma taka historie, anegdoty w życiu, do której podchodzi z dystansem. Zaprosimy także na wystawę prac Berta Theisa w Centrum Sztuki Współczesnej ŁAŹNIA - to po godz. 10.40.

W drugiej części audycji, po godz. 11.05 tematem będzie literacki serial kryminalny "Mężczyzna, który zjadł orzeszki" Marty Guzowskiej i Leszka Talko. Porozmawiamy z autorami. 

To literacki serial kryminalny, który zdaniem autorów stanowi "luźne nawiązanie do tradycji powieści w odcinkach, niezwykle popularnej przed czasami platform streamingowych". Odcinki pojawiać się będą co miesiąc, dostępne na stronie wydawnictwa. Każda książka stanowić będzie osobną historię, zagadkę kryminalną, którą rozwiązać będzie musiała zuchwała Lukrecja Słotka. Premiera pierwszej części odbyła się już 1 lipca. Audiobook książki czyta Agnieszka Dygant, a okładkę zaprojektowała Magda Danaj.  

Po godz. 11.35 zajrzymy na 22. Międzynarodowy Festiwal Filmowy Nowe Horyzonty. Jak podkreślają organizatorzy, to "odważne kino artystyczne, hity światowych festiwali, nowe filmy bezkompromisowych wizjonerów. Do tego wystawy, działania artystyczne, spotkania i dyskusje z udziałem sław polskiego i światowego kina. Na przełomie lipca i sierpnia znów będziemy oddychać Nowymi Horyzontami."

Posłuchaj także:

Na festiwalu będzie można zobaczyć ponad 200 różnych tytułów, m.in.: nagrodzone Złotą Palmą w Cannes "Triangle of Sadness" Rubena Östlunda, wyróżnione Złotym Niedźwiedziem na Berlinale "Alcarràs" Carli Simón, nowe filmy Cristiana Mungiu, Lukasa Dhonta czy Hirokazu Koreedy. Organizatorzy zaprezentują także pierwszą w Polsce retrospektywę twórczości Agnieszki Holland, która będzie jednym z gości Nowych Horyzontów, a także retrospektywy Jonasa Mekasa – litewsko-amerykańskiej ikony awangardy, oraz znakomitych reżyserów: Lucile Hadzihalilovic i Joanny Hogg. Przyjrzymy się także energetycznemu kinu Kosowa.

***

Na audycję  Stacja Kultura zapraszamy w środę (06.07) po godz. 10.05. Program poprowadzi Kasia Dydo.

kd

Czytaj także

"Dom" Kamila Kowalskiego w Czwórce

Ostatnia aktualizacja: 23.11.2021 16:10
W środowe przedpołudnie gościem audycji będzie Kamil Kowalski, z którym porozmawiamy o jego debiutanckim albumie "DOM".
rozwiń zwiń