Igo, nowy singiel i akcja "Hejt może zabić"

Ostatnia aktualizacja: 05.07.2022 15:35
- Chciałem by ten kawałek "To też o Tobie" był o czymś - mówi Igo o swoim najnowszym singlu. - Pomyślałem, żeby poruszyć jakiś problem i problem hejtu taki jest. Dotyka nas wszystkich na całym świecie bez wyjątku - dodaje i rozpoczyna akcję "Hejt może zabić".
Igo w Czwórce
Igo w Czwórce Foto: Czwórka

Igor Walaszek, czyli Igo, zaskakuje nas od stycznia, gdy opublikował swój pierwszy singiel "Helena" i rozpoczął solową karierę (wcześniej był związany m.in. z projektem Bass Astral X Igo). 

W każdej z trzech swoich piosenek Igo porusza ważne tematy, pierwsza poświęcona była jego córce, "Brudas" to kontra dla typowej piosenki miłosnej, trzeci singiel dotyczy zaś problemu hejtu. 

- Gdy powstawała piosenka "To też o Tobie" to miała być wyśpiewana wspólnie z zespołem Kwiat Jabłoni. Oni przyjechali do mnie, zrobiliśmy ten numer, ale przez natłok pracy nie było jak i kiedy tego dokończyć. Dokończyliśmy sami - zdradza Igo. - Chciałem, żeby ten kawałek był o czymś. W naszych czasach mamy taki problem, że większość piosenek, które wychodzi, jest o niczym. Chciałbym, żeby te, które wydaję, miały choć przez chwilę zapis takiej głębszej emocji. Postanowiłem poruszyć jakiś problem. Problem hejtu taki jest. Dotyka nasz wszystkich bez wyjątku, na całym świecie - dodaje.

Igo przyznaje, że i jego dotknął hejt, choć z pewnością nie z taką mocą, jak dotyka innych artystów czy polityków. - Doświadczenie hejtu jest przykre, bolesne. To nie jest ok, gdy ocenia mnie ktoś, kto mnie nie zna, nie wie jakimi zasadami się kieruję, co sobą reprezentuję - opowiada Igo. - Najgorsze jest to, że robiąc coś takiego wszyscy się znieczulamy. Za jakiś czas będziemy odporni na wszystko. A chodzi o to, żeby się nawzajem szanować i pamiętać, jaką siłę mają słowa - dodaje. 

Damian Sikorski podkreśla, że taka też jest rola muzyki. Przypomina, że od lat artyści wychodzą na scenę, by głosić prawdę i mówić o rzeczach ważnych.


Posłuchaj
14:26 czwórka stacja kultura 05.07.2022 11.15.18 11.29.44.mp3 Igo opowiada o swoim najnowszym singlu "To też o Tobie" i akcji "Hejt może zabić" (Stacja Kultura/Czwórka)

 

Najnowszy utwór Igo rozpoczyna też kampanię "Hejt może zabić", która jasno przeciwstawia się nienawiści w wirtualnym i realnym świecie.

Słowa i muzykę "To też o Tobie" mocno wspiera też klip w reżyserii Piotra Onopy, który w metaforyczny sposób przedstawia, co może spotkać osoby, które dotyka hejt. 

- Zgłosiliśmy się do Piotra z moim pomysłem, żeby coś powtarzało się w kółko. Żeby zdarzenie było niemal takie samo, ale działo się "bardziej" - zdradza artysta. 

źr. IGO - To też o Tobie/Iglo Record


- Stwierdziliśmy, że idziemy krok dalej. Skoro jest piosenka, która mówi więcej, to postanowiliśmy spróbować też zrobić akcję społeczną, która może otworzy ludziom oczy na to, że w momencie, gdy obrażają, to po drugiej stronie komputera jest żywa istota, która może sobie z tym nie poradzić - opowiada Igo. - Chciałbym zrobić akcję, w której artyści, lekarze, politycy i inni będą mogli wypowiedzieć się, w jaki sposób ich dotyka hejt, jak na nich wpływa, jak się potem czują - dodaje. 

Wszystkie wypowiedzi mają być umieszczane na stronie "Hejt może zabić". Każdy z nas będzie mógł tam wejść, przeczytać to i zastanowić się, czy sami byśmy chcieli się tak czuć, być tak traktowanym. Nie chodzi o to, żeby nie wyrażać swego zdania, ale o to, by dzielić się nim w przyjemny, konstruktywny sposób. 

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Materiał: Damian Sikorski

Data emisji: 05.07.2022

Godzina emisji: 11.15

pj

Czytaj także

Igo: jestem melodystą, uwielbiam ładne piosenki

Ostatnia aktualizacja: 13.01.2022 11:50
- Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, to obchodząc w tym roku 30. urodziny, będę miał na koncie dziesięć studyjnych albumów - mówi Igor Walaszek, czyli Igo. Właściciel jednego z najciekawszych męskich wokali na polskiej scenie muzycznej pracuje nad pierwszą solową płytą. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Winylowe białe kruki - "Love" Edyty Bartosiewicz w Czwórce

Ostatnia aktualizacja: 14.06.2022 22:35
W cyklu "Białe kruki" Damian Sikorski opowiada o najcenniejszych wydaniach płytowych. Tym razem bohaterem audycji jest album "Love" - pierwszy solowy krążek Edyty Bartosiewicz. - Artystka była uważana za najlepszą tekściarkę lat 90. i do dziś uważam, że jej pióro jest wyjątkowe - mówi dziennikarz.  
rozwiń zwiń