Winylowe białe kruki: pierwszy album zespołu Lady Pank

Ostatnia aktualizacja: 12.07.2022 13:30
W cyklu "Białe kruki" opowiadamy o najcenniejszych wydaniach płytowych. Tym razem bohaterem audycji jest album "Lady Pank". - To był bardzo udany debiut grupy Lady Pank - opowiada autor cyklu Damian Sikorski. - Można powiedzieć, że to była "hiciarska" płyta. Nagrane wówczas przeboje wybrzmiewają do dziś. 
Lady Pank, Opole - 1984 rok
Lady Pank, Opole - 1984 rokFoto: PAI/PAP Wojciech Kryński

Przebojowy debiut

"Lady Pank" to debiutancki album zespołu Lady Pank. Krążek został wydany w 1983 roku nakładem wydawnictwa Tonpress. Płyta jest uważana za najważniejszą w dorobku zespołu, a także za jedną z najważniejszych w historii polskiego rocka. - To był bardzo udany debiut. "Lady Pank" jest jedynym polskim albumem, z którego sześć utworów dotarło do pierwszego miejsca listy przebojów - mówi Damian Sikorski. - Można powiedzieć, że to była "hiciarska" płyta. Trudno stworzyć album, na którym tyle piosenek staje się przebojami, a są one śpiewane do dziś.

Na debiutanckiej płycie Lady Pank znalazły się takie przeboje, jak: "Mniej niż zero", "Kryzysowa narzeczona", "Vademecum skauta", "Fabryka małp" czy "Wciąż bardziej obcy". Wydawnictwo zostało sprzedane w milionowym nakładzie i zyskało status złotej płyty.

Brytyjskie wpływy

W 1985 roku, w trakcie pobytu zespołu w Stanach Zjednoczonych, album doczekał się remake'u w postaci anglojęzycznej wersji ze zmienionymi tekstami "Drop Everything".

- Nikt wtedy nie grał tak jak Lady Pank. Zespół potrafił połączyć wpływy angielskie i amerykańskie. Inspirowali się grupą "The Police", co słychać w ich pierwszych hitach - opowiada dziennikarz. - Do tej pory Lady Pank utrzymał swój klimat i styl. Chyba w muzyce to jest najważniejsze, żeby znaleźć to coś, co będzie przypisane do danego bandu.

Źr. Youtube/Lady Pank - Minus Zero (1985) [Remastered]

Trzecia wersja albumu, zatytułowana "LP1", ukazała się w 2018 roku jako wydawnictwo z okazji 35-lecia płyty. Utwory zostały nagrane na nowo, a zaśpiewali je zaproszeni przez zespół goście. Na płycie więc towarzyszą Januszowi Panasewiczowi m.in. Piotr Rogucki, Kasia Kowalska, Grzegorz Markowski z zespołu Perfect i Organek.


Źr. Youtube/Agora Muzyka/ Mniej niż zero - Lady Pank ft. K. Kowalska, G. Markowski, T. Organek, P. Rogucki, M. Wyrostek

Lady Pank w coverach

Lady Pank to zespół, który jest chętnie coverowany przez młodych artystów. Hity grupy w nowych aranżacjach można usłyszeć na różnych przeglądach i festiwalach. - Zrobiono kiedyś ranking, według którego Lady Pank jest jednym z najczęściej coverowanych zespołów - tłumaczy Damian Sikorski. - Artyści sięgają po te piosenki, bo są one ponadczasowe i można się nimi bawić.


Źr. Youtube/Marcin Januszkiewicz - Zawsze tam, gdzie ty


Posłuchaj
14:02 Czwórka/Stacja kultura - winylowe biale kruki Lady Pank 12.07.2022.mp3 Damian Sikorski opowiada o albumie "Lady Pank", debiutanckiej płycie zespołu Lady Pank (Stacja Kultura/Czwórka)

 


***

Audycja: Stacja Kultura

Prowadzi: Gosia Jakubowska

Gość: Damian Sikorski

Data emisji: 12.07.2022

Godzina emisji: 11.15

aw

Czytaj także

Jak znaleźć prawdziwą miłość w sieci? "Obiecuj mniej, dawaj więcej"

Ostatnia aktualizacja: 09.02.2022 15:26
- Mamy dziś bardzo wielu singli i nie wszyscy są nimi z wyboru. Ciężko jest dziś znaleźć miłość, choćby z powodu pandemii. Relacje zrobiły się bardziej wirtualne. Jednak da się rozpocząć trwałą i udaną relację w sieci i przenieść ją do prawdziwego świata - przekonywała psychoterapeutka Joanna Godecka. 
rozwiń zwiń