Od Rybarczyka do Roche. Królowa Elżbieta II oczami biografów

Ostatnia aktualizacja: 13.09.2022 16:30
Wśród tytułów literackich dotyczących życia i dorobku królowej Elżbiety II znalazły się m.in. książki "Elżbieta II. Ostatnia taka królowa" oraz "Elżbieta, Filip, Diana i Meghan. Zmierzch świata Windsorów" autorstwa Marka Rybarczyka. 
70 lat panowania królowej Elżbiety II. Na tronie zasiadała dłużej niż jakikolwiek brytyjski monarcha w historii
70 lat panowania królowej Elżbiety II. Na tronie zasiadała dłużej niż jakikolwiek brytyjski monarcha w historiiFoto: Shaun Jeffers/Shutterstock

- To z pewnością najwybitniejszy polski znawca biografii członków rodziny królewskiej. Przez lata był brytyjskim korespondentem, pisywał artykuły, ale i wydał sporo książek. Odsłaniał kulisy brytyjskiego dworu, pokazał m.in. to, co działo się podczas królewskich urodzin prywatnie, za zamkniętymi drzwiami - mówiła Kinga Michalska w rozmowie z Czwórką.

Królowa Elżbieta II zasiadała na tronie Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej przez 70 lat, zmarła 8 września 2022 roku w szkockim Balmoral. - To, co było "normalne", zwyczajne czy pożądane, gdy wstępowała na tron, na przestrzeni lat diametralnie się zmieniało. Na kartach książki "Elżbieta II. Ostatnia taka królowa" Marek Rybarczyk zastanawia się nad fenomenem Elżbiety II właśnie w kontekście tego upływającego czasu - mówiła Kinga Michalska. - Okazuje się, że prywatnie była ona fanką książek Agathy Christie i historii o Herkulesie Poirocie. Autor pokazuje ją też jako matkę i przedstawia, jak wyglądało jej trudne rodzinne życie i skomplikowane relacje z pozostałymi członkami rodu Windsorów - mówiła gość Czwórka. 

Prywatnie królową pokazuje także jego druga książka "Elżbieta, Filip, Diana i Meghan. Zmierzch świata Windsorów". - Te imiona, które Marek Rybarczyk zawarł w tytule, oczywiście nie są przypadkowe. Pozycja została wydana w marcu 2021 roku, a już w kwietniu zmarł książę Filip, więc książka stała się swoistym wprowadzeniem do tego, że epoka wielkiego panowania brytyjskich królów będzie się zmieniać - tłumaczyła Kinga Michalska. - Jakie będzie panowanie Karola III i wnuków Elżbiety II, to czas pokaże - podkreśliła. 

Posłuchaj
09:08 czwórka elżbieta 2022_09_13-11-39-10.mp3 Elżbieta II w polskiej i światowej literaturze - rozmowa z Kingą Michalską (Stacja Kultura/Czwórka)

Życie Elżbiety II, jak i innych członków rodziny królewskiej, doczekało się jednak licznych opracowań, biografii, książek, filmów i seriali także na polskim rynku, a biografów przybywa. Ukazała się książka "Elżbieta i Filip. Najsłynniejsza królewska para współczesnego świata". Wydawnictwo Iwony Kienzler, jak podkreślała Kinga Michalska, pokazuje życie królowej z perspektywy kobiety. - Elżbieta poznała 18-letniego Filipa, gdy sama miała 13 lat. Autorka pokazuje więc, co ją trapiło, gdy potem pojawiały się problemy małżeńskie, na świat przychodziły dzieci i trzeba było łączyć życie prywatne z królewskim - mówiła gość Czwórki.

ZOBACZ WIĘCEJ Kinga Michalska poleca książki >>>  

Prywatne życie królowej prezentują w swoich książkach także m.in. Amerykanka Sally Bedell Smith i francuski autor Marc Roche. - Książka "Elżbieta II. Portret monarchini" stworzona jest na bazie świetnego researchu. Mamy tu królową pokazaną jako człowieka. Przedstawiona została z sympatią, jako nieprzeciętna osobowość - mówiła gość Czwórki. - Autor "Elżbieta II. Ostatnia królowa" zastanawia się zaś nad instytucją monarchii i jej funkcjonowaniem we współczesnej polityce - dodała. Jak podkreśliła, Marc Roche zwraca też uwagę, że "Elżbieta II dała też Brytyjczykom poczucie tożsamości, pewności siebie i dumy". 

Sprawdź także:

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi:  Kasia Dydo

Gość: Kinga Michalska

Data emisji: 13.09.2022

Godzina emisji: 11:35

kd

Czytaj także

"Azyl" Diane Ackerman. Historia Antoniny Żabińskiej

Ostatnia aktualizacja: 04.04.2017 16:22
- "Azyl" to historia Antoniny i Jana Żabińskich, szefów warszawskiego zoo w okresie wojennym, którzy dając schronienie żydowskim uciekinierom z getta, uratowali wiele ludzkich istnień - opowiadała Kinga Michalska.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Artyści w powstańczej Warszawie. Jakie były ich losy?

Ostatnia aktualizacja: 02.08.2022 15:00
- W książce "Artyści '44" Agnieszki Cubały, poznajemy powstańcze losy artystów - mówi Kinga Michalska. - Wybuch Powstania Warszawskiego zastał ich w różnych momentach życia, sytuacjach zawodowych i prywatnych. W różny też sposób w nim uczestniczyli.
rozwiń zwiń