Od Nessera do Mroza. Nowości na rynku wydawniczym

Ostatnia aktualizacja: 29.11.2022 14:00
Książki: "Szachy pod wulkanem" Hakana Nessera, czyli kryminał z inspektorem Gunnarem Barbarottim, a także "Z pierwszej piłki" Remigiusza Mroza, to nowości na rynku - podkreśliła Kinga Michalska. 
Jak zwraca uwagę gość Trójki do trzeciej, jednym z powodów niskiego czytelnictwa w Polsce jest nasze zmęczenie. Książka bywa wymagającą rozrywką
Jak zwraca uwagę gość "Trójki do trzeciej", jednym z powodów niskiego czytelnictwa w Polsce jest nasze zmęczenie. Książka bywa wymagającą rozrywkąFoto: Shutterstock/Ground Picture

Głównym bohaterem powieści "Szachy pod wulkanem" jest komisarz policji Gunnar Barbarotti, który tym razem musi rozwiązać zagadkę zaginięcia pisarza Franza J. Lunde'a i jego niedokończonej powieści pod złowieszczo brzmiącym tytułem "Ostatnie dni i śmierć literata". Jak mówiła Kinga Michalska, to kryminał, który spełnia swoją funkcję, czyli trzyma w napięciu.

- Ta książka dotyczy również samego pisania. To kryminał o kryminale. Pisarz zaginął, a inspektor policji sprawdza, co mogło się wydarzyć, i zaczyna łączyć tytuł książki z tym, co rzeczywiście się stało. Fikcja miesza się z rzeczywistością, mamy tu książkę w książce - tłumaczyła gość Czwórki. 

To siódma część serii z komisarzem Barbarottim w roli głównej. - A jednocześnie jedna z powieści skandynawskich, poruszających kwestie obyczajowe. W tym wypadku są one jednak schowane za śledztwem, a powieść stanowi połączenie thrillera z kryminałem w dobrych proporcjach - mówiła Kinga Michalska. 

ZOBACZ WIĘCEJ Kinga Michalska poleca książki >>>  

"Z pierwszej piłki" Remigiusza Mroza to kolejna nowość na rodzimym rynku. Jak przekonywała gość Czwórki, to "thriller sportowy" w sam raz na czas mundialowych rozgrywek. - Sam autor określa książkę mianem "eksperymentu literackiego". Pisze o emocjach bliskich sobie, bo świat piłki nożnej był dla niego przez lata bardzo istotny - podkreśliła Kinga Michalska. 

To pełna napięcia opowieść o klubie Rewera Opole, który po tragicznym wypadku, zmianie szkoleniowca i problemach kadrowych usiłuje odzyskać dawne miejsce dzięki nowemu zawodnikowi. - Pasmo sukcesów klubu przerywa wypadek, w którym zginęło 15 piłkarzy i ich trener, klub został praktycznie rozbity. Bohaterami są więc: nowy szkoleniowiec i "pozbierani" z różnych miejsc piłkarze, a także pewien nastolatek, który wydaje się nadzieją klubu. Wydarza się jednak coś, co może odmienić plany sportowców - mówiła Kinga Michalska. 

Posłuchaj
08:34 czwórka kinga_PR4_AAC 2022_11_29-11-37-22.mp3 Kinga Michalska opowiada o książkach "Z pierwszej piłki" i "Szachy pod wulkanem" (Stacja Kultura/Czwórka) 

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Marta Zinkiewicz

Gość: Kinga Michalska

Data emisji: 29.11.2022

Godzina emisji: 11:35

kd/kor

Czytaj także

"Azyl" Diane Ackerman. Historia Antoniny Żabińskiej

Ostatnia aktualizacja: 04.04.2017 16:22
- "Azyl" to historia Antoniny i Jana Żabińskich, szefów warszawskiego zoo w okresie wojennym, którzy dając schronienie żydowskim uciekinierom z getta, uratowali wiele ludzkich istnień - opowiadała Kinga Michalska.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Artyści w powstańczej Warszawie. Jakie były ich losy?

Ostatnia aktualizacja: 02.08.2022 15:00
- W książce "Artyści '44" Agnieszki Cubały, poznajemy powstańcze losy artystów - mówi Kinga Michalska. - Wybuch Powstania Warszawskiego zastał ich w różnych momentach życia, sytuacjach zawodowych i prywatnych. W różny też sposób w nim uczestniczyli.
rozwiń zwiń