Łyżkowce pomogą oswoić śmierć

Ostatnia aktualizacja: 10.02.2011 13:11
"Wszyscy umierają, łyżkowce również" to powieść o godzeniu się ze stratą przyjaciela. Terapią okazuje się wspominanie wspólnej przeszłośc. W Czwórce gościła tłumaczka książki.
Audio
  • Wszyscy umierają, łyżkowce również - rozmowa z tłumaczką książki

Łatwiej jest pisać książki, niż je tłumaczyć. Tłumacząc, trzeba wejść w świat autora. Nie ma miejsca na własne interpretacje – mówi Magdalena Modlińska-Nawroth, tłumaczka książki „Wszyscy umierają, łyżkowce również”. Powieść niemieckiej pisarki Kathrin Aehnlich to dla tłumacza wyzwanie: opowiada o uczuciach towarzyszących śmierci przyjaciela, i o uczeniu się życia po bolesnej stracie.

Fabuła książki osnuta jest wokół autentycznych wydarzeń. W zagadkowo brzmiącym tytule znalazły się słowa dyrektora ZOO w Lipsku, którego pracownicą jest Scarlet – bohaterka książki. Dyrektor to roztargniony ekscentryk, którego jedyną pasją są przypominające płaszczki ryby zwane łyżkowcami, i który nie widzi poza nimi świata. Gdy Scarlet prosi go o dzień wolnego – chce przygotować mowę, którą wygłosi na pogrzebie przyjaciela – dyrektor okazuje zrozumienie. „Wszyscy umierają łyżkowce również” – stwierdza ze współczuciem.

Książka odniosła w Niemczech wielki sukces. Magdalena Modlińska-Nawroth podkreśla, że czytelnikom spodobał się sposób, w jaki autorka opowiada o życiu bohaterów. Scarlet i Paul znali się od najmłodszych lat. Po śmierci przyjaciela Scarlet przypomina sobie spędzone razem chwile, sięgając pamięcią do czasów przedszkolnych. Dla bohaterki wspomnienia są seansem terapeutycznym, dla czytelnika zaś – zwłaszcza z byłej NRD – są tym, czym dla Polaków filmy przypominające o groteskowej rzeczywistości PRL-u.

Więcej w rozmowie Kasi Dydo i Kuby Kukli z Magdaleną Modlińską-Nawroth. Dźwięk znajdziesz w ramce po prawej stronie.

ŁSz

Czytaj także

Umieranie na ekranie

Ostatnia aktualizacja: 05.01.2011 18:27
O "niesprawiedliwym" rankingu najczęściej umierających w filmach aktorów oraz o popkulturowej "pornografii śmierci" mówił w Czwórce krytyk Kamil Śmiałkowski.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Miłość rozkwitła w otoczeniu trumien

Ostatnia aktualizacja: 02.02.2011 17:54
W najnowszym filmie reżysera Ryszarda Brylskiego o względy miejscowej brzyduli rywalizuje dwóch mężczyzn pracujących dla konkurencyjnych firm pogrzebowych. "Cudowne lato" w kinach już od 11 lutego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Przetańczyć życiowe burze

Ostatnia aktualizacja: 08.02.2011 15:19
Wciąż ekscentryczna i szokująca, legenda polskiego tańca Krystyna Mazurówna była gościem Czwórki. Do księgarń trafiła właśnie autobiografia artystki.
rozwiń zwiń