Moda na wiosnę 2023. Wracają pastele, a króluje viva magenta

Ostatnia aktualizacja: 21.03.2023 13:35
Przyszła wiosna! Czas porzucić grube swetry, golfy, płaszcze. Odłożyć bure kolory, postawić na pastele i kolor roku - viva magenta. Sprawdzamy, co króluje w wiosennej modzie 2023. 
Pracownia projektowazdj. ilustracyjne
Pracownia projektowa/zdj. ilustracyjneFoto: shutterstock/Rawpixel.com.

- W tym roku jest kilka takich fajnych smaczków, np. pełne looki jeansowe, od dłuższego czasu ich nie było - zauważa Konrad Bikowski, projektant. - Pojawiły się kwiaty. Wracają pastele, jak co roku, bo chcemy obudzić się tych z ciemnych zimowych kolorów. Staramy się podkreślić wiosnę pastelami, zwiewnymi tkaninami, trochę bardziej się odsłaniamy - dodaje. 

Ciekawym trendem jest trend kwiatowy. Tym razem nie są już to jedynie printy na tkaninach, ale kwiaty formowane z tkanin, kwiaty 3D. To rozwiązanie w tym sezonie zaproponowało kilku projektantów. - Myślę, że to się utrzyma, bo to ciekawy trend - ocenia rozmówca Marty Hoppe. - Sam jestem fanem ozdób kwiecistych w stylu hiszpańskim, doczepianych do koka czy do ramienia. Bardzo mi się to podoba. 

Od pewnego czasu w modzie pojawiają się tzw. total looki kolorystyczne. Konrad Bikowski podkreśla jednak, że to nie my jesteśmy w modzie, ale moda ma od nas zależeć. - Być modnym to znaczy być sobą, zachwycać swoim wyglądem, ubarwiać ulice - to jest kwintesencja tego przesilenia ubiorowego, wiosennego - zaznacza. 


Posłuchaj
14:04 czwórka stacja kultura 21.03.2023.mp3 Modowe trendy na wiosnę 2023 (Stacja kultura/Czwórka)

 

Obok powracających co roku pasteli kolorem tego sezonu okrzyknięto kolor o nazwie "viva magenta". To odważna, wyrazista barwa. 

- Ja bym był bardzo ostrożny w określaniu konkretnego koloru sezonu - mówi rozmówca Czwórki. - Pastele to jest tonacja kolorystyczna, której powinniśmy się trzymać, mając jednocześnie z tyłu głowy to, że do każdego z nas pasują różne kolory. Trzymajmy się tego, co niesie sezon, co proponują projektanci, ale z umiarem. Patrzmy też na kształt naszej sylwetki - dodaje. 

Viva magenta we wnętrzach

Wiosenna moda wdziera się też do naszych wnętrz. Tu znów najmodniejszym kolorem jest viva magenta. Marta Hoppe proponuje jednak, żeby znaleźć dla niej miejsce w dodatkach, tkaninach, a niekoniecznie przemalowywać ściany. 

- Mocne barwy, bardzo charakterne, które są promowane przez marki światowe, niekoniecznie odnajdują się na naszym rynku - mówi Joanna, autorka kanału Green Canoe.

Sprawdź także:

Wciąż modne jest też drewno i naturalne dodatki. Wraca zachwyt nad ryflowanymi meblami i dodatkami oraz design dawnych lat. - Moda vintage doceniana jest ze względu na aspekt ekologiczny, trwałość tych przedmiotów - mówi Kaja z kanału gadamy.tv i zauważa, że do łask powrócił sztruks, zarówno we wnętrzach, jak i w ubraniach. 


***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Materiał przygotowała: Marta Hoppe 

Data emisji: 21.03.2023

Godzina emisji: 11.29

pj

Czytaj także

Kasia Dydo - dziennikarka i dyplomowana projektantka mody

Ostatnia aktualizacja: 09.10.2022 12:29
Dziennikarka radiowej Czwórki Kasia Dydo została projektantką mody. Dyplomowaną i z wyróżnieniami. Jej pierwsza kolekcja "Cała w kwiatach" została doceniona nie tylko przez jurorów pokazu dyplomowego, ale też przez m.in. Muzeum Etnograficzne w Warszawie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Martyna Pietura: w projektach z włóczki jest pewna ostateczność

Ostatnia aktualizacja: 13.10.2022 17:48
Ekstrawaganckie, ale też szczere i pełne emocji - takie ubrania projektuje Martyna Pietura - tegoroczna absolwentka Międzynarodowej Szkoły Kostiumografii i Projektowania Ubioru.
rozwiń zwiń