Yarn bombing. Włóczkowy wizerunek Twojego miasta

Ostatnia aktualizacja: 19.08.2022 10:50
- Uprawiam "bombardowanie włóczką". To rodzaj graffiti, którego nie maluje się farbą na ścianach, tylko dzierga, żeby ozdobić elementy przestrzeni miejskiej - wyjaśnia artystka Małgorzata Klimiuk. 
Yarn bombing w Słowenii
Yarn bombing w SłoweniiFoto: Kendo Nice/Shutterstock.com

"Ocieplanie wizerunku miasta" 

Yarn bombing to dekorowanie przestrzeni publicznej za pomocą kolorowych elementów wykonanych na drutach bądź szydełku. Jest to rodzaj sztuki ulicznej, która polega na otulaniu pewnych elementów infrastruktury włóczką. Wiele wskazuje na to, że ta forma ozdabiania przestrzeni wywodzi się z Teksasu, gdzie w ten właśnie sposób pozbywano się resztek włóczek czy niedokończonych projektów. Ze Stanów Zjednoczonych yarn bombing szybko dotarł też do Europy, a ludzie, którzy to robią, przyznają, że chcą "ocieplić" wygląd przestrzeni publicznej, sprawić, by wyglądała ona przytulniej, ciekawiej i weselej. - Nasze działania nie ingerują w przestrzeń na stałe, nie niszczą jej i są stosunkowo łatwe do demontażu czy naprawy - wyjaśnia rozmówczyni Szymona Jaworskiego.

"Poszerzamy rozmiarówkę"

Małgorzata Klimiuk "bombarduje włóczką" w Warszawie. Cztery lata temu na Pradze powstała pierwsza "wydziergana" ławeczka, potem kolejne dwie. W ubiegłym roku wraz z aktywistami "ubrała" słupki drogowe na ulicy Kawęczyńskiej w Warszawie. Teraz postanowiła "poszerzyć rozmiarówkę". - W tym roku ozdobiliśmy słupy ogłoszeniowe, a kwadraty, które dziergaliśmy w domach, ozdobiły okna jednej z praskich kamienic - opowiada.

Nauka dziergania od podstaw

Aktywiści z grupy "Moje Szmulki" spotykają się w każdą środę o 18.00 w lokalu należącym do Stowarzyszenia "Porozumienie dla Pragi". I czekają na chętnych. - Własna włóczka nie jest obowiązkowa, ale jak ktoś ma wolne motki to oczywiście może przynieść - namawia gość Czwórki. - Wszystkim chętnym zapewniamy i materiał, i szydełka. A także pomoc w nauce dziergania od podstaw

Wyświetl ten post na Instagramie

Post udostępniony przez Moje Szmulki (@mojeszmulki)

Naprawa i konserwacja

Aktywiści dbają też o to, by wydziergane "ubrania" były czyste i schludne. - Jeśli widzimy jakieś uszkodzenie, od razu je naprawiamy. W przypadku niewielkich defektów robimy to na miejscu, bo szydełka i nożyczki zawsze mamy pod ręka - śmieje się Małgorzata Klimiuk. - Czasami też "rozbieramy" architekturę i odzież oddajemy do naprawy albo do prania. Wszystko jest regularnie kontrolowane, ale mamy też czujnych sąsiadów, na których pomoc zawsze możemy liczyć.   

Yarnbombing Hits NYC – Art Trend Takes Crocheting to the Streets | Voice Of America

Posłuchaj
10:04 CZWÓRKA NDT - yarn bombing 19.082022.mp3 Yarn bombing - czym jest i gdzie w Polsce zobaczyć jego przykłady? (Najlepszy Dzień Tygodnia/Czwórka)

***

Tytuł audycji: Najlepszy dzień tygodnia

Prowadzi: Szymon Jaworski

Gość: Małgorzata Klimiuk (grupa Moje Szmulki)

Data emisji: 19.08.2022

Godzina emisji: 8.25

kul


Czytaj także

Pesto eggs - jak przyrządzić je samodzielnie w domu?

Ostatnia aktualizacja: 25.11.2021 09:25
Zdradzimy, jak samodzielnie przygotować w domu jajka typu "pesto eggs" od Amy Wilichowski, ale zajrzymy też za kulisy teledysku do utworu "Szaman" Niemego Kina. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kulinarny hit z TikToka: jajka typu "pesto eggs"

Ostatnia aktualizacja: 26.11.2021 13:40
Amy Wilichowski jest dietetyczką i blogerką z Bostonu oraz kulinarną gwiazdą TikToka. Wszystko za sprawą "pesto egg", czyli przepisu na smaczne śniadanie. 
rozwiń zwiń