Moda i matematyka. Jak skroić styl na miarę?

Ostatnia aktualizacja: 24.08.2022 13:40
Moda to nie tylko pokazy, drogie kreacje haute couture czy szaleni projektanci. Moda to rzemiosło, które czerpie z wielu różnych dziedzin życia. W tym także z matematyki. 
Podstawą uszycia garnituru, który będzie dobrze leżał, jest właściwie zdjęta miara.
Podstawą uszycia garnituru, który będzie dobrze leżał, jest właściwie zdjęta miara. Foto: Shuttersock.com/dom. publiczna/Nejron Photo

Nikogo nie trzeba przekonywać, że krawiectwo jest bardzo użyteczną dziedziną. Ale - co może zaskoczyć - jest również formą sztuki, która opiera się na matematyce. - Obliczenia spotykamy tu na każdym etapie: od prostego mierzenia ciała, po skomplikowane operacje stosowane przy wykrojach - tłumaczy Miłosz Głowacki, autor kanału matemtykazglowa.pl.

Najwięcej matematyki prawdopodobnie znajdziemy w tworzeniu kostiumów scenicznych. Zwłaszcza tych dla tancerzy. - Używamy całej geometrii płaskiej i stereometrii - wymienia ekspert. - Tłumacząc na język polski, są to bryły: stożek, kula, prostopadłościan.

Nie możemy też zapominać o wyobraźni przestrzennej. Bo czym byłoby przygotowanie kostiumów do spektaklu, jeśli ich twórca nie byłby w stanie wyobrazić sobie tego w przestrzeni? Wszystko zaczyna się jednak od "twardych danych", czyli mierzenia ciała. - Wysokość, szerokość bioder, długość rąk - zdjęte miary należy przenieść do świata geometrii. Szczególne znaczenie ma to przy projektowaniu i szyciu spódnic - dodaje rozmówca Ady Janiszewskiej.

Miłosz Głowacki podkreśla też, że każdy z nas już w podstawówce uczył się krawieckiego fachu. Co więcej, tę wiedzę do dziś wykorzystuje każda osoba, która zajmuje się modą. - Ale przyda się także nam, konsumentom. Dzięki dokładnym wymiarom łatwiej nam będzie kupić spodnie, albo sukienkę z dopasowaną talią - podsumowuje ekspert.

Posłuchaj
04:49 CZWÓRKA Stacja Nauka - matematyka 24.08.2022.mp3 Czy projektantki i projektanci mody muszą być prymusami z matematyki? (Stacja Nauka/Czworka)

***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

Prowadzi: Oliwia Krettek

Materiał: Ada Janiszewska

Data emisji: 24.08.2022

Godzina emisji: 12.25

kul

Czytaj także

Historia futra. Od luksusu do pogardy

Ostatnia aktualizacja: 03.02.2022 13:00
Przez wiele wieków futra traktowane były jako symbol luksusu i wysokiego statusu społecznego. Na przełomie XV i XVI wieku dobrej jakości futro kosztowało tyle, co 6000 kurczaków lub pół tony pszenicy. Dziś nadal jest to towar z najwyższej półki, ale towar w bardzo złym guście.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Historia biżuterii. Magiczna moc czerwonych korali

Ostatnia aktualizacja: 14.04.2022 14:40
Kiedy myślimy o modzie inspirowanej kulturą ludową, często naszym pierwszym skojarzeniem są korale. Do ich popularności przyczyniła się wiara w ich magiczną moc oraz moda przejmowana od wyższych warstw społecznych.
rozwiń zwiń