Wrocławskie "Sounds Off Veritas" - tam młodzi mają głos

Ostatnia aktualizacja: 31.03.2023 12:49
Każdy z nas ma marzenia, nie każdemu jest równie łatwo je spełnić. Z tego powodu powstał projekt "Sounds Off Veritas" skierowany do młodzieży, która interesuje się szeroko pojętą muzyką i jej produkcją, a której sytuacja nie pozwala na rozwijanie swojej pasji.
Sounds Off Veritas to projekt muzyczny skierowany do młodzieży, która interesuje się szeroko pojętą muzyką i jej produkcją, a której sytuacja nie pozwala na rozwijanie swojej pasji.
"Sounds Off Veritas" to projekt muzyczny skierowany do młodzieży, która interesuje się szeroko pojętą muzyką i jej produkcją, a której sytuacja nie pozwala na rozwijanie swojej pasji.Foto: Shutterstock

Wrocławska Fundacja Veritas od lat pomaga ludziom w trudnej sytuacji życiowej. Chcą, by mogli odzyskać siły, do samodzielnego, radosnego życia. Teraz skupiają się na młodzieży i do niej kierują swój najnowszy projekt - "Sounds Off Veritas".  

- Myślę, że za sprawą muzyki można odzyskać radość życia - mówi Marta Radecka, koordynatorka projektu. - Muzyka jest dla mnie jednym z kanałów, który może uzdrawiać. Ja w trudnych chwilach sięgam do muzyki, która mnie rozumie, ona mi pomaga. I to chcemy dać młodzieży. Chcemy, by mogli poczuć się zrozumiani, ale też by mogli sprawdzać, testować różne rzeczy, a w ten sposób znaleźć swoja własną drogę w świecie - dodaje. 

Piotr Michalik, koordynator projektu, zwraca też uwagę na siłę muzyki, która łączy ludzi, ale daje też dużo metafizycznej przestrzeni. - Projekt to odpowiedzią na potrzeby obecnych trudnych czasów, gdy siedzimy w telefonach komputerach, nie mamy ze sobą łączności fizycznej - opowiada. - My chcemy młodzież z tego wyciągnąć. Po czterech spotkaniach widzimy, jak ta młodzież się zmienia. To budujące. My przez muzykę dajemy im przestrzeń i możliwości. 


Posłuchaj
20:11 czwórka stacja kultura 31.03.2023.mp3 Na czym polega projekt "Sounds Off Veritas"? (Stacja Kultura/Czwórka)

 

Koordynatorzy "Sounds Off Veritas" zwracają uwagę na bardzo bogatą ofertę ciekawych zajęć dla młodzieży, która obecna jest na rynku. Podkreślają też, że mimo tego bogactwa wciąż jest grupa, która przez swoją sytuację jest z zajęć wykluczona. - Oni są zagubieni, nie mogą się odnaleźć. Więc my chcemy tworzyć przestrzeń dla tych osób w trudniejszym położeniu - tłumaczy gość Kasi Dydo. - Jesteśmy po czterech spotkaniach grupy warsztatowej i widzimy, jak muzyka na nich wpływa. 

Pierwsze warsztatowe spotkanie wcale nie było łatwe. Jego uczestnicy nie byli pewni swojego miejsca, podchodzili nieco sceptycznie. To wtedy wspólnie z prowadzącymi wypracowali kontrakty współpracy na warsztatach wokalno-ruchowych i warsztatach z tworzenia muzyki. 

- Dziś widać w tych ludziach ogromną energię. Nie małym atutem są tu sami prowadzący: Olia i Motorboats, których problemy młodych nie są obce - mówią koordynatorzy. - Oni znają tych samych ludzi, te same miejsca, rozumieją się. A zawarty na pierwszych zajęciach kontrakt uczy ich współodpowiedzialności za siebie i za grupę. Daje realny wpływ na zajęcia. 

Pierwsza edycja warsztatów "Sounds Off Veritas" już trwa. Na kolejną, która wystartuje we wrześniu, można się zapisywać. Wystarczy skorzystać z formularza na stronie Fundacji lub wysłać maila. 

- W przyszłości chcemy być w każdym większym mieście w Polsce. We wrześniu planujemy warsztaty w trzech miastach - zapraszają goście Kasi Dydo. - W dniach 14-15 lipca odbędzie się też festiwal, pełen koncertów i warsztatów rozwojowych. Planujemy również kameralne koncerty, na których będzie nie więcej jak 50 gości, co da możliwość ciekawego odbioru, ale też rozmowy po wydarzeniu - dodają. 


***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Goście: Marta Radecka, Piotr Michalik (koordynatorzy projektu)

Data emisji: 31.03.2023

Godzina emisji: 10.15

pj

pj

Czytaj także

Paula Roma: "Lubię poruszać trudne tematy"

Ostatnia aktualizacja: 16.08.2022 16:00
Paula Roma, jedna z najciekawszych postaci młodej polskiej sceny muzycznej. Ma na koncie współpracę z Rosalie., wystąpiła na swoim pierwszym dużym festiwalu, a w wolnej chwili uwielbia krzątać się po kuchni. - Kocham gotować, bo dla mnie łączenie składników jest jak komponowanie - mówi artystka w Czwórce.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Stan Zapalny: w muzyce chcę być autentyczny, pisać swoje teksty, swoją muzę i nie ukrywać emocji

Ostatnia aktualizacja: 22.11.2022 14:36
"Moje EGO" to debiutancka epka artysty, który kryje się pod pseudonimem Stan Zapalny. Ten debiut jest dość wyjątkowy, bo minialbum zawiera aż 12 utworów, a wydany jest na winylu. 
rozwiń zwiń