Bez i Nadzieja: z orkiestrą nasze utwory ukazują się w nowej formule

Ostatnia aktualizacja: 07.07.2023 13:00
Agnieszka Kocińska i Kasia Kalinowska dały się poznać muzycznie jako Bez i Nadzieja. Dziś połączyły siły z innymi muzykami. Bez i Nadzieja grają z orkiestrą. 
Agnieszka Kocińska i Kasia Kalinowska z zespołu Bez i Nadzieja i Adam Smolarek w studiu Czwórki
Agnieszka Kocińska i Kasia Kalinowska z zespołu Bez i Nadzieja i Adam Smolarek w studiu CzwórkiFoto: Mateusz Kulik/Czwórka
  • Zespół Bez i Nadzieja tworzą Agnieszka Kocińska i Kasia Kalinowska.
  • W ostatnim czasie dziewczyny grają z orkiestrą. Tworzą swoje utwory w nowej formule - z orkiestrą.
  • Przewrotność nazwy zespołu. Nazwa oddaje inspiracje naturą, ale też słodko-gorzki "smak" piosenek.
  • Singiel "Malinowy chrust" nie jest inspirowany wierszem Leśmiana. A "Magnolie" powstały z sennych inspiracji. 
  • W Bzie i Nadziei z Orkiestrą na scenie obok Agnieszki i Kasi grają: Maciej Pępłoński (bas, akordeon), Jędrzej Weber (sakshorn altowy), Mikołaj Janowski (trąbka), Baśka Wajnchold (sakshorn tenorowy), Filip Rak (perkusja). 


Agnieszka Kocińska i Kasia Kalinowska z zespołu Bez i Nadzieja, który gra w klimacie indie folku, można tu usłyszeć również odwołania do legendarnej grupy Księżyc. Zbliża się premiera debiutanckiego minialbumu zespołu, który w ostatnim czasie koncertuje w wersji "z orkiestrą", we współpracy z muzykami Warszawsko-Lubelskiej Orkiestry Dętej. 

- Zaczynałyśmy współpracę we dwie, w duecie Kasią - mówi Agnieszka Kocińska. - Tak powstały nasze utwory. Zamarzyło nam się by rozszerzyć naszą działalność o dodatkowe dźwięki. Zaprosiłyśmy do współpracy Maćka Pepłońskiego z zespołu Hage-o. Mnie on urzekł swoją wrażliwością muzyczną i profesjonalizmem. Tak powstał Bez i Nadzieja z Orkiestrą. 

Agnieszka i Kasia nie zrezygnowały z formuły grania we dwie. Swoje piosenki uważają za gotowe, jednak od pewnego czasu słyszały w nich więcej warstw muzycznych, stąd otwarcie na nową formułę. - Dziś mamy dwa wokale, gitarę i ukulele oraz ekipę, która dodaje nam skrzydeł - podkreślają. - Są tam instrumenty dęte, bas, perkusja. To mocno poszerzone instrumentarium

Bez i Nadzieja - przewrotność nazwy

Nazwa duetu kojarzy się bardzo naturalnie i takie są też inspiracje dziewczyn. - Wydaje mi się, że naszą muzykę bym określiła jako organiczną ,wypływającą z naszych wrażliwości, naturalnej ekspresji, choć ta i tak częściowo wynika z kultury w jakiej żyjemy - mówi gość Adama Smolarka. - Jest w tym coś bliskiego przyrodzie. Ona nas inspiruje, dlatego też bez jest w naszej nazwie. 


Posłuchaj
20:06 czwórka stacja kultura 07.07.2023.mp3 O swojej muzyce opowiada zespół Bez i Nadzieja (Stacja Kultura/Czwórka)

 

W nazwie Bez i Nadzieja jest też pewna przewrotność, można ją przeczytać jako "beznadzieja". - Takie są też nasze piosenki. Ich tematyka jest słodko-gorzka - przyznaje Kasia. - Jest tu słodkość, ale też gorycz. 

Znanym kawałkiem Bzu i Nadziei jest "Malinowy chrust". - Wbrew pozorom nie jest on inspirowany wierszem Leśmiana, choć obie znamy go bardzo dobrze. - mówi Kasia. - Przez przypadek stworzyłyśmy tę frazę, wiedziałyśmy, że będzie się kojarzyć, ale uznałyśmy, że to spoko. My śpiewamy naszą poezję, nieinspirowaną. 

Bez i Nadzieja - "Malinowy Chrust"/Bez i Nadzieja


Agnieszka Kocińska i Kasia Kalinowska zapowiadają też swój album, który zostanie wydany już w październiku. - Cały materiał został już nagrany, poza jednym utworem, który czeka na instrumenty dęte. Planujemy zrobić to w sierpniu - opowiadają. - Nagrywamy w studiu Dwa Domy w Zalesiu górnym". 

Goście Adama Smolarka zdradzają też, że gotowy jest też singiel "Magnolia" oraz teledysk do niego. - Tę piosenkę napisałam, gdy wybuchła pandemia. Wszyscy zamknęli się w domach. Ja prowadziłam zajęcia śpiewu online. Miałam w tym czasie wiele snów - wspomina. - Śniła mi się też magnolia. Opowiedziałam o tym Kasi, a ona to skomentowała słowami, które są pierwszym zdaniem tej piosenki. Potem nie mogłam przestać pisać tego tekstu. Powstała piosenka inspirowana moim snem, moją sytuacją miłosną wtedy i pierwszym zdaniem, które napisała Kasia o moim śnie. 

Teledysk do "Magnolii" zapowiada się niesamowicie. Artystki z Bzu i Nadzieji mówią, że będzie intrygujący, zaskakujący i lekko demoniczny. 

W Bzie i Nadziei z Orkiestrą na scenie obok Agnieszki i Kasi grają: Maciej Pępłoński (bas, akordeon), Jędrzej Weber (sakshorn altowy), Mikołaj Janowski (trąbka), Baśka Wajnchold (sakshorn tenorowy), Filip Rak (perkusja). 

Już 11 lipca można ich usłyszeć w warszawskim klubie Chmury. 


Bez i Nadzieja z Orkiestrą – Pękło Serce (Official Video)/Bez i Nadzieja

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Adam Smolarek

Goście: Agnieszka Kocińska i Kasia Kalinowska z zespołu Bez i Nadzieja 

Data emisji: 07.07.2023

Godzina emisji: 10.15

pj

Czytaj także

"Korolowo" - nowy singiel na lato od duetu Chair

Ostatnia aktualizacja: 19.06.2023 17:30
Mówią, że ich muzyka uzyskuje pełnię, tylko kiedy konfrontuje się ze słuchaczami. I to właśnie z nimi duet Chair świętował premierę nowej piosenki "Korolowo". Na plaży pod Mostem Poniatowskiego w Warszawie z muzykami spotkał się Adam Smolarek. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Lado w Mieście - miejsce muzyki, spotkań, różnorodności

Ostatnia aktualizacja: 28.06.2023 10:00
Już 29 czerwca startuje czwartkowo-wakacyjny, warszawski festiwal Lado w Mieście. Na start King Ayisoba, mistrz kologo z Ghany, oraz Daniel Szwed, który zaskoczy perkusyjnymi rytmami. 
rozwiń zwiń