"Dream On" - amatorski spektakl z miłości do tańca

Ostatnia aktualizacja: 19.10.2023 16:25
Dominika Śliwińska-Chrząszcz Creative Cut Project stworzyła z miłości do tańca. Pasjonatów ruchu włączyła w niezwykłą inicjatywę, w której powstają filmy taneczne, a teraz spektakl teatralny "Dream On". 
Creative Cut Project tworzą filmy taneczne i spektakle. Dream On to ich pierwsze przedstawienie
Creative Cut Project tworzą filmy taneczne i spektakle. "Dream On" to ich pierwsze przedstawienieFoto: Shutterstock/Conrado
  • Creative Cut Project to inicjatywa, która powstała z miłości do tańca, do muzyki, z myślą o ludziach, którzy ten taniec kochają. 
  • Za jej powołaniem stoi Dominika Śliwińska-Chrząszcz, tancerka, choreografka, instruktorka. 
  • Creative Cut Project łączy amatorów. Wspólnie tańczą i tworzą filmy taneczne i spektakle. 
  • Aktualnie pracują nad swoim pierwszym przedstawieniem "Dream On", którego premiera odbędzie się 16 grudnia. 

Creative Cut Project to inicjatywa, która powstała z miłości do tańca, do muzyki, z myślą o ludziach, którzy ten taniec kochają i chcą znajdować dla niego przestrzeń w dorosłym życiu. Za pomysłem jego utworzenia, organizacją, choreografią i zajęciami stoi Dominika Śliwińska-Chrząszcz, dziewczyna związana z tańcem od dziecka. 

Grupa kilkudziesięciu osób spotyka się, by trenować dwa razy w tygodniu, o 6.30 rano, i później wrócić do swoich codziennych obowiązków. Okazuje się, że poranne wirowanie daje im energię na resztę dnia. A z ich treningów wynikają niezwykłe projekty - filmowe czy teatralne. 

Czym jest taniec?

- Dla mnie taniec to życie. Tańczę od bobasa, różne techniki. Mam swoją historię za sobą, a jeśli chodzi o teatr, to w moim przypadku ta opowieść urwała się, gdy miałam 15-16 lat. Teraz do niego wracam - mówi Dominika Śliwińska-Chrząszcz.  

- Dla mnie taniec jest przede wszystkim wyzwaniem. Zacząłem swoją przygodę z nim 5 miesięcy temu. Dołączenie do takiej grupy na pewno wymaga odwagi, ale dopiero teraz czuję, że ten taniec mi się podoba i lubię tańczyć - zdradza Paweł Kot z ekipy Creative Cut Project. A jego koleżanka Vira Lysenko nazywa taniec ucieczką od rzeczywistości. - Dla mnie jest miejscem, w którym mogę być sobą, odkryć nowe emocje, przyjąć role, których nie przyjmuję na co dzień. To też obszar do poznawania swoich możliwości fizycznych - przyznaje.


Posłuchaj
23:25 czwórka stacja kultura 19.10.2023 10.15.mp3 O Creative Cut Project i spektaklu "Dream On" opowiadają Czwórkowi goście (Stacja Kultura/Czwórka)

 

Dominika Śliwińska-Chrząszcz wszystkie możliwości tańca postanowiła wykorzystać, zakładając Creative Cut Project. - Taniec jest dla wszystkich, w projekcie są bardzo różne osoby. Ja postanowiłam się odważyć i podjąć się tej inicjatywy - stworzyć grupę do projektów, w której będą zasady, w której zaufam sobie, przestanę się hamować - podkreśla. - Wyciskam z siebie wszystko, czego się nauczyłam. Nie jest jednak łatwo pracować z grupą, w której są 43 osoby. To wyzwanie, bo to ludzie pełni emocji, opinii, swoich zdań. 

Koncepcją działania Creative Cut Project jest tworzenie filmów tanecznych, spektakli teatralnych. Okazuje się, że da się to osiągnąć w grupie tancerzy amatorów, którzy palą się do tańca. - Każda z tych osób czuje ogromną miłość do sztuki, którą tworzymy - zaznaczają goście Kasi Dydo. 

Dwa filmy taneczne już powstały. - Pierwszy z nich to bardzo emocjonalne pokazanie emocji, które mogą nam towarzyszyć w związku z jakąś trudną sytuacją - mówi choreografka. - Drugi jest bardziej towarzyski i brało w nim udział już 40 osób. 

Style taneczne Creative Cut Project

Dominika Śliwińska-Chrząszcz stara się konkretnie dobierać style taneczne, być w tym technicznie konsekwentną. W jej choreografiach odnajdziemy elementy:

  • tańca współczesnego,
  • commercialu, czyli mieszanki wszystkiego,
  • jazzu,
  • basic hiphopu,
  • dancehallu.

W nadchodzącym spektaklu pojawi się też taniec klasyczny. Dominika jednak zdradza, że tu szkolenie powierzyła w ręce instruktorki baletowej. 

- Ja aktualnie próbuję wszystkiego, co Dominika zaproponuje. Chcę odnaleźć w tym siebie. Jeszcze nie wiem, co mi może pasować - mówi Paweł Kot. - Moim ulubionym stylem jest jazz. Przy pracy nad spektaklem cieszę się, bo większość układów mam takich zbliżonych, wolnych, mocno emocjonalnych, czyli z przekazem. Lubię, jak są linie, wyciągnięte ruchy, odnajduję się w tym - podkreśla Vira Lysenko. 

Spektakl "Dream On" już w grudniu

Premiera pierwszego przedstawienia "Dream On" odbędzie się 16 grudnia w Teatrze Kina Elektronik w Warszawie o 17.00. Czasu na przygotowania zostało niewiele, ale Czwórkowi goście są dobrej myśli. Dominika przyznaje, że spektakl to inny rodzaj tanecznego wyzwania i dla niej, jako reżyserki, choreografki, i dla tancerzy, którzy przez godzinę będą tańczyć. 

- Fabuła spektaklu jest dość prosta. Ktoś zasypia i w trakcie snu widzi emocje z życia codziennego, wspomnienia, niedoścignione marzenia, obawy, niepewności. My lecimy przez te senne emocje - zdradza gość Kasi Dydo. - Trudnością może być to, że nikt nic nie mówi. Emocje przekazywane są ruchem, ciałem i towarzyszy temu muzyka. Większość utworów jest dość popularna, ale mamy jeden stworzony specjalnie do spektaklu, którego autorem jest Paweł. Wszyscy chcemy, żeby wszystko wyszło dobrze. 


***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Goście: Dominika Śliwińska-Chrząszcz, Paweł Kot, Vira Lysenko (przedstawiciele ekipy Creative Cut Project)

Data emisji: 19.10.2023

Godzina emisji: 10.14

pj

Czytaj także

"Alicja w Krainie Snów". Jak oswajać dorosłość?

Ostatnia aktualizacja: 08.11.2022 13:50
Za nami premiera sztuki "Alicja w Krainie Snów" w warszawskim Teatrze Ateneum. - Ten spektakl wychodzi naprzeciw dynamice i tempu życia młodych ludzi - mówi reżyser Wawrzyniec Kostrzewski. - Porusza także wiele ważnych dla nich tematów.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Marta Bartosik: cenię sobie scenografię wielofunkcyjną

Ostatnia aktualizacja: 11.03.2023 13:40
Poznaliśmy zwycięzców drugiej edycji Konkursu Najlepsze Dyplomy Scenograficzne Uczelni Artystycznych. Pierwsze miejsce zajęła Marta Bartosik z Uniwersytetu Artystycznego imienia Magdaleny Abakanowicz w Poznaniu, która została doceniona za kostiumy i scenografię do spektaklu "Bleee…" w Teatrze Wielkim w Poznaniu. - To dla mnie ważne wyróżnienie. Niesłychanie jest się poczuć tak docenionym - mówi w Czwórce. - Na pewno jest to coś, co bardzo motywuje do dalszego tworzenia.
rozwiń zwiń