Teatr Wielki w Poznaniu w setną rocznicę urodzin Antoniny Kaweckiej

Ostatnia aktualizacja: 16.01.2023 11:15
- To jedna z najwybitniejszych polskich śpiewaczek, jednocześnie wspaniały pedagog, osoba obdarzona niezwykłym talentem, który traktowała jako wielki dar. Zaowocował tylko dzięki jej ciężkiej pracy - mówiła w "Poranku Dwójki" dyrektor naczelna Teatru Wielkiego im. Stanisława Moniuszki w Poznaniu Renata Borowska-Juszczyńska. Rozmawialiśmy o Antoninie Kaweckiej oraz o uroczystym koncercie poświęconym tej najwybitniejszej solistce poznańskiej opery.
Teatr Wielki w Poznaniu
Teatr Wielki w PoznaniuFoto: kateafter/Shutterstock
  • 16 stycznia obchodzimy setną rocznicę urodzin śpiewaczki Antoniny Kaweckiej.
  • Artystka zadebiutowała w Operze Śląskiej w Bytomiu w 1945 w roli Loli w "Rycerskości wieśniaczej" Pietra Mascagniego.
  • Teatr Wielki im. Stanisława Moniuszki w Poznaniu zaprasza dziś (16.01) na uroczysty koncert poświęcony najwybitniejszej solistce poznańskiej opery.

16 stycznia obchodzimy setną rocznicę urodzin śpiewaczki. Pod koniec ubiegłego roku artystka i pedagog została pośmiertnie uhonorowana najważniejszą nagrodą Związku Artystów Scen Polskich - Nagrodą Gustaw. 

Poznańska gwiazda

Jej kariera była oszałamiająca. Z Bytomia, gdzie zadebiutowała w Operze Śląskiej w Bytomiu w 1945 w roli Loli w "Rycerskości wieśniaczej" Pietra Mascagniego, przyjechała do Poznania w roku 1947. Tam występowała do końca lat 70. - Była niekwestionowaną gwiazdą tej sceny - podkreśliła Renata Borowska-Juszczyńska. - Śpiewała na wielu scenach operowych naszego kraju, przede wszystkim w Warszawie, ale też podróżowała. 

Niezapomniana Halka

Stany Zjednoczone, Chiny, Węgry i wiele innych miejsc odwiedziła, prezentując utwory polskich kompozytorów. - Zasłynęła m.in. wykonaniem pieśni Chopina, Moniuszki, Szymanowskiego. Jej wybitne wykonania, występy w roli Halki, Toski, Carmen. Do czasów obecnych wymienia się ją jako najwybitniejszą odtwórczynię roli Halki - zaznaczyła nasza rozmówczyni. 

- To wszystko są niebanalnie wykreowane postaci, (...) magia sceniczna, (...) ci, którzy mieli szczęście z nią pracować (...), podkreślają, że jej niezwykła muzykalność była wręcz opoką, kiedy się z nią występowało na scenie. Zawsze można było na nią liczyć - opowiadała dyrektor naczelna Teatru Wielkiego im. Stanisława Moniuszki w Poznaniu. - W żadnej z ról nie wypadała sztucznie, wypadała autentycznie.

Czytaj także:

Teatr Wielki im. Stanisława Moniuszki w Poznaniu zaprasza dziś (16.01) na uroczysty koncert poświęcony najwybitniejszej solistce poznańskiej opery. Wydarzenie odbędzie się w Auli Uniwersyteckiej w Poznaniu.


Posłuchaj
15:35 Poranek Dwójki Poznań 16 styczeń 2023 09_33_16.mp3 Zaproszenie na uroczysty koncert poświęcony Antoninie Kaweckiej, najwybitniejszej solistce poznańskiej opery (Poranek Dwójki)

 

[YT/Various Artists - Topic/Halka: Gdyby rannym słonkiem/Antonina Kawecka]

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadził: Paweł Siwek

Gość: Renata Borowska-Juszczyńska (dyrektor naczelna Teatru Wielkiego im. Stanisława Moniuszki w Poznaniu)

Data emisji: 16.01.2023

Godzina emisji: 9.30

Czytaj także

"Moc przeznaczenia" Verdiego - o miłości i przyjaźni z wojną w tle

Ostatnia aktualizacja: 11.01.2023 22:00
- W naszej pracy skupiamy się przede wszystkim na tym, by jak najwierniej oddać piękno i tragizm zawarte przez kompozytora w partyturze - mówił Patrick Fournillier, dyrygent i dyrektor muzyczny Teatru Wielkiego - Opery Narodowej na antenie Dwójki. "Moc przeznaczenia" to muzyczna opowieść o miłości i przyjaźni z wojną w tle. Sceniczne arcydzieło jest pełne emocji i zaskakujących zwrotów akcji, a rozpoczyna się przypadkowym wystrzałem z pistoletu, uruchamiającym lawinę tragicznych zdarzeń. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Piotr Beczała: śpiewanie w najlepszych salach to ciężka praca

Ostatnia aktualizacja: 14.01.2023 23:00
- Dla mnie ważna jest wierność partyturze i librettu, jestem pod wielkim wrażeniem pracy Davida McVicara, debiutowałem w jego inscenizacji "Fausta" w 2004 roku w Covent Garden. Zrozumienie tego, co się dzieje na scenie u niego, jest łatwiejsze niż u innych - mówił w Dwójce Piotr Beczała, jeden z najbardziej cenionych tenorów naszych czasów. Artysta wystąpił w roli hrabiego Lorisa w "Fedorze" Umberta Giordana w nowojorskiej Metropolitan Opera. Widowisko transmitowaliśmy w Programie 2 Polskiego Radia w sobotę (14.01).
rozwiń zwiń