"Drama Club" - spektakl dyplomowy na Ogólnopolskim Konkursie Teatralnym

Ostatnia aktualizacja: 06.01.2024 11:30
Spektakl dyplomowy "Drama Club", studentów białostockiej filii Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie - zakwalifikował się do udziału w 30. Ogólnopolskim Konkursie na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej. - To dla nas duże wyróżnienie, dzięki temu spektakl będzie bardziej widzialny - mówi Katarzyna Minkowska reżyserka przedstawienia.
Spektakl dyplomowy Drama Club zakwalifikował się do udziału w 30. Ogólnopolskim Konkursie na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej.
Spektakl dyplomowy „Drama Club” zakwalifikował się do udziału w 30. Ogólnopolskim Konkursie na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej.Foto: shutterstock/Fer Gregory
  • Spektakl dyplomowy "Drama Club" powstał w białostockiej filii Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie.
  • Został zakwalifikowany do udziału w 30. Ogólnopolskim Konkursie na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej.
  • O spektaklu opowiadają Katarzyna Minkowska, reżyserka, Joanna Połeć, dramaturg, Agata Nierzwicka, studentka, aktorka. 

"Drama Club" - kolektywny scenariusz 

"Drama Club" to spektakl w którym twórcy dotykają tematów związanych z pracą własną w grupie terapeutycznej. Jest to spektakl improwizowany, którego scenariusz powstawał podczas prób. Jego autorami są wszyscy studenci.

- Zaczęło się od tego, że zadanie, przed którym zostaliśmy postawieni jako realizatorzy, to było zrobienie spektaklu dyplomowego dla jedenastu studentów aktorstwa. Takie teksty dramatyczne, w których jest równoprawny podział zadań aktorskich, właściwie nie istnieją - mówi reżyserka spektaklu. - W związku z tym pomyśleliśmy, że super by było zająć się czymś, co pozwoli nam stworzyć własny scenariusz autorski, który będzie kolektywnie przeprowadzany w procesie improwizacji, zadań aktorskich i innych ustawień scen.

 

Terapia i zdrowie psychiczne jako temat

Jak zaznacza rozmówczyni Damiana Sikorskiego, to podczas prób pojawił się temat związany ze zdrowiem psychicznym: znalezienia się na terapii grupowej, próba stworzenia nowej grupy, próba zrozumienia, co jest z nami nie tak i nie w porządku, jakie mamy rany i przed czym się bronimy. - Chcieliśmy zastanowić się, nad tematem, który dotyka wielu młodych ludzi i nie tylko. Co jest dla nich tematem i z czym próbują jakoś sobie poradzić. Jak próbują zrozumieć ten mechanizm samopomocy itd. Stąd wziął się cały pomysł na spektakl - tłumaczy Minkowska.

 

Źr. Youtube/Radio Białystok/Premiera spektaklu dyplomowego "Drama Club" w Akademii Teatralnej

Dramaturg Joanna Połeć dodaje, że scenariusz jest dziełem zbiorowym i w większości treści zostały dostarczone przez studentów w trakcie improwizacji.

- Oni też pisali różne monologi wewnętrzne impresje, jakieś wspomnienia tych postaci, opisy ich doświadczeń - tłumaczy. - Właściwie moim zadaniem, jako dramaturga, było ułożenie tego po pierwsze w jakąś spójną strukturę dramaturgicznie, a po drugie nadanie też tym drobnym formom spójnej, konkretnej już formy literackiej i dramatycznej. Rzeczywiście jest to opowieść o zajęciach terapeutycznych na które przychodzi grupa ludzi, z których każdy mierzy się z jakimiś swoimi problemami i z jakimś specyficznym cierpieniem.

Posłuchaj
15:27 CZWORKA?stacja kultura _drama klub (mp3) 2024_01_05-11-07-52.mp3 "Drama Club" - rozmowa o spektaklu (Stacja kultura/.Czwórka)

 

Twórczynie spektaklu uważają, że zakwalifikowanie go do Ogólnopolskiego Konkursu to olbrzymie wyróżnienie. - To dla nas duże wyróżnienie, dzięki temu spektakl będzie bardziej widzialny - mówi Katarzyna Minkowska.

- Z perspektywy studentki, która zaczyna, to jest duża sprawa. Mam nadzieję, że zapewni nam to widownię w Białymstoku, z którą bywa różnie - dodaje Agata Nierzwicka, studentka i aktorka. - Dla nas spotkanie z widzem jest najcenniejsze. Ten konkurs też daje nam satysfakcję, że ta wspólna praca nad scenariuszem się opłaciła i została też gdzieś zauważona i doceniona na zewnątrz.


Ogólnopolski Konkurs na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej - co to jest? 

Ogólnopolski Konkurs na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej ma na celu nagradzanie najciekawszych poszukiwań repertuarowych w polskim teatrze, wspomaganie rodzimej dramaturgii w jej scenicznych realizacjach oraz popularyzację polskiego dramatu współczesnego. Konkurs organizowany jest przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie.

Najbliższe pokazy "Drama Club" odbędą się 13, 14 i 15 stycznia o godz. 18.00 w Teatrze Szkolnym im. Jana Wilkowskiego w Białymstoku. W lutym spektakl będzie można zobaczyć w dniach: 16, 17 i 18 lutego o godz. 18.00. 


***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Damian Sikorski

Gość: Katarzyna Minkowska (reżyserka), Joanna Połeć (dramaturg), Agata Nierzwicka ( studentka, aktorka) 

Data emisji: 05.01.2024

Godzina emisji: 11.15

aw/ans

 

Czytaj także

Antoniusz Dietzius. "Pięć ostatnich lat" - widz będzie podążał za aktorem, nie za widowiskiem

Ostatnia aktualizacja: 07.12.2023 15:53
Zbliża się najnowsza premiera w reżyserii Antoniusza Dietziusa. Czwórkowy Nieprzeciętny z 2005 roku ma na swoim koncie wiele teatralnych osiągnięć. "Pięć ostatnich lat" będzie jego trzydziestą premierą. 
rozwiń zwiń