Damian Sikorski Projekt - Live. "Lubię swoje piosenki". Premiera już dziś

Ostatnia aktualizacja: 11.01.2024 15:30
12 stycznia to data premiery epki "Damian Sikorski - Live". Nasz Czwórkowy dziennikarz odsłania się jako multiinstrumentalista, kompozytor, tekściarz, a towarzyszą mu znakomici muzycy polskiej sceny. 
Damian Sikorski Projekt - Live
Damian Sikorski Projekt - LiveFoto: mat.prasowe/Agencja Muzyczna Polskiego Radia
  • 12 stycznia swoją premierę będzie miała epka Damiana Sikorskiego "Damian Sikorski Projekt - Live"
  • To single artysty zarejestrowane w studiu im. Agnieszki Osieckiej. 
  • Na zapowiadanej płycie Damian da się poznać jako multiinstrumentalista, na sesję live zaprosił grupę znakomitych muzyków.

Damian Sikorski, nasz redakcyjny kolega, to nie tylko dziennikarz muzyczny, promotor młodych talentów, prowadzący audycję "Będzie głośno", ale także multiinstrumentalista, kompozytor, tekściarz. Już 12 stycznia we wszystkich serwisach streamingowych i w serwisie YouTube pojawi się jego epka "Damian Sikorski Projekt - Live", do której nagrania zaprosił kapitalnych polskich muzyków.  

Damian Sikorski - basista, który zaczynał od skrzypiec

Gość Kasi Dydo przyznaje, że wciąż nie potrafi grać na wszystkich instrumentach, a zanim sięgnął po bas, grał na skrzypcach. - Skrzypce były moim pierwszym instrumentem. Miałem 9 lat, jak zacząłem się uczyć na nich grać - mówi. - Nie chciałem się uczyć, chciałem grać na basie, na perkusji. Dziś doceniam te klasyczne instrumenty. 

Instrumentalna wszechstronność Damiana Sikorskiego wiele mu ułatwia, ale potrafi być też zmorą. - Słyszę każdy instrument. Gdy nagrywam piosenkę, a nawet gdy ją wymyślam, to myślę o każdym instrumencie i nie wiem, od którego zacząć - zdradza. - Kryterium w nagrywaniu mojej solowej płyty było takie, że zaczynam od gitary basowej - od mojego instrumentu numer jeden. Na basie układam rytm, jakąś linię, potem myślę o kolejnych instrumentach. 


Posłuchaj
19:58 czwórka stacja kultura 11.01.2024 damian sikorski 11.14.mp3 Damian Sikorski zapowiada swój solowy album i epkę "Damian Sikorski Projekt - Live" (Stacja Kultura/Czwórka)

 

Artysta przyznaje, że na niektórych instrumentach nie gra tak dobrze, jak by chciał. Od lat szlifował swój warsztat na gitarze basowej. Denerwuje się, gdy nie potrafi zagrać czegoś lepiej na innym instrumencie. 

Damian Sikorski Projekt i wokaliści

Damian Sikorski jednak nie śpiewa. Tę działkę w całości zostawił innym artystom. - Uwielbiam nasze polskie głosy. Ale ta "ławka", z której mogę wybierać, jest dość krótka - ocenia gość "Stacji Kultura". - Mam do wyboru jedynie wokalistów, których znam. Jeśli ktoś ma śpiewać moje teksty, to musi być to osoba, która zna mnie bardzo dobrze lub dobrze, by mogła wczuć się w klimat tej kompozycji. 

Niezwykle osobisty singiel "Tata" z Damian Sikorski Projekt wyśpiewał Michał Kowalonek. - To mój kolega od wielu lat - zdradza artysta. - Znam jego wrażliwość i wiedziałem, że on musi to zaśpiewać. 

Damian Sikorski Projekt feat. Michał Kowalonek - Tata (Official Lyric Video)/Agencja Muzyczna Polskiego Radia

Marta Zalewska to Czwórkowa laureatka konkursu "Wydaj płytę z Będzie głośno!". Od lat związana z Czwórką, czego efektem jest też przyjaźń z Damianem Sikorskim. - Dużo rozmawiamy o muzyce i życiu. Bardzo chciałem, by się pojawiła na tej płycie i epce live sesion - mówi Damian Sikorski. - Wiedziałem, że jakikolwiek utwór jej dam, to ona go zaśpiewa. Z "Utopiłem się" trafiłem, bo ten tekst okazał się i dla niej bardzo osobisty i ważny. Świetnie to zaśpiewała, zinterpretowała tę piosenkę - dodaje. 

Nie inaczej wyglądała współpraca z Penelov i Piotrem Niesłuchowskim przy singlu "Wiosna". - Oni wchodzą w ten projekt. Poczuli te kompozycje jak swoje. 

Damian Sikorski Projekt feat. Marta Zalewska - Utopiłem się (Official Lyric Video)/Agencja Muzyczna Polskiego Radia

Epka Live - Damian Sikorski Projekt

12 stycznia singlowe utwory Damiana Sikorskiego usłyszmy w wersji live. To okazja do wypróbowania ich w wersji koncertowej. - Gdy zacząłem tworzyć płytę, to nie myślałem w ogóle o koncertach - przyznaje basista. - Plan by taki, że nagram album i zostawię go światu. 

Damian Sikorski na swoim koncie ma ponad 1000 zagranych koncertów na całym świecie, z przeróżnymi artystami. Zatęsknił za byciem na scenie. A solowa płyta jest do tego doskonałą okazją. 

- Moi muzycy to "cadillaki" na scenie. Oni żyją muzyką - podkreśla. - Michał Kowalonek, Marta Zalewska, Penelov, Piotr Niesłuchowski to wokaliści, w sesji live udział wzięła też Paulina Kusa, skrzypaczka. Na gitarze gra Piotr Bogutyn, na perkusji Błażej Gawliński, pracuje z nami Szymon Wylandowski. Mam świetnych muzyków. 

Na potrzeby live sesji Damian Sikorski przearanżował swoje utwory. Dał przestrzeń, by każdy z muzyków miał miejsce dla siebie. - Oni wnoszą swoją wrażliwość. Każdemu muzykowi powiedziałem, że ma czuć się jak w swoim projekcie. Jednak ostatecznie to ja decydowałem, jak to brzmi na końcu - mówi gość Kasi Dydo. 

"Damian Sikorski Projekt - Live" został zarejestrowany w Studiu im. Agnieszki Osieckiej. - Po tej sesji nic nie było czyszczone. Każdy utwór nagraliśmy w trzech wersjach i ja ostatecznie wybrałem po jednej. Grają ze mną zawodowcy. Tu nie ma poprawek. Jestem dumny ze swoich muzyków, z tej sesji, ze swoich piosenek. Lubię swoje piosenki.  

Damian Sikorski Projekt - EP Live Session (zapowiedź premiery)/Agencja Muzyczna Polskiego Radia

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Gość: Damian Sikorski

Data emisji: 11.01.2024

Godzina emisji: 11.14

pj

Czytaj także

Z rozmyślań nad nowym rokiem. The Bullseyes o singlu "Telescope"

Ostatnia aktualizacja: 04.01.2024 16:00
- Nasza nowa piosenka "Telescope" jest tłem do noworocznych przemyśleń. Powinna spodobać się fanom Tame Impala, M83 i Labrinth - zapowiadają muzycy duetu The Bullseyes.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Del-M będzie sklejać słowa. Co jeszcze w programie warsztatów?

Ostatnia aktualizacja: 10.01.2024 14:00
"Sklejam Słowa" to miejsce, w którym powstają piosenki. Na warsztatach w Ostromecku objawił się talent Darii ze Śląska, w tym roku weźmie w nich udział Del-M, czyli Marcin Jankowski - zwycięzca szóstej odsłony konkursu "Wydaj płytę z Będzie głośno!". 
rozwiń zwiń