Wrzyj, Warszawo! Wraca Festiwal Teatralny WrzAWA

Ostatnia aktualizacja: 02.02.2024 16:00
Po ponad dekadzie przerwy pod hasłem "Wrzyj Warszawo", na kulturalną mapę stolicy wraca Festiwal Teatralny WrzAWA 2.0. - Przygotowaliśmy bardzo zróżnicowany repertuar. Zależy nam na tym, żeby każdy mógł znaleźć coś dla siebie - mówią Aleksandra Gajek i Katarzyna Lasota z Teatru Pijana Sypialnia. - Będą spektakle, warsztaty, a także śniadanie z piosenkami i koncert o północy. Wydarzenie odbywa się pod patronatem Czwórki.
Plakat promocyjny WrzAWA 2.0 Festiwal
Plakat promocyjny WrzAWA 2.0 FestiwalFoto: mat. promocyjne
  • WrzAWA 2.0 Festiwal to reaktywacja Festiwalu Teatralnego WrzAWA, który odbył się w Warszawie w 2013 roku
  • Festiwal odbędzie się pod hasłem "Wrzyj Warszawo" w dniach 9-11 lutego 2024 roku.
  • Na widzów czekają trzy dni wypełnione wydarzeniami specjalnymi, takimi jak spektakle, koncerty czy warsztaty.
  • Organizatorem wydarzenia w Pawilonie Bliska 12 na warszawskim Kamionku jest największy niezależny Teatr Pijana Sypialnia.

Festiwal Teatralny WrzAWA było to pierwsze wydarzenie teatralne w Polsce korzystające z nieoczywistej przestrzeni tzw. letniej miejscówki na świeżym powietrzu. WrzAWA 2.0 trafi pod dach - do Pawilonu Bliska 12 na warszawskim Kamionku. Tak jak 10 lat temu, pomysłodawcami i twórcami tegorocznej edycji są znani ze swojego niekonwencjonalnego podejścia do sztuki teatralnej artyści z niezależnego Teatru Pijana Sypialnia.

- Pomysł powrotu pojawił się dużo wcześniej, wiadomo jednak, jakie były też ostatnie lata i z jakimi trudnościami musieliśmy się mierzyć - mówią rozmówczynie Adama Smolarka. - Natomiast poczuliśmy zew, że trzeba to zrobić. Że teraz jest taka potrzeba wśród ludzi i wśród nas do spotkań na żywo. Dlatego chcemy reaktywować ten festiwal w nowej formule, z nowymi formami, z nowymi wydarzeniami, których jeszcze w ogóle nie robiliśmy.


Festiwal teatralny WrzAWA - co będzie się działo?

Festiwal odbędzie się pod hasłem "Wrzyj Warszawo" w dniach 9-11 lutego 2024 roku. To będą trzy dni wypełnione wydarzeniami specjalnymi, takimi jak spektakle dla widzów dorosłych i dzieci, warsztaty czy koncerty.


- Między innymi zagramy spektakl "Wodewil Warszawski". To jest nasz flagowy tytuł, który miał premierę podczas pierwszej edycji WrzAWY. Teraz będzie reaktywacja, a wodewil przedstawimy w nowej odsłonie 2.0 - tłumaczą gościnie Czwórki. - Ten spektakl będzie jednak wyjątkowy, ponieważ do jego współtworzenia zaprosimy widzów. W tym celu przygotowaliśmy konkurs, trzeba nam tylko wysłać zdjęcie w warszawskiej stylizacji i można będzie z nami zagrać. Będzie to więc przedstawienie z nutką improwizacji, szaleństwa i świeżości.


Posłuchaj
20:58 CZWORKA/Stacja Kultura WrzAWA 2.0 Wrzyj Warszawo (mp3) 2024_02_02-10-07-41.mp3 O Festiwalu Teatralnym WrzAWA 2.0 opowiadają Aleksandra Gajek i Katarzyna Lasota (Stacja kultura/Czwórka)

Eksperymentalne projekty 

Jak zapowiadają Aleksandra i Katarzyna, nie zabraknie nowości i eksperymentalnych projektów. - Zapraszamy na legowisko, czyli czytanie performatywne, na koncert o północy, który połączy muzyczne wykonanie Psalmów Pijanej Sypialni z aktorską interpretacją poezji Mirona Białoszewskiego, a także na śniadanie sąsiedzkie z piosenkami - zdradzają.

- A że będzie to ostatni weekend karnawału, będziemy uczyć tańców, takich jak oberek i walczyk. Będzie więc mała potańcówka - zachęcają. - Festiwal WrzAWA to propozycja czegoś oryginalnego na koniec karnawału. Można będzie spędzić czas artystycznie i kulturalnie, na fajnym poziomie, ale w sposób wyluzowany i bez napinki.


***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Adam Smolarek

Gość: Aleksandra Gajek (manager), Katarzyna Lasota (aktorka, Teatr Pijana Sypialnia)

Data emisji: 02.02.2024

Godzina emisji: 10.15

aw/uk/wmkor


Czytaj także

Muzyka do literatury young adult. O współpracy Dominiki Płonki z Aleksandrą Negrońską

Ostatnia aktualizacja: 17.01.2024 09:10
Po wydaniu debiutanckiej EP-ki "DD EP" Dominika Płonka nawiązała współpracę z Aleksandrą Negrońską - koleżanką z liceum i bestsellerową pisarką.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Przebiśniegi: lubimy wracać do źródeł, które nas budują

Ostatnia aktualizacja: 28.01.2024 09:40
To może wydać się mało prawdopodobne, ale pierwsze piosenki zaczęli tworzyć w dniu, w którym się poznali. Zadebiutowali singlem "Ostatni dom", teraz zespół Przebiśniegi wydał nowy utwór. "Kierunek" to kontynuacja drogi do debiutanckiej płyty.
rozwiń zwiń