Muzyczny "Spacer po Warszawie" - po Grzybowskiej i Nowolipkach

Ostatnia aktualizacja: 29.02.2024 18:15
Na muzyczny "Spacer po Warszawie" zaprasza Robert Cichy. Jego kompozycjom towarzyszą głosy znakomitych artystów. Ania Dąbrowska zabiera nas na Nowolipki, Magda Dubrowska zaprasza na Grzybowską.
Robert Cichy muzycznie zaprasza na Spacer po Warszawie
Robert Cichy muzycznie zaprasza na "Spacer po Warszawie"Foto: Czwórka
  • "Spacer po Warszawie" to projekt muzyczny Roberta Cichego i zaproszonych przez niego gości, powstały dzięki współpracy Narodowego Centrum Kultury.
  • Robert Cichy muzycznie opowiada o współczesnej Warszawie. 
  • Ciekawostką jest, że większość artystów zaproszonych na "Spacer po Warszawie" nie pochodzi ze stolicy, ale utożsamia się z nią. 
  • Pierwsze promujące album single to "Grzybowska", wyśpiewana przez Magdę Dubrowską, i "Nowolipki" Ani Dąbrowskiej. 

"Spacer po Warszawie" to projekt muzyczny Roberta Cichego i zaproszonych przez niego gości, powstały dzięki współpracy Narodowego Centrum Kultury. Artysta tworzy album konceptualny. W utworach, które na nim usłyszymy, artyści związani ze stolicą przedstawiają nam jej współczesne oblicze - opowiadają o wybranych przez siebie zakątkach kojarzące się z nimi osobiste wspomnienia albo historie, które się na warszawskich ulicach wydarzyły lub tylko mogły wydarzyć. Celem projektu jest oddanie hołdu Warszawie i przypomnienie jej związków z polską muzyką popularną.


Zacznij od ulicy Nowolipki

Pierwszym singlem zapowiadającym album jest utwór "Nowolipki", który wyśpiewała Ania Dąbrowska. Ciekawostką jest, że ani Robert Cichy, ani Ania Dąbrowska, ani śpiewająca o "Grzybowskiej" Magdalena Dubrowska z zespołu Nanga nie są rodowitymi warszawiakami, ale to ze stolicą są związani od lat. 

Chrom i szkło z Grzybowskiej

- Urodziłam się w Koszalinie, ale większość mojego życia, całe dorosłe życie spędzam w Warszawie. Czuję się warszawianką - mówi Magda Dubrowska. - Ulica Grzybowska - tak mi przypadło z rozdania, ale przyjęłam to jako duże wyzwanie. Uważam, że trudno napisać piosenkę o tej ulicy, bo ma trudną historię,
kojarzy się z gettem warszawskim, tam przebiegała linia muru getta. Nie uśmiechało mi się pisanie piosenki o traumach wojennych. Jednak współczesność Grzybowskiej też nastręcza pewnych problemów - to banki, biurowce, wieżowce, drapacze chmur, chrom i szkło. Postanowiłam to uczynić punktem wyjścia dla tej piosenki. 


Posłuchaj
20:07 czwórka stacja kultura 29.02.2024 spacer 11.15.mp3 O piosenkach o stolicy i albumie "Spacer po Warszawie" opowiadają Robert Cichy i Magda Dubrowska (Stacja Kultura/Czwórka)

 

Muzyczny "Spacer po Warszawie" - hołd dla miasta

Na płytę "Spacer po Warszawie" musimy zaczekać do lipca. Robert Cichy nie jest skory zdradzać kolejnych lokacji. - Jest dużo projektów mówiących o ciężkiej, trudnej przeszłości Warszawy - ocenia Robert Cichy. - Chcę pokazać, że tu jest też trochę inaczej, że można przejść się tymi ulicami, zobaczyć coś fajnego. Tu jest dużo futurystki, wyrastających wieżowców. Ja uśmiecham się do tej Warszawy, do tych ulic. Ta płyta to hołd dla tego miasta. 

Robert Cichy feat. Magda Dubrowska - Grzybowska [Official City Vizualizer]/NCKultury


Na "Spacer po Warszawie" Robert Cichy zaprosił przeróżnych wokalistów. Zdradza, że chyba tylko jeden z nich jest rodowitym warszawiakiem, ale cała reszta i tak jest z Warszawą utożsamiana. 

Miłość i nienawiść w Warszawie

- W Warszawie dużo się dzieje, jest głośno, smogowo, nerwowo, ale Warszawa bywa też piękna, np. nad Wisłą, w Lesie Bielańskim. Jest tu dużo parków, zieleni. Jest mnóstwo zaułków, gdzie można zboczyć z głównego szlaku i znaleźć coś niesamowitego - wymienia Magda Dubrowska. 

Stolica została zrujnowana w czasie II wojny światowej, tę historię widać tu na każdym kroku, ale są też przedwojenne pozostałości, które warto odkrywać. 

Czytaj także:

- Z wyborem ulic szybko mi poszło, choć mogło to trwać bardzo długo. Były dwie ulice, o których piosenki chciałem mieć - zdradza Robert Cichy. - Lubię spacerować, odkrywać coś fajnego. Z tymi utworami było jak z gotowaniem. Powoli układałem sobie to w głowie - jak powstawały pierwsze melodie, zaczyny muzyczne, coraz wyraźniej świtało mi, kogo chciałbym zaprosić do tego numeru.

Robert Cichy feat. Ania Dąbrowska - Nowolipki [Official City Vizualizer]/NCKultury

Album Roberta Cichego "Spacer po Warszawie" ukaże się w lipcu 2024. 

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Materiał: Damian Sikorski

Goście: Robert Cichy, Magdalena Dubrowska

Data emisji: 29.02.2024

Godzina emisji: 11.15

pj/kormp

Czytaj także

15 lat w trasie koncertowej. "W tej pracy trzeba lubić ludzi"

Ostatnia aktualizacja: 07.03.2023 14:25
- Po prostu kocham swoją pracę i życie w trasie - opowiadał Bartek "Borówka" Borowicz, realizator dźwięku i organizator tras koncertowych niszowych kapel. Gość Czwórki wydał książkę o swojej pracy i doświadczeniach. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Sztuka kobiet II - wystawa w Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski

Ostatnia aktualizacja: 28.02.2024 14:10
Sztuka kobiet II - wystawa w Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski - prezentuje prace artystek z różnych stron świata. - Tworzą w różnych mediach: fotografii, rzeźbie i instalacji artystycznej - mówią kuratorki wystawy Sylwia Miechowicz i Ewa Doan. - Tytuł prezentacji jest zainspirowany wystawą Sztuka kobiet, która odbyła się w poznańskiej Galerii ON w 1980 roku.
rozwiń zwiń