"Dobre kreski". Jak dziś wygląda polski komiks?

Ostatnia aktualizacja: 12.04.2024 13:30
- Na Zachodzie pisma satyryczne żyją i mają się świetnie. W Polsce już ich nie ma, za to prężnie działają autorzy komiksów. To właśnie z myślą o nich przygotowaliśmy cykl "Dobre kreski" - mówią kuratorzy wystaw w warszawskiej Lengrenówce. 
Współczesny polski komiks - jaki jest? (zdj. ilustracyjne)
Współczesny polski komiks - jaki jest? (zdj. ilustracyjne)Foto: marozzau/Shutterstock.com
  • "Dobre kreski" to solowe wystawy utalentowanych twórczyń i twórców ilustracji, komiksów i rysunków satyrycznych.
  • Cykl organizuje Muzeum Karykatury w Warszawie przy współpracy z Muzeum Komiksu w Krakowie. 
  • Do 14 kwietnia 2024 roku swoje prace prezentuje Katarzyna Klas a.k.a. kth.  

Jaka jest idea cyklu "Dobre kreski"?

"Dobre kreski" to solowe wystawy utalentowanych twórczyń i twórców ilustracji, komiksów i rysunków satyrycznych; osób autorskich, które istotnie zaznaczyły swoją obecność na rynku książkowym, w prasie, internecie i środowisku artystycznym.

- Dajemy szansę osobom, które nie doczekały się jeszcze autorskich wystaw, ale ich prace w pełni zasługują na uwagę odbiorców. To grono twórczyń i twórców wydających własne publikacje, aktywnie działających w sieci, ale jak dotąd z dala od galerii. Mimo że są rozpoznawalni i nagradzani na różnych konkursach - opowiada współkuratorka Zuzanna Berus.

- Chcemy też zmapować środowisko komiksowe i środowisko lustratorów oraz rysowników satyrycznych, którzy odkąd w Polsce przestały być wydawane czasopisma satyryczne, w ogóle nie potrafią się odnaleźć i żyją głównie w internecie - dodaje Michał Rzecznik. - Zależy nam, żeby przy okazji naszych wydarzeń wszyscy się poznali i zaczęli współpracować ze sobą. Po pierwszym sezonie jesteśmy przekonani, że to działa.  

Posłuchaj
15:48 CZWÓRKA Stacja Kultura - komiks 12.04.2024.mp3 Współczesny polski komiks - jaki jest? (zdj. ilustracyjne)

Czy doczekamy się następcy "Szpilek"?

Na Zachodzie pisma satyryczne żyją i mają się świetnie. W Polsce ta tradycja umarła z końcem PRL-u. - Najpopularniejsze były "Szpilki", które żyły od międzywojnia do lat 90. XX wieku. To było czasopismo, w którym najlepsi rysownicy pracowali na etatach. Co dziś trudno jest sobie w ogóle wyobrazić - podkreśla kurator cyklu "Dobra kreska". - Dziś w naszym kraju czyta się przede wszystkim komiksy. Droga do polskich tytułów najczęściej jednak prowadzi przez komiksy Marvela. Tymczasem polskie środowisko komiksowe jest duże i różnorodne, niestety przebijają się tylko nieliczni. 

Lengrenówka - przestrzeń dla komiksu

Wystawy powstają we współpracy z Muzeum Komiksu w Krakowie i można je oglądać w Lengrenówce należącej do Muzeum Karykatury w Warszawie. - Lengrenówka mieści się w dawnym mieszkaniu i pracowni Zbigniewa Lengrena. Przygotowaliśmy ją jako przestrzeń dla ilustracji i komiksów. Działa od dwóch lat, a naszą misją jest przede wszystkim edukacja i organizowanie warsztatów z artystkami i artystami polskiego komiksu - wyjaśnia Zuzanna Berus. 

Co pokaże Kasia Klas?

Właśnie ruszył drugi sezon wystaw. Teraz swoje prace prezentuje Katarzyna Klas aka kth  - nagrodzona w 2023 roku Grand Prix na Międzynarodowym Festiwalu Komiksu i Gier. - Kasia tworzy komiksy już od ośmiu lat, więc nie jest debiutantką. To jest wystawa przekrojowa, na której będzie można m.in. zobaczyć prace artystki z albumu, który zostanie dopiero wydany. Tak naprawdę jednak sami nie wiemy, czym Kasia nas zaskoczy, bo w cyklu "Dobre kreski" dajemy autorkom i autorom wolną rękę - podsumowują kuratorzy cyklu. 

Zobacz także:

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Adam Smolarek

Goście: Zuza Berus, Michał Rzecznik (kuratorzy cyklu wystaw "Dobre kreski" w Lengrenówce w Warszawie)

Data emisji: 12.04.2024

Godzina emisji: 10.15

kul/wmkor

Czytaj także

17 wystaw na 12 miesięcy. Co zobaczymy w Muzeum Narodowym we Wrocławiu?

Ostatnia aktualizacja: 26.01.2024 17:50
W ubiegłym roku Muzeum Narodowe we Wrocławiu świętowało 95-lecie istnienia. Zaprezentowano m.in. "Szaleństwo rokoka", "Szklane życiorysy" i "Modę stanu wojennego". W tym roku placówka nie zwalnia tempa i zaprasza na 17 nowych wystaw. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Mroczna ekologia w Zachęcie. Wokół wystawy "Zza gór się słońce wznosi blade"

Ostatnia aktualizacja: 29.03.2024 14:00
Mroczna ekologia podkreśla tajemniczość i złożoność ekologicznych problemów, które często pozostają poza zasięgiem ludzkiej świadomości. Koncept rozwinął Timothy Morton, a kuratorka Aleksandra Skowrońska uczyniła go osią ramową wystawy "Zza gór się słońce wznosi blade" w warszawskiej Zachęcie.  
rozwiń zwiń